Neprimerno oskrbo in mučenje je treba prijaviti
Primere, kjer so živali deležne neprimerne oskrbe ali mučenja, je treba po besedah sogovornic nujno prijaviti veterinarski inšpekciji.
Škofja Loka, Šenčur – Kot je pojasnila Monika Koprivnikar, vodja zavetišča za mačke Mačji dol v Škofji Loki, so pri mačkah največji problem preštevilna legla novih mladičev, kar vodi v preveliko populacijo in pogosto v pomanjkljivo oskrbo. »Na podeželju so neposredno vidni problemi neoskrbljenih, shiranih in preštevilnih mačk na kmečkih dvoriščih. Mnogim se tak prizor žal zdi popolnoma sprejemljiv, zato je še toliko težje urejati oskrbo živali,« je dejala Koprivnikarjeva in nadaljevala: »V mestih še vedno veliko ljudi namerno množi mladiče svojih mačk, ki jih potem poskušajo oddati, kar ni nič manj problematično od kmečkih dvorišč.«
Koprivnikarjeva poudarja, da bi morali veterinarski inšpekciji prijaviti vsakega lastnika živali, ki ne poskrbi za žival v skladu z zakonom o zaščiti živali, kar pomeni, da živali ne zagotovi primerne hrane, zavetja, veterinarske oskrbe, odsotnosti stresa in drugih osnovnih pogojev. Zakonsko sta obvezni tudi sterilizacija in kastracija, ki bi v veliki meri rešili probleme neprimerno oskrbljenih mačk. »V praksi se inšpekciji prijavi zelo malo primerov neprimernega lastništva živali, kamor sodita zlasti zanemarjanje in nekontroliran razplod,« je dejala in dodala: »Delo inšpektorjev se mi zdi precej neučinkovito pri spremembah na področju blaginje živali. Marsikdaj bi morali biti izrečeni strožji ukrepi, zgodi se tudi, da v primerih, ko gre za jasno kršitev zakona in slabe razmere za živali, ni izrečen noben ukrep.«
Kljub vsemu Koprivnikarjeva poziva, da slabo oskrbo živali prijavite. »Več kot bo nadzora, bolje bo. V nekaterih primerih se stanje živali po inšpekcijskem pregledu vseeno izboljša, saj se ljudje bojijo kazni, včasih pa potrebujejo samo nekaj spodbude in zavedanje, da je okolica opazila, kaj se pri njih dogaja.«
V Šenčurju več poškodovanih živali
V Šenčurju in okolici so obravnavali več primerov napada na živali. »Kar nekaj psov in mačk je bilo zastrupljenih, zgodilo se je tudi, da je bil večkrat zastrupljen isti pes,« sta pojasnili veterinarki, ki delata v Šenčurju, Nina Reya in Manca Hudobivnik ter dodali, da so nekaj živalim odstranili tudi metke zračne puške. Kljub temu da so pasti, imenovane skobci, prepovedane, sta bila lani pri njih sprejeta dva mačka, ki sta se ujela vanje. »Prvemu je bilo treba skrajšati tačko nad zlomom. Pri drugem nam je z dolgotrajnim zdravljenjem uspelo ohraniti obe tački. Prav tako smo imeli mačka, ki je prišel domov brez repa,« sta povedali.
Zadnji primer nepojasnjene poškodbe, ki sta ga obravnavali, je bil muc, ki je imel težje poškodbe glave. »Lastniki živali za svoje poškodovane in zastrupljene živali poskrbijo. Z namenom ohranitve sosedskih odnosov in ljubega miru pa stvari največkrat ostanejo le pri zdravljenju. Tako do prijav mučenja živali ne pride oziroma redko, a take primere bi morali nujno prijaviti,« sta poudarili in še dodali: »Veterinarski inšpektorji morajo in tudi reagirajo na prijave. Prav tako je bilo steriliziranih in kastriranih kar nekaj mačk, ker je bilo tako navodilo veterinarskega inšpektorja.«