Nove tehnologije za učinkovitejše delo nujnih služb
Kranjski Iskratel, poslovodeči partner raziskovalnega projekta 5G Varnost, v katerem sodelujejo še Fakulteta za elektrotehniko Univerze v Ljubljani, Telekom Slovenije in podjetje OSI, je gostil inovacijsko-demonstracijski dogodek, na katerem so predstavili primere uporabe novih tehnologij na področju javne varnosti, zaščite in reševanja.
Kranj – Raziskovalni projekt 5G Varnost se osredotoča na uporabo sodobnih mobilnih tehnologij pete generacije na področju javne varnosti, zaščite in reševanja, kar obsega celotno verigo od ponesrečenca do posredovalca. Ciljno je usmerjen v raziskavo in zasnovo nove arhitekture in ključne tehnologije za izvedbo dispečerskih storitev stroke javne varnosti in novo generacijo uporabniških aplikacij ter strategije za implementacijo takšnih aplikacij v virtualiziranem okolju 5G.
Dejan Šošter iz Telekoma Slovenije je pojasnil, da bodo omrežja 5G močno oblikovala industrijo in druge sektorje. »Izredno pomemben sektor, ki bo s 5G veliko pridobil, je javna varnost, pri tem pa bo ključna tudi jasno začrtana strategija države na tem področju. Mobilno omrežje za potrebe javne varnosti ima namreč izredno visoke zahteve po varnosti, razpoložljivosti, odzivnosti in robustnosti, kar 5G lahko zagotovi,« je dejal Šošter in dodal: »V naslednjem desetletju lahko pričakujemo razvoj širokopasovnih omrežij tudi na področju javne varnosti, hkrati pa počasen zaton omrežij, ki so zasnovana na ozkopasovnih tehnologijah.«
Na inovacijsko-demonstracijskem dogodku v Iskratelu je bilo prikazanih deset različnih primerov uporabe, od klica v sili 112 s pomočjo t. i. aplikacije PEMEA, ki omogoča sinhronizacijo podatkov klicatelja med nujnimi službami, upravljanja prvih posredovalcev na intervenciji, individualnih in skupinskih klicev nujnih služb, zagotovitve neprekinjenega delovanja operativnega centra do iskanja in reševanja z droni na težje dostopnih območjih. »Za Iskratel je vitalnega pomena, da zasnuje portfelj dispečerskih rešitev nove generacije za operativne centre, nadzorne sobe ter centre poveljevanja in nadzora, ki so skladne z dejanskimi pričakovanji in potrebami uporabnikov, obenem pa pravočasno preveri nove možnosti, ki jih prinašajo tehnologije pete generacije,« je poudarila Ana Robnik, svetovalka za raziskave in strateški razvoj v Iskratelu. Gregor Smolej, upravljalec inovativnosti v Iskratelu, je še poudaril, da je ravno vključevanje deležnikov s področja javne varnosti največja korist projekta. »Demonstracijski dan je že tretja inovacijska delavnica v sklopu projekta, ki smo jo organizirali z namenom predstavitve možnih uporab modernih tehnologij in pristopov z manj organizacijskimi in tehničnimi ovirami,« je dodal.
Simon Fabčič iz Gasilsko reševalne službe Jesenice je kot potencialni uporabnik s področja javne varnosti dejal, da bi sodobne mobilne tehnologije olajšale delo zlasti pri množičnih intervencijah, ki jih na njihovem območju ni veliko. »Najšibkejša točka predstavljenih sistemov je po mojem mnenju redkost uporabe, posledično tudi nezadostno poznavanje sistema s strani uporabnikov, saj praktična uporaba ne bi bila dovolj pogosta. Tovrstne aplikacije bi bile morda najbolj uporabne za regijske nadzorne centre, ki koordinirajo celotno intervencijsko skupino, nas pa bi znale celo ovirati pri hitrem posredovanju,« je povedal Fabčič.