Spletna okrogla miza: vodila jo je jeseniška občinska svetnica Alma Rekić, o domnevnih nepravilnostih je spregovoril nekdanji zaposleni v Jeku Andrija Babić, sodeloval pa je tudi član Ekologov brez meja Jaka Kranjc. / Foto: zajem zaslona

Očitki o nepravilnostih v podjetju Jeko

V stranki Levica Jesenice – Jeseniška alternativa že dalj časa opozarjajo na domnevne nepravilnosti v javnem komunalnem podjetju Jeko. Zdaj so o tem spregovorili tudi na spletni okrogli mizi, na kateri je sodeloval tudi »žvižgač« Andrija Babić, ki je v Jeku izgubil službo.

Jesenice – Jeseniška občinska svetnica stranke Levica Jesenice – Jeseniška alternativa Alma Rekić že dalj časa opozarja na nepravilnosti, ki naj bi se dogajale na Jesenicah na komunalnem področju. Prejšnjo sredo so pod okriljem stranke o tem pripravili spletno okroglo mizo, na kateri je sodeloval tudi Andrija Babić, nekdanji zaposleni v javnem komunalnem podjetju Jeko, ki naj bi kot »žvižgač« zaradi opozarjanja na nepravilnosti tudi izgubil službo.

Rekićeva na problematiko v Jeko že dalj časa opozarja tudi na sejah občinskega sveta in javno. Nepravilnosti naj bi bilo več, od spornega poslovnega sodelovanja s podjetjem EcoSynergy System, nepravilnega odlaganja odpadkov in prirejanja podatkov, slabega delovanja čistilne naprave do izliva škodljivega mulja v Savo.

Občanom ostali eko-kuponi

Leta 2017 je Jeko sklenil poslovno sodelovanje za zbiranje odpadne embalaže s podjetjem Ecosynergy System. Zasebnemu podjetju naj bi dali v najem prostore v zbirnem centru, zaposlene ter stroje, in to kar brezplačno. Občani so prinašali čiste sortirane odpadke, zasebno podjetje jih je prodajalo na trgu, zatem pa izginilo z Jesenic. Jeseničanom so tako ostali neizkoriščeni eko-kuponi, s katerimi naj bi po obljubah kupovali cenejši kruh in mleko ...

Nekdanji zaposleni v Jeku Andrija Babić je opozoril tudi na domnevne nepravilnosti pri odlaganju odpadkov na Mali Mežakli. Podjetje Jeko naj bi mešane komunalne odpadke z jeseniškega zbirnega centra nepravilno odlagalo na deponijsko polje, pri čemer naj bi prihajalo do vpisovanja napačnih podatkov o vrsti in teži odloženih odpadkov – z namenom zniževanja stroškov.

Nova nepravilnost naj bi se zgodila tudi leta 2019, ko naj bi Jeko v Savo Dolinko ob zbirnem centru na Jesenicah izlil več ton škodljivega mulja iz čistilne naprave. Alma Rekić je takrat podala prijavo na policijo in inšpektorat ter obvestila medije. Ker naj bi Rekićevo z nepravilnostmi seznanil takratni zaposleni v zbirnem centru Andrija Babić, naj bi bil ta zaradi tega deležen mobinga in šikaniranja, lani pa so ga odpustili. Še več, službo v javnem komunalnem podjetju je izgubila tudi njegova žena Maja, ki je opozarjala na domnevne nepravilnosti na čistilni napravi, kjer je kot laborantka jemala vzorce. Prihajalo naj bi do zamenjav vzorcev odpadne vode, s čimer naj bi odgovorni želeli prikriti, da čistilna naprava ne deluje ustrezno in ob večjih nalivih ne more očistiti vse odpadne vode, zato ta izbruhne iz naprave in neočiščena odteče v Savo.

Andrija Babić je na spletni okrogli mizi dejal, da so se po dolgotrajnih prizadevanjih stvari zdaj vendarle premaknile naprej, zadevo so prevzeli organi pregona, zaradi nepravilnosti pa so bile na tožilstvo že poslane kazenske ovadbe. Kakšni bodo nadaljnji postopki, je zdaj odvisno od tožilstva.

»Očitki nas bolijo«

In kaj o očitkih pravijo v javnem komunalnem podjetju Jeko?

Direktor Uroš Bučar je poudaril, da v podjetju predano skrbijo za gospodarno in odgovorno ravnanje z odpadki in da jih ti očitki bolijo, saj si zaposleni resnično prizadevajo za ohranjanje zdravega in urejenega okolja.

Na vprašanje, ali je res prihajalo do vpisovanja nepravilnih podatkov o vrsti in teži ter napačnega odlaganja odpadkov iz zbirnega centra na deponijskem polju na Mali Mežakli, je odgovoril, da o sprejemu in oddaji odpadkov skrbno vodijo evidence, del ločeno zbranih odpadkov predajo pogodbenim partnerjem, drugi del odpeljejo v obdelavo h koncesionarju, preostanek odpadkov, ki jih ni mogoče obdelati, pa ustrezno odlagajo na odlagališče, in to v skladu z veljavnim okoljevarstvenim dovoljenjem.

Glede sodelovanja s podjetjem EcoSynergy System je povedal, da so decembra 2017 pristopili k izvedbi inovativnega projekta ločenega zbiranja čiste embalaže, ki je bil usmerjen v krepitev zavedanja občanov o pomenu ustreznega ravnanja z odpadki, občani pa so bili za oddajo ločene čiste frakcije odpadne embalaže tudi nagrajeni. »Podjetje nas je po 19 mesecih sodelovanja obvestilo, da se bodo zaradi reorganizacije preselili na novo lokacijo in da neporabljene točke ostajajo v veljavi. Informacij o tem, kje in kdaj bo podjetje nadaljevalo projekt, nimamo,« je dejal Bučar.

Kaj pa navedbe o slabem delovanju čistilne naprave in da ob deževju prihaja do izlivov v Savo – ali držijo?

»Občina Jesenice ima velik delež mešane kanalizacije, kar pomeni, da se v eno kanalizacijsko omrežje stekajo vode iz naših domov in tudi padavinska voda. Ob deževju pride v kratkem času do velikih količin vode, ki priteče na čistilno napravo. Čistilna naprava ustrezno in dobro opravlja svojo funkcijo. Ob obilici padavin pa je naprava preobremenjena. Dolgoročno rešitev bo treba poiskati v izločitvi padavinske vode iz kanalizacijskega omrežja, za kar pa bo potrebna širša razprava in odločitev za zahtevno investicijo na občinski ravni,« je odgovoril.

Kako pa komentira navedbe, da je prišlo do izliva škodljivega mulja v Savo?

»Omenjeni dogodek se je zgodil pred letom in pol na lokaciji Zbirnega centra Jesenice. Ob uvedbi strojnega čiščenja cestnih jaškov je bila vsebina ustrezno odložena na začasno prekladalno mesto odpadnega gradbenega materiala. Ob zaključnem pranju cisterne pa so sodelavci sprani material nepazljivo odložili ob reki Savi in ga tudi nemudoma odstranili. A dejstvo ostaja, da je odlaganje odpadkov na vodnem in priobalnem zemljišču prepovedano. Priobalni pas smo ustrezno zaščitili in nemudoma poskrbeli za ustrezen postopek čiščenja namenskega vozila,« je dejal.

Direktor Bučar je potrdil, da sta bila tudi Maja in Andrija Babić odpuščena iz podjetja. »V podjetju Jeko je po nalogu ustanoviteljev potekala reorganizacija, ki je bila potrebna za stabilno poslovanje našega podjetja. V okviru reorganizacije smo se od dela sodelavcev morali žal posloviti oziroma jim je bila pogodba o zaposlitvi odpovedana poslovnih razlogov,« je dejal.

Pa so v podjetju seznanjeni s kazenskimi ovadbami?

»Pristojne institucije so nas v okviru zbiranja podatkov zaprosile za informacije in dokumentacijo. Drugih informacij nimamo. Se pa zavedamo, da delujemo na strokovnem področju, ki je vselej pod budnim očesom naših uporabnikov, nadzornikov, regulatorjev in javnosti. Z našimi deležniki in v vseh postopkih konstruktivno sodelujemo in odgovorno pojasnjujemo svoje delo in poslovne odločitve. Predvsem pa si prizadevamo delovati odgovorno, vestno in zakonito, v dobro naših občanov, sodelavcev in okolja,« je še dejal Uroš Bučar.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Radovljica / četrtek, 8. julij 2010 / 07:00

V Krpinu odprli novo vodarno

Novi objekt zagotavlja večjo varnost in kakovost pri preskrbi s pitno vodo v občini Radovljica.

Objavljeno na isti dan


Kronika / četrtek, 27. maj 2021 / 23:12

Prič iz tujine (še) niso zaslišali

Na Okrožnem sodišču v Kranju so morali sojenje Božidarju Šosterju, ki mu očitajo storitev več kaznivih dejanj pri vodenju bohinjskih hotelov Zlatorog in Bohinj ter kampa Zlatorog, začeti znova.

Zanimivosti / četrtek, 27. maj 2021 / 23:10

Kaj storiti, če v naravi najdemo ptičjega mladiča

Pravzaprav najbolje, da nič, pravijo ornitologi. Pustimo ga tam, kjer je, saj so skoraj zagotovo v bližini mladičev tudi njihovi starši, ki jih spremljajo pri prvih korakih zunaj gnezda. Če že, jih z...

Tržič / četrtek, 27. maj 2021 / 23:08

Prvi letošnji rebalans proračuna

V rebalans proračuna Občine Tržič sta uvrščena dva nova projekta, v glavnem pa gre za povečanje sredstev na proračunskih postavkah in načrtu razvojnih programov, ki pokrivajo cestno infrastrukturo.

Tržič / četrtek, 27. maj 2021 / 23:06

Trideset daril za rojstni dan

Na OŠ Križe bodo državi Sloveniji za njenih trideset let poklonili prav toliko daril. Prvo darilo so že »odvili« – učenci in zaposleni so kar dvaintridesetkrat prehodili obseg Slovenije in ob zaključk...

Tržič / četrtek, 27. maj 2021 / 23:04

Predstavil se je kandidat za vodenje tržiškega doma

Tržič – Tržiški občinski svetniki so na sredini seji podali predhodno pozitivno mnenje k imenovanju Domna Rakovca za direktorja Doma Petra Uzarja Tržič. Pred tem ga je že potrdil Svet zavoda Doma P...