Boštjan Noč, predsednik Čebelarske zveze Slovenije / Foto: Gorazd Kavčič

Denar za raziskave o uničevanju varoje

»Največji problem svetovnega čebelarstva je zajedavec varoja,« ugotavlja predsednik čebelarske zveze Boštjan Noč, ki ob letošnjem svetovnem dnevu čebel daje pobudo državam, naj namenijo denar za raziskave, ki bi privedle do razvoja učinkovitega sredstva zoper varojo.

V Sloveniji je več kot enajst tisoč čebelarjev, ki imajo nekaj manj kot 207 tisoč čebeljih družin; okoli osem tisoč čebelarjev je vključenih v več kot dvesto čebelarskih društev. Pridelek medu je odvisen od vremenskih razmer, predlani, ko so bile za čebelarstvo neugodne razmere, je znašal 650 ton in je bil za 63 odstotkov manjši kot leto prej. Lani je Slovenija uvozila 1106 ton medu, največ iz Belgije in Madžarske, hkrati ga je izvozila 306 ton, največ na Japonsko in v Kanado.

Kranj – Združeni narodi so pred štirimi leti na pobudo Slovenije razglasili 20. maj, rojstni dan začetnika sodobnega čebelarstva Antona Janše z Breznice pri Žirovnici, za svetovni dan čebel. Na ta dan v svetu z različnimi aktivnostmi opozarjajo na to, kako pomembne so čebele (in ostali opraševalci) za zagotavljanje zadostnih količin hrane za prebivalstvo in kako pomembno je ohranjanje čistega okolja za preživetje čebel, ki so v nekaterih okoljih že ogrožene.

»Ko smo začeli 'sanjati' o svetovnem dnevu čebel, si niti nismo predstavljali, kako trnova bo pot od ideje do razglasitve,« pravi Boštjan Noč, čebelar s Sela pri Žirovnici in predsednik čebelarske zveze, ki je bil tudi pobudnik razglasitve svetovnega dneva čebel. Po štirih letih od razglasitve z zadovoljstvom ugotavlja: »Svetovni dan čebel je postal svetovno gibanje za čebele in opraševalce. Marsikdo v svetu pozna Slovenijo prav po čebelah.«

Svetovni dan vpliva tudi na čebelarstvo v Sloveniji. Kot ugotavlja Noč, so čebelarji odtlej bolj prepoznavni, več je zanimanja za čebelarstvo in tudi za sajenje medovitih rastlin, več je čebelarskih krožkov in več je mladih, ki se navdušujejo za čebelarstvo. Potrošniki dobro poznajo kakovostne slovenske čebelje pridelke. Tudi kmetijstvo se vse bolj zaveda pomena opraševanja, v kmetijstvu v Sloveniji to storitev čebel in drugih opraševalcev vrednotijo na 120 milijonov evrov.

Ko so Noča vprašali, na kaj je v štirinajstih letih vodenja čebelarske zveze najbolj ponosen, je dejal, da na kranjsko čebelo, ki so jo ob vstopu Slovenije v Evropsko unijo uspešno zaščititi, na vzrejevalce matic, ki širijo sloves avtohtone kranjske čebele po svetu, na svetovni dan čebel, ustanovitev javne svetovalne službe v čebelarstvu, na (evropski) medeni zajtrk in dan slovenske hrane, na zaščito treh vrst medu na evropski ravni, postavitev Hiše kranjske čebele v Višnji Gori, paviljon medena zgodba, učni čebelnjak za invalide ... »Trenutno smo med uresničevanjem enega najpomembnejših projektov, ki ga na našo pobudo vodi ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Cilj projekta je enotno označevanje porekla medu v Evropski uniji. Želimo, da vsak potrošnik ve, od kod prihaja med, ki ga kupi,« pravi Noč in opozarja na največji problem svetovnega čebelarstva, na zajedavca varojo, ki vsako leto uniči veliko čebel. »Naj bo Slovenija pobudnica, da se v svetu zganemo in da podobno kot za cepivo covid-19 globalno namenimo denar za raziskave, ki bodo privedle do razvoja učinkovitega naravnega sredstva za uničevanje tega zajedavca. To bi bila največja podpora čebelam in čebelarjem.«

Boštjan Noč je ob letošnjem svetovnem dnevu čebel predstavil javnosti še en projekt čebelarske zveze – 3D-čebelo velikanko, ki jo bodo še do poletja postavili ob čebelarskem centru na Brdu pri Lukovici. Čebela bo velika dva metra, pokazala bo želo in svoj rilček in bo posebna po tem, da bodo ljudje lahko opazovali, kako jih čebele vidijo skozi svoje oči. Čebelarska zveza bo v dveh letih postavila v Sloveniji tudi štirinajst učnih čebelnjakov za praktično usposabljanje čebelarjev, od tega devet že letos.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / ponedeljek, 24. maj 2021 / 14:07

Za ljubezen ni nikoli prepozno

Tako zagotavljata ločena oseminštiridesetletnica Karolina Kalan in petinpetdesetletni vdovec Peter Adamič, ki sta se spoznala na enem od spletnih portalov za iskanje stikov. Zaljubila sta se bliskovit...

Objavljeno na isti dan


Slovenija / petek, 2. september 2022 / 16:43

Enostavneje do nadomestila

Z včerajšnjim dnem je začel veljati nov zakon o Javnem štipendijskem, razvojnem, invalidskem in preživninskem skladu Republike Slovenije, ki upravičencem zagotavlja enostavnejšo in hitrejšo pot do nad...

Kronika / petek, 2. september 2022 / 16:42

Otroci so spet na cestah

Otroci na promet gledajo z drugačne perspektive, sploh mlajši ravnajo impulzivno, zato je odgovornost na odraslih, da jim omogočimo varno pot v šolo in domov, ob začetku šolskega leta opozarjajo na Ag...

Slovenija / petek, 2. september 2022 / 15:50

Zamejene cene elektrike in plina

S septembrom vstopajo v veljavo nekateri ukrepi, ki jih je za blažitev energetske in prehranske draginje sprejela vlada. Od včeraj so omejene tudi cene elektrike in plina.

Medvode / petek, 2. september 2022 / 14:55

Vrtec dobil prizidek

Prizidek k enoti Vrtca Medvode Smlednik v Valburgi je največja pridobitev ob začetku novega šolskega leta na področju vzgoje in izobraževanja v občini Medvode.

Šport / petek, 2. september 2022 / 14:54

Odbojkarji v osmini finala z Nemčijo

Ljubljana – Slovenska moška odbojkarska reprezentanca se bo v osmini finala svetovnega prvenstva pomerila z Nemčijo. Tekma se bo v Stožicah začela jutri ob 17.30. V morebitnem četrtfinalu naše čaka...