Dogovor glede sanacije v Lazah
V državni proračun za leto 2022 naj bi uvrstili načrt razvojnih programov za sanacijo starih odlagališč, ki se nahajajo na državnih zemljiščih na zaščitenem območju Laz.
Kranj – Mestna občina Kranj (MOK) se je pred dnevi z Ministrstvom za okolje in prostor (MOP) ter Agencijo za okolje (ARSO) dogovorila o nadaljnjih korakih pri reševanju vprašanja zakopanih starih odlagališč na državnih zemljiščih na območju Laz. »Pristojni bodo skupaj z MOK pripravili načrt razvojnih programov za sanacijo onesnaženega območja, ki bo predvidoma predlagan za državni proračun za leto 2022,« so sporočili z občine.
Kranjska občina, ki je pred kratkim pridobila pravnomočno gradbeno dovoljenje za izgradnjo prve faze fekalne kanalizacije v Industrijski coni Laze, je marca predstavila rezultate vzorčenja in preiskave vode ter sedimenta z območja Industrijske cone Laze in nadaljnje načrte pri reševanju okoljske problematike. Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano je z analizami na dveh lokacijah (jezerce Račnjak in potok Žabnica) ugotovil različna vira onesnaženja. Voda iz potoka Žabnica je onesnažena predvsem iz fekalnih razlogov, kar naj bi rešili z ureditvijo fekalne kanalizacije. Vzorci iz jezerca Račnjak pa so pokazali antropogeni izvor onesnaženja, ki se pripisuje odlagališču smeti. Gre za glinokopne jame, zasute z odpadki, ki predstavljajo stara bremena iz prejšnjega stoletja. Nahajajo se na državnem zemljišču na območju Nature 2000 in širšem vodovarstvenem območju Sorške reke.
»Sestanek z MOP in ARSO ocenjujem kot zelo uspešen. Pristojni so pozdravili pravnomočno gradbeno dovoljenje za izgradnjo prve faze fekalne kanalizacije, ki predstavlja začetek izvajanja načrta komunalnega urejanja tega prostora. Zdaj se osredotočamo na sanacijski načrt starih odlagališč. Da bo v državni proračun – predvidoma za leto 2022 – uvrščen načrt razvojnih programov za sanacijo starih bremen, je zelo pomemben dosežek,« je povedal kranjski župan Matjaž Rakovec in poudaril: »Ker gre za vodovarstveno območje, bodo podjetja, ki bodo delovala v industrijski coni, morala v prihodnje spoštovati še višje okoljske standarde.«