S prvim odmerkom cepljena približno tretjina
Sedemdnevno povprečje okužb v državi se še naprej znižuje in je danes 417. Vlada bo na popoldanski seji razpravljala o nadaljnji veljavnosti ukrepov. V državo je bilo do danes dobavljenih nekaj čez milijon odmerkov cepiva, najboljša je precepljenost v starostni skupini od 70 do 74 let.
Ljubljana – Ob včeraj opravljenih 4469 PCR-testih so v državi potrdili 532 novih okužb s koronavirusom, delež pozitivnih izvidov je bil 11,9-odstoten. Za ponazoritev: pred tednom dni na isti dan so potrdili 726 okužb, delež pozitivnih izvidov testov je bil 15,5-odstoten. Včeraj so opravili tudi 28.264 hitrih antigenskih testov.
Hospitaliziranih je 368 covidnih bolnikov, od tega 110 v intenzivni negi. Sedemdnevno povprečje okužb v državi se še naprej znižuje in je danes 417, včeraj je bilo 444. Kot je povedala vladna govorka Maja Bratuša na današnji dopoldanski novinarski konferenci, so vse statistične regije z izjemo koroške regije, ki je obarvana v zeleno, še vedno v rumeni fazi na semaforju sproščanja vladnih ukrepov. Vlada bo na popoldanski seji razpravljala o nadaljnji veljavnosti ukrepov.
Razmere v svetu se izboljšujejo
Namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni na NIJZ Nuška Čakš Jager je na novinarski konferenci povedala, da se koronarazmere v svetu izboljšujejo, razen v Aziji, kjer 95 odstotkov vseh odkritih primerov izvira iz Indije. Do zdaj je bilo v svetu potrjenih 159 milijonov primerov okužb in poročano o več kot treh milijonih smrti zaradi koronavirusne bolezni. Štiri različice virusa so prevladujoče; britansko različico so potrdili v 137 državah, južnoafriško v 84 državah, brazilsko v 47 državah in indijsko različico v 49 državah. V državah Evropske unije o pozitivnem trendu okužb poročajo le na Danskem, Malti, Irskem, v Latviji in Litvi.
Čakš Jagrova je poudarila, da je prevladujoči vir okužbe v Sloveniji še naprej lokalen znotraj družin oziroma skupnega gospodinjstva, po starostnih strukturah ni bistvenih sprememb z izjemo skupine od 15 do 24 let, kjer je trend večanja okužb.
Starejši imajo še vedno prednost
Nacionalna koordinatorica programa cepljenja na NIJZ dr. Marta Grgič Vitek je na novinarski konferenci povedala, da je bilo do danes cepljenih 27 odstotkov odraslega prebivalstva s prvim odmerkom cepiva, polno cepljenih pa je 14,2 odstotka. Vseh izvedenih cepljenj je bilo do danes 870 tisoč, vseh dobavljenih odmerkov cepiva pa nekaj čez milijon. Kot je pojasnila Grgič Vitkova, do razlike v številkah prihaja zaradi časovnega zamika (cepivo na primer dobijo v ponedeljek, razdelijo ga v torek ...). Samo včeraj je šlo v razdeljevanje nadaljnjih sto tisoč odmerkov cepiva.
Ne glede na to, da je cepivo zdaj na voljo za vse odrasle, pa imajo, kot je pojasnila, pri cepljenju starejši še vedno prednost. Omenila je, da so starostne skupine nad 70 let relativno dobro precepljenje. Odstopa skupina od 70 do 74 let, kjer se v kratkem pričakuje 70-odstotna precepljenost. V starostnih skupinah nad 60 in do 70 let je precepljena skoraj polovica, medtem ko je v starostnih skupinah od 50 do 60 let število cepljenih še dokaj nizko.
Še naprej velja, da se drugi odmerek s Pfizerjevim cepivom priporoča v presledku treh tednov, z Moderninim cepivom v presledku štirih tednov, pri AstraZeneci pa v presledku dvanajstih tednov. Za AstraZeneco je sicer Grgič Vitkova povedala, da se drugi odmerek lahko prejme med četrtim in dvanajstim tednom po prvem odmerku, vendar pa zaradi boljše učinkovitosti cepiva priporočajo daljši razmik. Pri prebolevnikih se cepljenje lahko varno odloži do šest mesecev po prebolelem covidu-19, lahko pa se vsaj z enim odmerkom cepijo tudi prej, če tako želijo – pomembno pa je, da je to po zaključeni izolaciji po preboleli bolezni in da se oseba dobro počuti.
Pri cepivu Janssen je potreben samo en odmerek, in če oseba po cepljenju s tem cepivom zboli za covidom-19, ne prejme še enega odmerka, ker velja, kot je pojasnila Grgič Vitkova, da cepivo ni delovalo. Takega primera sicer pri nas še niso imeli.
Proti koncu meseca naj bi bilo tudi znano, kako se bo Evropska agencija za zdravila odločila glede možnega cepljenja mlajših (nad 12. let) s cepivom proizvajalca Pfizer-BioNTech.
Tudi ZD Bled prehaja na seznam eVEM
Direktor Zdravstvenega doma Bled Leopold Zonik je na novinarski konferenci predstavil primer dobre prakse nedavnega in ponovljenega množičnega cepljenja v Festivalni dvorani na Bledu. Kot je poudaril, zdravstveni dom tega sam, torej brez podpore lokalne skupnosti, ne bi zmogel izvesti. Povedal je, da bodo jutri počistili svoj seznam prijav na cepljenje in se priključili v cepilni sistem (seznam) na portalu zVEM.
Zdravniška zbornica Slovenije pa pripravlja Javni posvet – vse o cepljenju proti covidu-19 (in kaj lahko pričakujemo jeseni in pozimi). Posvet bo jutri ob 16. uri in bo potekal po spletni aplikaciji Zoom.