Ohraniti kmetijstvo v TNP
Kmetijstvo ima na območju Triglavskega narodnega parka (TNP) izjemno pomembno vlogo. »Če ne poiščemo kompromisnih, vmesnih poti med varovanjem narave in razvojem kmetijstva, se bojim, da dolgoročno kmetijstva tu ne bo več,« je ob obisku v TNP dejal kmetijski minister Jože Podgoršek.
Bled, Bohinj – Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Jože Podgoršek se je v petek na delovnem obisku na Gorenjskem seznanil z razmerami in razvojnimi načrti v kmetijstvu (posebej v povezavi s turizmom in kulinariko), pogovor pa je tekel tudi o posledicah epidemije, novem programskem obdobju EU, priložnostih v povezavi z Evropsko gastronomsko regijo ter predsedovanju Slovenije Svetu EU.
Minister je obisk začel na javnem zavodu Triglavski narodni park (TNP) na Bledu, kjer so se z njim srečali tudi predstavniki blejske občine in območne enote Zavoda za gozdove Slovenije. Seznanili so ga z aktivnostmi povezovanja kmetijskih vsebin z naravovarstvenimi, še zlasti z gozdarskimi, v luči namnožitve podlubnikov. Minister je poudaril pomen sodelovanja različnih institucij na območju TNP, kjer se vsakodnevno srečujejo kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo, naravovarstvo, zato je treba poiskati načine za dolgoročno ohranitev tega območja takšnega, kot je danes, kar je pomembno tudi z vidika turizma.
»Interesov na takšnih območjih je izjemno veliko. Na neki način bi vsi radi povsem zavarovali naravo, po drugi strani pa je to območje takšno zaradi kmetijstva, ki se je tu razvijalo stoletja. Če ne poiščemo kompromisnih, vmesnih poti med varovanjem narave in razvojem kmetijstva, se bojim, da dolgoročno kmetijstva tu ne bo več. Današnja debata bo tekla v smeri, kako poiskati način, da se bo kmetijstvo na tem območju splačalo, da bodo lastniki kmetij, mladi prevzemniki dovolj motivirani, da bodo od prodaje lahko kvalitetno živeli,« je po obisku zavoda TNP dejal minister. Dodal je, da bodo v strateškem načrtu za novo programsko obdobje Skupne kmetijske politike zapisali ambiciozne, a realne cilje, ki jih bodo lahko dosegli z intervencijami oz. finančnimi ukrepi. Na srečanju so bili izpostavljeni tudi problematika zveri in divjadi na tem območju ter izzivi, kot so socialna vloga gozda zaradi množičnega obiska in novih oblik rekreacije, izvajanje sanacije gozda v osrednjem varstvenem območju TNP zaradi podlubnikov in vetroloma ter povečanje državnega lastništva v narodnem parku.
Direktor zavoda TNP Janez Rakar je ugotavljal, da obisk že drugega ministra v enem tednu (pred tem so gostili še okoljskega ministra Andreja Vizjaka) kaže, da država vendarle prepoznava vlogo TNP, edinega narodnega parka v Sloveniji. Kot je pojasnil, so se pogovarjali, kako ohraniti oz. še izboljšati situacijo na kmetijskem področju, predvsem kmetov samih: kako omogočiti njihov obstoj in dostojno preživetje v TNP. Kmetijstvo na tem območju ima namreč pomembno vlogo tako za varstvo narave in ohranjanje krajine kot tudi za trajnostni razvoj. Javni zavod zato spodbuja ekološko kmetovanje, trajnostno rabo zemljišč, lokalno predelavo ter razvoj in trženje tradicionalnih izdelkov z visoko dodano vrednostjo.
V okviru obiska si je minister ogledal tudi domačijo Pr' Odolneku v Studorju v Bohinju. Kmetijo, usmerjeno v predelavo mlečnih izdelkov, vodi mladi prevzemnik Matevž Gartner, ki je predstavil izzive, s katerimi se srečujejo. Minister si je ogledal tudi Info center Triglavskega narodnega parka v Stari Fužini ter se srečal s tamkajšnjimi predstavniki in županom Bohinja Jožetom Sodjo. Beseda je tekla o načrtih povezovanja turizma in kmetijstva. Terenski obisk je sklenil s srečanjem s predstavnicami aktiva kmečkih žena iz Bohinja.