V vrtec raje peš kot z avtom
Z dogodkom Mestni travnik, ki je v začetku maja potekal na Mestnem trgu v Škofji Loki, je vrtec Škofja Loka sklenil projekt Trajnostna mobilnost. Ob tem so odprli razstavo in podali pobudo za izboljšanje prometne varnosti.
Škofja Loka – Aprila so se v okviru projekta Trajnostna mobilnost v škofjeloškem vrtcu z otroki iz 21 skupin pogovarjali in učili o prometni varnosti. Projekt je bil namenjen spreminjanju potovalnih navad ter posledično zmanjševanju motornega prometa v okolici zavodov. Otroke, starše, zaposlene v vrtcu in druge občane so zato spodbujali k prihajanju v vrtec na čim bolj trajnosten način, kot je peš, s kolesom, skirojem, z rolerji ali s poganjalčkom. »Že vrsto let si prizadevamo, da bi Škofja Loka postala bolj zeleno mesto, pri čemer so otroci najboljši promotorji, zato jih vzgajamo v smeri zdravega pogleda na okolje in mobilnost,« je povedala ravnateljica Janja Bogataj.
Strokovni delavci so z otroki vse leto pripravljali različne dejavnosti na temo trajnostne mobilnosti. V tem času so bili še bolj pozorni na opazovanje prometa v okolici vrtca in na doživljanje veselja pri aktivnostih v naravi. Pri projektu jih je motivirala zabavna igra Beli zajček, v kateri so otroci iz papirja izdelali sivega zajčka in nanj lepili bele pike v primeru, da so v vrtec prišli na način, ki spodbuja trajnostno mobilnost.
S projektom so želeli opozoriti tudi na najbolj kritične prometne točke. S tem namenom so spisali pobudo in jo naslovili na občinsko upravo. V njej so med drugim poudarili, da se v času prometnih konic srečujejo z nevšečnostmi na parkirišču pred enotama Najdihojca in Biba. Svoje videnje prometne ureditve ter prizadevanja za varnejše in bolj trajnostno naravnano okolje so na dogodku predstavili škofjeloškemu županu Tinetu Radinji in mu simbolično izročili maketi prometnega kaosa. »Po raziskavi, ki smo jo opravili konec lanskega leta, se v našem mestu še vedno več kot tretjino poti na razdalji manj kot kilometer opravi z avtomobilom, kar želimo spremeniti. Pri tem je nujna boljša infrastruktura, kolesarske in varne peš poti, predvsem pa bomo morali spremembe mobilnosti ozavestiti in jih sprejeti kot del običajnih navad,« je dejal Radinja.
V Mali galeriji Občine Škofja Loka in v Oknu Loške hiše so medtem odprli razstavo na temo trajnostne mobilnosti, ki v sliki in besedi prikazuje otrokova razumevanja, počutja in poglede na problematiko prometa. V času dogodka so otroci Mestni trg in njegovo okolico porisali z barvnimi kredami. Maša, Brina, Tina, Iva in Sara so nam zaupale, da v vrtec najraje prihajajo peš. »Ko se vozimo z avtomobilom, onesnažujemo okolje. Med sprehodom pa lahko opazujemo naravo in dogajanje okoli sebe,« so dejale in še dodale, da bi bilo mesto brez avtomobilov mnogo bolj zabavno in varno.