Cepijo se lahko tudi odrasli, mlajši od petdeset let
V nedeljo je bilo potrjenih 147 novih okužb, delež pozitivnih izvidov je znašal 11,2 odstotka. Sedemdnevno povprečje se je s tem znižalo na 606. V primerjavi s prejšnjo nedeljo, ko je bilo potrjenih 209 novih okužb, to pomeni skoraj trideset odstotkov manj okužb.
Ljubljana – Od danes se proti covidu-19 lahko cepijo tudi odrasli, mlajši od petdeset let. Še naprej pa imajo prednost starejši »zamudniki«, ki se bodo za cepljenje še prijavili. Od prejšnjega četrtka prijave za cepljenje potekajo na enotni aplikaciji zVEM, do danes zjutraj so našteli skoraj 53 tisoč prijav.
Medtem se epidemiološka situacija izboljšuje in vzbuja optimizem, sedemdnevno povprečje okužb znaša 606 (kot pogoj za prehod v rumeno fazo mora sedemdnevno povprečje pasti pod šeststo potrjenih okužb), v bolnišnicah pa je danes 508 pacientov (pogoj za rumeno fazo je manj kot petsto hospitaliziranih).
V rumeni fazi srednje šole in fakultete začnejo delovati brez omejitev, prišlo pa bo tudi do nadaljnjega sproščanja turističnih nastanitev. Polovica regij je obarvana oranžno, polovica pa rumeno. Zmanjšuje se število aktivno okuženih, danes je padlo pod devet tisoč.
Vodja svetovalne skupine za cepljenje Bojana Beović je na današnji novinarski konferenci dejala, da cepljenje že kaže učinkovitost, saj se zmanjšuje pogostost bolezni zlasti pri starejših.
Po oceni Beovićeve bi lahko precepljenost prebivalstva dosegli v dveh mesecih. Delež precepljenih zdaj po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje znaša 11,7 odstotka, medtem ko je cilj doseči 60-odstotno precepljenost.
Zatrdila je, da je cepiva AstraZenece za drugi odmerek dovolj, v prihodnje pa Evropska unija tega cepiva ne namerava več naročati. Drugi odmerek čaka 133 tisoč Slovencev, po podatkih NIJZ jih je trenutno v državi na voljo še 49 tisoč, v maju in juniju pa naj bi prejeli dodatnih 490 tisoč odmerkov. Zadrege z drugim odmerkom naj torej ne bi bilo.
Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Franc Vindišar je pozval vse državljane, naj se odzovejo na vabilo na cepljenje. »Vsa cepiva v Sloveniji so enakovredna in so varna. Bistven je čas – cepimo se čim hitreje in v čim večjem številu,« je pozval.
Vindišar je še dejal, da trendi števila hospitaliziranih kažejo zniževanje tako pri standardnih posteljah kot tudi posteljah za intenzivno nego. V tem tednu bodo v bolnišnicah dodatno zmanjšali skupno število covidnih postelj in omogočili obsežnejše izvajanje drugih, necovidnih programov, ki so bili zdaj okrnjeni zlasti na področju operativnih dejavnosti.
Kapacitete covidnih bolniških postelj v tretjem valu so se sicer povečale za štirideset odstotkov, medtem ko so se na intenzivnih oddelkih skoraj podvojile.