Prehrana po TKM (XII. del)
Prehranjevanje skladno z letnimi časi
Kdaj je prijetneje plavati v morju, avgusta ali decembra? Verjetno se strinjamo, da avgusta, ko je voda topla, nas prijetno greje sonce, skratka idealne razmere za to aktivnost. Decembra, ko sta voda in zrak hladna, sonca ni ali le občasno, je pa plavanje kar podvig, če bi se zanj že odločili.
Tako kot imajo različne telesne aktivnosti vsaka svoj idealen letni čas za ukvarjanje z njimi, tudi različna hrana bolj idealno deluje v »svojem« letnem času, v drugih je pa manj primerna.
Veliko vprašanj, kdaj kaj jesti, bi samo po sebi odpadlo takoj, če bi se prehranjevali, kot smo že rekli: sezonsko in lokalno. Kaj to pomeni?
To pomeni, da januarja, ko je običajno v Sloveniji sneg in na vrtu ne raste paradižnik, tega takrat pač ne jemo. Začnimo danes z jesenjo in si poglejmo, kaj je idealno jesti v tem obdobju.
Na splošno velja, kot smo že povedali, da vsak od okusov krepi energijo določenega organa, če zaužijemo primerne količine hrane. Če s hrano določenega okusa pretiravamo, se blagodejni učinek porazgubi in učinek je manjši oziroma s pretiravanjem celo že izčrpavamo energijo drugega organa.
Angleži imajo pregovor, ki pove točno to: Vse počnimo zmerno in zmernost v vsem, kar počnemo (All things in moderation and moderation in all things).
Jesen
Naše telo zaradi nižjih zunanjih temperatur prek hrane že potrebuje več tople energije za svoje delovanje. Izogibajmo se mrzlim in hladnim pijačam. Ne pretiravajmo s hladno in surovo hrano. Mrzla hrana in pijača energijsko škodujeta naši vranici in želodcu. Jesenski čas je energijsko povezan z našimi pljuči, ki pripadajo elementu kovine. V jesenskem času je treba omejiti uživanje začinjene in pekoče hrane (poper, čebula, čili, ingver v prahu). Priporočljivo je uživanje malo več hrane kislega okusa: jabolka, limone, grenivke. Kisel okus v tem obdobju stimulira pljuča in krepi njihovo odpornost proti raznim infekcijam. Obenem pa velja povedati, da bodimo zmerni tudi pri uživanju hrane kislega okusa, saj vsako pretiravanje v katerokoli smer škoduje. Če bi jedli samo kislo ali pri tem pretiravali, to po drugi strani lahko oslabi energijo jeter in naše mišice.
Energijsko krepčilna živila v jesenskem času so: jabolka, hruške, limone, grenivke, ananas, bele gobe, buče, semena, oreščki, med, mlečni izdelki.
Naslednjič pa o tem, katera hrana je primerna za prihajajoč zimski čas.