Olimpijska bakla krenila s Triglava
Minuli konec tedna v Julijcih vremensko sicer ni bil prizanesljiv, a je šesterica gorskih reševalcev iz društev gorske reševalne službe iz Zgornjesavske doline z derezami in smučmi osvojila Triglav in tako na pot po Sloveniji simbolno pospremila slovensko baklo, znanilko prihajajočih olimpijskih iger v Tokiu.
Mojstrana – V 125-letni zgodovini olimpizma moderne dobe in Aljaževega stolpa se je slovenska olimpijska bakla ob pogumnem vzponu gorskih reševalcev prvič pojavila na našem očaku. V ekipi na vrhu Triglava so bili nekdanji smučarski skakalec in olimpijec Rajko Lotrič, udeleženec zimskih olimpijskih iger v Calgaryju leta 1988, Franci Teraž, Sebastjan Šilar, Florjan Erlah, Tomaž Jelenko in snemalec Peter Vrčkovnik, v dolini pa je za logistiko skrbel predsednik Društva gorske reševalne službe Mojstrana Jože Martinjak. Če smo natančni, se je bakla povzpela kar 2866 metrov visoko, saj je bilo na vrhu še dobra dva metra snega. Rajko Lotrič je povedal, da se je v soboto ob peti uri zjutraj ekipa sestala v Mojstrani, Jože Martinjak jih je odpeljal proti dolini Vrata, pot do vrha Triglava in nazaj pa so premagali peš in na smučeh. Razmere je opisal kot zahtevne.
Gorski reševalci so po vrnitvi v dolino baklo predali olimpijki Alenki Dovžan, domačinki iz Mojstrane, najbolj olimpijskega kraja v Sloveniji. Dovžanova, bronasta z olimpijskih iger v Lillehammerju leta 1994 v alpski kombinaciji, je baklo v spremstvu policije in alpinistov ponesla od Slovenskega planinskega muzeja do Trga olimpijcev, kjer sta jo pričakala tudi prvi podpredsednik Olimpijskega komiteja Slovenije – Združenja športnih zvez Janez Sodržnik in podžupan Občine Kranjska Gora Bogdan Janša.
Podžupan Bogdan Janša je povedal: »Slovenska olimpijska bakla je prispela z vrha Triglava, prinesli so jo člani domačih društev gorskih reševalcev, na kar smo skupaj z OKS in Občino Kranjska Gora izjemno ponosni. Veseli nas, da je bil postanek bakle na Trgu olimpijcev, saj zelo cenimo uspehe vseh svojih olimpijcev in želimo, da bakla srečno in uspešno nadaljuje svojo pot po vseh ostalih slovenskih mestih. Veseli me tudi, da je olimpijski duh prisoten naprej v teh kriznih koronačasih, vsem slovenskim športnicam in športnikom pa želimo uspeha na olimpijskih igrah in čim manj poškodb že med pripravami nanje.«
Tudi Alenki Dovžan je bilo v čast sodelovati. »Glede na to, da si vsak 'tapravi Slovenec' želi na vrh Triglava, tako si športnik želi osvojiti čim več dobrih rezultatov in se mi zdi lepa simbolika, da se je vse začelo v našem koncu, kjer imamo Trg olimpijcev z največ olimpijci pri nas do zdaj.«
Bakla se je nato odpravila proti Primorski, kjer je bil včeraj v Bovcu uradni začetek njene poti po Sloveniji. V 81 dneh do slavnostnega odprtja olimpijskih iger 23. julija v Tokiu bo plamenica, ki simbolizira tako Triglav kot jekleno voljo naših vrhunskih športnikov, obiskala vseh 212 občin.
Slovensko olimpijsko baklo so izdelali v Skupini SIJ – Slovenski industriji jekla kot priklon Ravenčanom in vsem jeklarjem za doprinos k tej večstoletni tradiciji ter vsem športnikom, ki bodo barve Slovenije zastopali na olimpijskih igrah v Tokiu. Izdelana je iz nerjavnega jekla in bukovega lesa. Oblika in izbor materialov sta prepletena z močno simboliko: reciklirano nerjavno jeklo kot simbol trdnosti in trajnosti ter bukov les kot simbol modrosti in samozavesti. Plamenico zaključuje krona v silhueti Triglava. Ročaj iz bukovega lesa objema pet olimpijskih krogov, simbolov povezovanja. Plamen v kroni širi svetlobo, simbol upanja. »Bakla predstavlja jasen simbol povezovanja, sporočilnost olimpijskega duha, zdravega načina življenja. Primernejšega načina začetka, kot je to, da se je spustila z našega najvišjega vrha vse do Trga olimpijcev v Mojstrani si sploh ne morem zaželeti ali zamisliti. Verjamem, da jo bo na deset tisoče ljudi ne glede na čas in okoliščine pozdravilo in pospremilo. Prinašala bo tudi neko pozitivno simbolno sporočilo, da bomo premagali tudi pandemijo covida-19. Zelo pomemben je bil odziv s strani lokalnih skupnosti, županov, ko smo jih obiskovali in jim predstavili priprave. Ta je bil res izjemen in eno veliko navdušenje. Povezali bomo vse generacije, nekdanje športnike, olimpijce, skratka vse tiste, ki nam je gibanje, šport pri srcu in ki verjamemo v te vrednote. In prav to energijo želimo prenesti na naše športnike, ki bodo nastopali v Tokiu; in verjamem, da bodo prinesli tudi kakšno medaljo,« pa je svoje misli strnil Janez Sodržnik.