![](/images/20210418/210419823-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Krona Slovenije vabi v paradiž
Konec preteklega leta je izšel vodnik z naslovom Krona Slovenije. Avtor Viki Grošelj nas popelje po krožni poti Ljubljana–Triglav–Stol–Grintovec–Ljubljana. »To je pot skozi pravi pohodniški paradiž v eni najlepših pokrajin Evrope,« pravi znani slovenski alpinist in publicist s področja alpinizma in gorništva.
Krona Slovenije je že 17. knjiga Vikija Grošlja. »Očitno se mi v življenju veliko dogaja,« ta podatek komentira znani slovenski alpinist in knjižni publicist iz Guncelj.
Je pa to posebna knjiga. »Gre za moj prvi vodnik. Morda je malo nenavadno, da je po Sloveniji, ne po drugih svetovnih gorstvih. Vzrok zanjo je situacija, vezana na covid-19, ki nam je preprečila potovanja po svetu. Ob tem sem se še bolj zavedel, da je slovenska pokrajina izjemno lepa. Odločil sem se v Sloveniji narediti podoben treking, torej večdnevno peš potovanje, na katero grem običajno v Himalajo ali druga tuja gorstva. Cilj je bil od svojega doma v Ljubljani priti peš do naše najvišje gore, do Triglava. Da pa se ne bi vračal po isti poti, sem šel čez greben Karavank in njihov najvišji vrh Stol in potem še čez Grintovec po drugi strani nazaj v Ljubljano. Nastala je lepa krožna pot, ki sem jo poimenoval Krona Slovenije; in se na novo zavedel, kako lepo deželo imamo. Knjigo bogatijo številne fotografije. Sodelovala sva z Matevžem Lenarčičem, ki je za to priložnost odstopil okrog trideset fotografij iz zraka, ki to našo deželo prikažejo še lepše, kot bi jo tisoč napisanih besed. Iz vsega tega je nastal prijazen vodnik, ki ljudi nagovarja, naj se podajo na pot v celoti, v večjih ali pa v manjših delih. Prepričan sem, da prinaša bolj kot ne same pozitivne izkušnje. Na neki način je poklon Sloveniji, Gorenjski,« pojasnjuje Viki Grošelj.
Vodnik s 125 stranmi planinca popelje na krožno pot, ki skoraj v celoti poteka po širšem Gorenjskem. V njem je tudi 15 zemljevidov z vrisano potjo, tako da Grošelj pravi, da tisti, ki se bodo podali nanjo, ne bi smeli imeti večjih težav. Začne se v Guncljah, na obrobju Ljubljane, se nadaljuje skozi Škofjo Loko, Zali Log in čez Soriško planino, s katere sledi sestop v Bohinj, nato preči Julijske Alpe s Triglavom vred, se na drugi strani spusti v Mojstrano in nadaljuje po Karavankah čez Stol do Tržiča. Od tam se odpravi na Jezersko in osvoji Grintovec, nato se spusti v Kamniško Bistrico in nazaj na izhodišče. »Krona Slovenije je pot skozi pravi pohodniški paradiž v eni najlepših pokrajin Evrope, kar Slovenija nedvomno je. Je zanimiv dodatek športno-rekreativni ponudbi slovenske prestolnice, iz katere je mogoče peš doseči ne le okoliške griče in hribe, ampak tudi najvišje slovenske gorske skupine. Spodbuja razvoj tako imenovanega mehkega turizma, ki minimalno vpliva na okolje. Povezovalno vpliva na ljudi, ki hodijo po njej, živijo ob njej, predvsem pa tudi na občine, skozi katere vodi. Je prijazna zamisel, ki promovira hojo in njene blagodejne učinke, obenem pa poskrbi za naš kar najmanjši ogljični odtis. Prepričan sem, vsaj meni se je to dogajalo, da ta drugačen, malo upočasnjen način bivanja, doživljanja, prinaša več kot nenehno hitenje, v katero nas sili sodoben način življenja,« še pravi avtor, ki v vodniku doživeto popiše pot in ji doda tudi kar nekaj spominskih utrinkov.
Krožno pot je prehodil v desetih dneh oziroma etapah. »Verjamem, da bodo 'tekači' potrebovali kak dan manj, 'uživači' pa, upam, še kak dan več od 15. Pot nima nobenih časovnih omejitev,« je tudi povedal Grošelj in dodal, da se nanjo kot 'uživač' namerava znova podati prihodnje leto, ob svoji 70-letnici: »Skušal jo bom prehoditi v enem kosu, a si bom vzel več časa, da bom lahko čim več videl in doživel. Na podoben način jo želim 'ponuditi' tudi drugim ljudem, skratka – naj se jim ne mudi, naj uživajo, spoznajo čim več lepega in zanimivega.« Vodnik je že izšel tudi v angleški različici.