Verjamem vate (4)
Socialno podjetje je ena izmed dejavnosti društva Verjamem vate iz Domžal. Druga je dnevni center za osebe z motnjami v duševnem in telesnem razvoju.
»Leta 2017 nas je k sodelovanju povabila Občina Domžale. Dogovorili smo se in z veseljem sprejeli novo dejavnost. Dnevni center je začel delovati jeseni 2017. V osemdesetih odstotkih ga sofinancira Občina Domžale, dvajset odstotkov dodamo iz lastnih sredstev, od prodaje v Naši trgovin'ci. Uporabnike, ki so vključeni v dnevni center – trenutno jih je sedem – želimo učiti iz prakse. Omogočamo jim razvoj skozi delovna okolja. Dan imajo jasno začrtan. Sledijo učnemu načrtu. Učijo se slovenščine, matematike, angleščine ..., imamo športne aktivnosti, samozagovorništvo, da jih opolnomočimo, da izrazijo svoje želje. Pogosto namreč opažamo, da skrbniki veliko razmišljajo namesto njih. Okolje dnevnega centra je prijetno, domače, od tam pa potem odhajajo na delovno mesto znotraj društva ali v zunanje institucije in podjetja. Vsa ta leta, odkar deluje društvo, jih vključujemo v delo. Vsak dan se začne znova. Učimo jih, kako biti čim bolj samostojni, da vsaj približno dobijo občutek, kako je ljudem, ki so zaposleni,« pojasnjuje Vesna Goršek, predsednica društva Verjamem vate. Poudarja, da je za osebe z motnjami v duševnem in telesnem razvoju zelo pomembno, da so v spodbudnem okolju. K njim se lahko vključijo z 18. letom. »Spremljamo njihov napredek, ki je velik, in tega smo zelo veseli. Ko se rodi otrok s posebnimi potrebami, je v prvih letih izjemno pomembna zgodnja obravnava. To dokazujejo tudi naši uporabniki, ki imajo starše, ki so z njimi veliko delali. Od 18. leta dalje pa lahko največ naredimo, če jih vključimo v spodbudno okolje, da jim ne začnejo upadati kognitivne in funkcionalne sposobnosti, ki so jih pridobili v času šolanja.«
Dnevni center društva Verjamem vate je za sedem mladih s posebnimi potrebami drugi dom. Na kratko so se predstavili. Benjamin rad riše, uči se fotografirati, dober je v šivanju, pisanju in natančnih opravilih. Klara obiskuje slikarsko, gibalno-plesno in ustvarjalno delavnico, pomaga v Naši trgovin'ci in v pisarni društva. Piše avtobiografijo, saj si želi izdati knjigo. Lan obiskuje slikarske in ustvarjalne delavnice, uči se angleščine, pleše, kuha, pomaga v Naši trgovin'ci, v pisarni, ureja knjižnico, pomaga pri postrežbi, uči se igrati na kitaro, barva mandale, uspešen je v plavanju. Laura v Naši trgovin'ci zlaga oblačila in pomaga strankam pri nakupih. Rada posluša glasbo, všeč so ji slikarske in ustvarjalne delavnice, angleščina, plesno-gibalne delavnice. Pomaga v pisarni, veliko bere, se pogovarja, veseli se sprehodov in peke piškotov. Meta je najraje v šivalnici Lup jeans. Naučila se je šivati na šivalni stroj. Rada pleše in poje. Teja v Naši trgovin'ci z veseljem pospravlja oblačila, pomaga v pisarni, hodi na plesno-gibalne delavnice. Urban kuha kosila, pomaga v kavarni Vejica, v knjižnici čisti police, rad ima druženje ... S pomočjo asistentov opravljajo različna dela, se aktivno vključujejo v družbo in razvijajo svoje potenciale. Osebna asistenca je tretja dejavnost društva. (Se nadaljuje)