Pod mostom pri Savskem otoku v Kranju si je ta čas možno ogledati drst sulcev. Na drstišče prihajajo tudi ribe, večje od enega metra. / Foto: Primož Pičulin

Sulci privabljajo opazovalce

Drstišče sulca pri Savskem otoku v Kranju je ta čas deležno precejšnje pozornosti. »Prizori, ki jih lahko opazujemo, so redkost v svetovnem merilu,« pravi predsednik Ribiške družine Kranj Jure Meden. Ni mu znano, da bi še kje na svetu sredi mesta imeli veliko populacijo sulcev in bi lahko tako opazovali drst.

Zgodba o sulcih na drstišču pod mostom pri Savskem otoku pa ima tudi svoj žalostni del. »Ker prag ni bil pravočasno saniran in je nato po začetku obratovanja tudi odpovedal, se sedaj sulci drstijo na nestabilnem produ, pravzaprav poplavljenem gradbišču. Obstaja velika verjetnost, da bo naslednja visoka voda to drstišče uničila,« meni Jure Meden.

Kranj – Pod mostom pri Savskem otoku v Kranju je eno od drstišč sulca, ki ta čas privablja številne opazovalce. Ker Wikipedija navaja, da drst sulcev poteka od oktobra do sredine februarja, smo se z vprašanjem, kako redek pojav je drst sulcev v tem času, obrnili na predsednika Ribiške družine (RD) Kranj Jureta Medena. Poučil nas je, da je zapis na spletu napačen; omenjeno obdobje se namreč nanaša na lovni čas sulca, drst pa poteka spomladi. V vodah, s katerimi gospodari RD Kranj, je to praviloma v aprilu. »Istočasno se lahko opazuje tudi drst lipanov, kmalu pa se bo začela tudi drst podusti ter kasneje klena in mrene. Na splošno drst rib poteka v različnih časovnih obdobjih, odvisno od vrste,« je pojasnil Meden.

Drst sulca, ki v kranjskih vodah naseljuje Savo, zahaja pa tudi v spodnji del Kokre, se je letos začela v zadnjem tednu marca in še vedno poteka. Glede obiskovalcev ob drstišču pri Savskem otoku je povedal, da so njihove pozornosti veseli, dokler vzdržujejo primerno razdaljo. »Prizori, ki jih lahko opazujemo, so redkost v svetovnem merilu, zato ljudi tudi vabimo, da si drst ogledajo. Ne poznam drugega primera na svetu, kjer bi sredi mesta imeli veliko in stabilno populacijo sulcev in bi lahko tako opazovali drst. To je vsekakor dokaz uspešnega dela RD Kranj in pravilnega upravljanja populacije sulca,« meni Meden. Ob tem je opozoril na problem nestabilnih drstišč, uničenih habitatov, nenaraven pritisk ribojedih ptic, v zadnjem času pa sulce napada tudi vidra. Izgube nadoknadijo z vlaganji rib in rednimi nadzori drstišč, tudi ponoči s pomočjo opreme za nočno opazovanje.

Na drstišču pri Savskem otoku je možno opazovati različno velike primerke. »Večina drsti poteka ponoči. Podnevi vidimo zgolj manjši del drstečih se rib. Prizori, ki se nam razkrivajo, so tudi za ribiče redkost, kajti izredno redko je mogoče opazovati sulce med drstjo tako rekoč na dlani pred sabo. Velikostni razpon rib, ki prihajajo na drstišča, je od 55–65 centimetrov, ko sulci spolno dozorijo, do orjakov, ki so lahko veliki tudi 130 cm in več. Eden od takih je bil prisoten tudi na tem drstišču ob začetku drsti. Ribe, tudi krepko večje od enega metra, pa so prisotne dnevno,« je razložil. Pozorni opazovalci, ki drstišče spremljajo daljše časovno obdobje, bodo opazili, da se samice z drstišča umaknejo, ko odložijo ikre, dominantni samci pa vztrajajo in se za dober položaj na drstišču tudi spopadajo s tekmeci. »Zanimivo je tudi opazovati manjše samce, kako se skušajo prikrasti do samic, da bi oplodili ikre, vendar taki poskusi doživijo buren odziv dominantnega samca, ko ta ugotovi, kaj se dogaja. Opaziti je tudi ribe, ki se obrnejo na bok in kopljejo po dnu. To so samice, ki čistijo drstno jamo, kamor bodo kasneje odložile ikre.«

Zgodba o sulcih na drstišču pod mostom pa ima tudi svoj žalostni del. »Ker prag ni bil pravočasno saniran in je nato po začetku obratovanja tudi odpovedal, se sedaj sulci drstijo na nestabilnem produ, pravzaprav poplavljenem gradbišču. Obstaja velika verjetnost, da bo naslednja visoka voda to drstišče uničila. Podobno se je dogajalo tudi v predhodnih letih, ko je bila Sava zaradi proda, nanesenega iz območja zbiralnika Majdičev log, popolnoma zasuta, dno in drstišča pa nestabilno, zaradi česar je RD Kranj tudi zahteval odstranitev proda, s čimer smo dosegli vrnitev ustreznih habitatov za ribe in stabilizacijo drstišč v prihodnosti. Tako so se lani sulci drstili na naneseni sipini pod Jelenovim klancem, ki jo je odnesla prva visoka voda in v celoti uničila drst,« je še povedal Meden.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / sobota, 1. maj 2021 / 10:08

Tudi v Kranju bi radi regijsko bolnišnico

V Kranju so izdelali Elaborat umestitve Splošne bolnišnice Gorenjske v prostor.

Objavljeno na isti dan


Splošno / petek, 13. junij 2008 / 07:00

Čar renesančnih oblačil

Nekaj časa je že minilo, odkar je bila v škofjeloški Kašči razstava Oblačilna kultura 16. stoletja.

Splošno / petek, 13. junij 2008 / 07:00

Zbrali so se na dobrodelnem teku

V športnem parku za Osnovno šolo Škofja Loka - Mesto so se prejšnji petek zbrali številni loški športni navdušenci, ki so se udeležili prvega dobrodelnega teka.

Škofja Loka / petek, 13. junij 2008 / 07:00

Jubilej loških lokostrelcev

Loški lokostrelci so v zadnjih dvajsetih letih domov prinesli številne pokale in kolajne, ponosni pa so tudi, da so smetišče na Kamnitniku spremenili v enega najlepših strelišč v Sloveniji.

Škofja Loka / petek, 13. junij 2008 / 07:00

Gora hotela obdržati letalo

Sanacijo kraja letalske nesreče na gori San Pietro na Korziki so pomagali izvajati tudi pripadniki GRS Škofja Loka. Njihov vodja Zvonko Korenjak pravi, da jih je spremljalo tako nemogoče vreme, kot bi...

Splošno / petek, 13. junij 2008 / 07:00

Gostili so angleške učence

Osnovna šola Škofja Loka Mesto je predstavila svojo mednarodno dejavnost. V tem šolskem letu sodeluje v štirih mednarodnih projektih, ki jih je s sodelavci predstavil ravnatelj Marko Primožič.