Tamara Tomanić s plakatom, ki opozarja, da je čista pitna voda last planeta.

Deklica pisala politiku

Ste za pitno vodo ali ne, se v pismu, ki ga je poslala državnemu svetniku, sprašuje 14-letna Kamničanka Tamara Tomanić, ki odločevalcem sporoča, da si mladi želijo čisto okolje in da je čas, da začnejo delati v našo korist.

Tamara Tomanić, 14 let: »Naj se ljudje ne predajajo vladi in drugim politikom, če so ti na videz močnejši. Tudi mi smo lahko močni, če stopimo skupaj! In ne drži, da se nam, mladim, nič ne da.«

Kamnik – »Pozdravljeni, gospod Franci Rokavec, moram vam povedati, da ste me globoko razočarali s tem, da ste v državnem svetu glasovali proti vetu o noveli zakona o vodah. Koga vi sploh zastopate v državnem svetu? Kamničanov zagotovo ne. Glede na to, da smo v Kamniku lansko leto dejansko imeli probleme s pitno vodo in smo doma kuhali vodo iz pipe, v šoli pa dobivali plastenke z vodo, menim, da vsi Kamničani vemo, kako dragocena je čista pitna voda. Ko nismo smeli piti iz pipe, se mi je zdelo noro to, da kuhamo vodo, ki naj bi bila načeloma pitna! Pitna voda ni nikogaršnja last (glejte Ustavo RS, člen 70.a), ampak last vseh nas, tako ljudi kot živali in tudi rastlin! V istem členu piše, da ima vsak pravico do pitne vode. Z vašim glasovanjem ste razočarali vse, ki nam je v Kamniku pitna voda pomembna. Mogoče pa vi radi pijete prekuhano vodo ali vodo iz plastenke? Upam, da vas bo enkrat srečala pamet,« tako odločno je državnemu svetniku Franciju Rokavcu, sicer županu Občine Litija, ki je bil v Državni svet izvoljen kot predstavnik lokalnih interesov v drugi volilni enoti in kot tak zastopa tudi interese Občine Kamnik, zapisala komaj 14-letna Tamara Tomanić, učenka Osnovne šole Frana Albrehta in članica gibanja Mladi za podnebno pravičnost. Odgovora na pismo, vsaj do našega srečanja, še ni prejela.

To ni bila njena prva tovrstna akcija, saj smo jo v Kamniku že večkrat videli stati na javnih mestih s plakati, s katerimi opozarja na okoljske težave. Da ji mnogi rečejo kamniška Greta Tunberg, je niti malo ne moti, saj je mlada okoljska aktivistka iz Švedske tudi njena vzornica, »saj je dokazala, da tudi mladi in povsem navadni državljani lahko veliko naredimo, če le stopimo skupaj in smo odločni. In če noben politik noče poprijeti za izzive v zvezi z našim okoljem, bomo pa pač mladi. Mladi bomo začeli ozaveščati starejše, da so naredili napako, in mi jih bomo skušali spodbuditi, da to napako popravijo. Sicer jih bo veliko proti temu in tega se vsi zavedamo, a ne bomo obupali,« je odločna mladenka, ki ima podporo pri svoji starših in tudi učiteljih. Ne nazadnje je miselni preskok v zvezi s tem doživela prav v šolskih klopeh. Po okoljevarstveni poti je začela stopati pred štirimi leti. »Natanko se spomnim trenutka, ki mi je spremenil življenje. Gledali smo dokumentarni film o tem, kako pridobivajo palmino olje in koliko gozdov uničijo v ta namen, in to se mi je takoj zdelo nesprejemljivo. Pri sebi sem sklenila, da izdelkov s palminim oljem ne bom kupovala in danes v trgovini skrbno pregledam deklaracije. Tudi starše opozarjam na to,« pravi in pohvali svoje učitelje, da pri pouku večkrat govorijo o podnebnih spremembah, varovanju okolja in podobnih temah.

Pove nam, da spremlja tudi lokalno politiko, a opaža, da si župani in svetniki bojijo narediti spremembe, kot da ne vedo, da bi bile te spremembe le korak v pravo smer. Zaveda se, da mora biti – če s prstom kaže na druge – sama dober zgled in dosledna pri stvareh, na katere opozarja. Zato poudarja, da starše doma nenehno opozarja, naj kupujejo čim manj plastike, iz plastenk vode ne pije, pitno vodo varčno porablja …

Želi si postati profesorica zgodovine in ostati aktivna državljanka, zato bo okoljske teme in poteze naših politikov pozorno spremljala še naprej.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Avtomobilizem / sreda, 6. februar 2013 / 07:00

Še vedno prijazna medvedka

Test: Fiat Panda 1.3 Multijet 16V Lounge

Objavljeno na isti dan


Kultura / petek, 22. maj 2020 / 15:27

Največja ulična razstava plakatov

Več kot dvesto plakatnih sporočil na temo novega koronavirusa kroži po družbenih omrežjih, nekatera so že na slovenskih ulicah, nekaj pa jih še čaka na izpostavitev v javnem prostoru. Gre pravzaprav z...

Šport / petek, 22. maj 2020 / 15:24

Imel je tudi čas za igranje

Smučarski skakalec Anže Lanišek je prve proste dni po zaključku sezone preživel predvsem z dvoletnim sinom, sedaj pa se z reprezentančnimi prijatelji že pripravlja na novo sezono.

Kronika / petek, 22. maj 2020 / 15:24

Tri onesnaženja potoka

Velesovo – V potoku v Velesovem so ta teden dvakrat, v torek in včeraj, opazili znake onesnaženja. Obakrat so posredovali kranjski poklicni gasilci, ki so v potok namestili pivnike in pregledali ok...

Gospodarstvo / petek, 22. maj 2020 / 15:23

GEN-I lani rekordno

Kranj – Iz Skupine GEN-I so sporočili, da so imeli v letu 2019 rekordno prodajo 83,4 TWh električne energije. Ob realizirani prodaji 2,2 milijarde evrov so ustvarili za 18,4 odstotka višji dobiček,...

Gorenjska / petek, 22. maj 2020 / 12:01

Še naprej odlična epidemiološka slika

V Sloveniji tudi po včerajšnjih testih ostajamo na skupnem številu 1468 potrjenih primerov s covidom-19. V ponedeljek se v šole vračajo devetošolci, sproščajo se še nekateri drugi ukrepi.