Bled – darilo kralja Henrika

Na Gorenjskem v deželi Kranjski (297)

Desetega aprila leta 1004 je kancler Egilbert overil listino, s katero je gospod Henrik II., kralj po milosti božji, podaril sabionskemu škofu Albuinu posestvo Bled v pokrajini, ki se imenuje Kranjska. Škofija Sabiona, po nemško Saeben, se omenja že v šestem stoletju. Sedež je imela na strmem, po naravi izredno zavarovanem hribu v dolini Eisack na poti od Brennerja proti Boznu (italijansko Bolzanu). V tedanjih nemirnih časih, ko so čez Alpe prodirali v Italijo razni narodi, je bila takšna izbira kraja povsem razumljiva.

Malo pred letom 1000 so škofje prestavili sedež v Briksen in škofija se od takrat imenuje po njem. Briksenski škofje niso nikdar živeli na Bledu. Zelo redko so prihajali iz skoraj tristo kilometrov oddaljenega Briksna, saj je bilo do Kranjske šest dni ježe s štirimi konji po dolinah z neštetimi nevarnostmi. Blejsko posest so upravljali ministeriali, oskrbniki in gradiščani po grajskem fevdnem pravu. Kasneje so briksenski škofje svojo posest dajali v zakup. Prvi zakupnik je bil Konrad von Kreigh. Rodbina Kreigh je ostala zakupnik skoraj dvesto let. Za njimi in njihovimi sorodniki Turni je postal zakupnik junak iz turških bojev Herbard Auersperg Turjaški. Grad je skušal odkupiti za svojo družino, zato ga je po potresu leta 1511 tudi obnavljal. V času njegovega zakupništva je bilo na gradu močno oporišče protestantizma.

Čeprav bi po listini lahko sklepali, da je Henrik II. podaril vse krajevno ozemlje na Bledu, naslednje darovnice kažejo, da ni bilo tako. Leta 1011 je Henrik podaril Albuinovemu nasledniku Adalberonu blejski grad in za trideset kraljevskih kmetij zemlje. V tej darovnici je ta grad prvič omenjen in tako spada med najstarejše v virih imenovane gradove na slovenskih tleh. O njegovih začetkih in obliki sicer ni podatkov, a je bil gotovo dosti skromnejši kot sedanji, ki izvira iz poznejših pozidav. Večina fevdalcev je približno do leta 1100 prebivala v utrjenih lesenih dvorcih. Zidani gradovi so bili takrat še izjema.

Drugi darovnici sta sledili tretja in četrta v letih 1040 in 1063. Vse so ustvarile temelj za poznejše veliko zemljiško gospostvo briksenskih škofov, vendar ta posest ni bila enotna in sklenjena, saj je cesar podarjal samo svoja posestva, veliko ljudi pa je do 11. stoletja ohranilo osebno svobodo in zemljiško posest.

Po mnenju Frana Ramovša naj bi slovenska oblika Bled nastala že okoli leta 800 iz starejše beld ali pelt, iz katere naj bi nastala tudi nemška oblika Veldes. Valvasor je menil, da je nastala iz Felsen. Kraj naj bi dobil ime po pečini, na kateri stoji blejski grad.

Zanimivi Gorenjci tedna in dogodki iz dežele Kranjske:

V Kamniku se je 5. 4. 1689 rodil duhovnik, knjižničar, pisatelj, redovnik in teolog Žiga (Sigismund, Jurij Friderik) Škerpin. Predlagan je bil za cesarskega teologa.

V Železnikih se je 6. 4. 1826 rodil pripovednik, šolnik in glasbenik Jožef Levičnik. V letih 1866–1885 je bil tudi župan Železnikov. Organistovsko službo je opravljal več kot 65 let. Bil je kronist in zgodovinar domačega kraja, neutruden popotnik in pravi stari slovenski romar.

V Šenčurju se je 7. 4. 1909 rodil strokovnjak za pletilstvo Andrej Ogrizek. Leta 1954 je na Tekstilni srednji šoli v Kranju organiziral pletilski odsek.

Na drugi seji kranjskega deželnega zbora 8. 4. 1861 je politik in pesnik Lovro Toman zahteval, da so razprave in zapisniki zasedanj tudi v slovenščini.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / sobota, 9. julij 2022 / 09:28

Preklicali veliko požarno ogroženost v naravi

Kranj – Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje je v torek za večji del države razglasila prenehanje velike požarne ogroženosti naravnega okolja, razglašene 1. julija. Velika požarna ogr...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / ponedeljek, 25. marec 2019 / 13:49

Merili bodo tudi v Egiptu

Podjetji Duol in Lotrič Meroslovje sodelujeta pri postavitvi pilotnega rastlinjaka za paradižnike v Egiptu. Selško meroslovno podjetje ga bo opremilo z merilnim sistemom za samodejni nadzor pogojev za...

Kranj / ponedeljek, 25. marec 2019 / 13:47

Krožek o tem, kako so živeli

Tema letošnjega študijskega krožka, ki poteka pri Medobčinskem društvu slepih in slabovidnih Kranj, je bila Kako smo živeli. Udeleženci bodo s svojimi zgodbami obogatili vsebino knjige Milene Miklavči...

Kamnik / ponedeljek, 25. marec 2019 / 13:45

Prenovljeno stanovanje zdaj za študente

Kamnik – V Domu kulture Kamnik so v zadnjih mesecih temeljito prenovili dotrajano stanovanje, v katerem je do nedavnega živel hišnik. Večino del so opravili sami, skupaj z delavci javnih del, zasno...

Zanimivosti / ponedeljek, 25. marec 2019 / 13:44

Nenavadna kokošja jajca

Besnica – Bralka Marija Mohorič iz Nove vasi v Besnici nam je prišla pokazat nenavadna kokošja jajca s precej debelo nagubano lupino. Znesla jih je starejša kokoš. »Že petdeset let imamo kokoši, pa...

Kranj / ponedeljek, 25. marec 2019 / 12:00

Tomaž Krišelj bo še direktor

Kranjski mestni svetniki so na sredini seji sprejeli odlok o organiziranju javnega zavoda Gasilsko reševalne službe Kranj, za direktorja pa so potrdili Tomaža Krišlja.