Šola za otroke s čezmerno težo
V Splošni bolnišnici Jesenice deluje Šola zdravega življenja, namenjena otrokom s čezmerno težo.
Večina čezmerne hranjenosti in debelosti v otroštvu in mladostništvu se nadaljuje v debelost v odrasli dobi.
Četrtega marca smo obeležili svetovni dan debelosti. Ob tej priložnosti so v Splošni bolnišnici Jesenice predstavili Šolo zdravega življenja, v kateri obravnavajo otroke s čezmerno težo. Šola deluje pod okriljem pediatričnega oddelka od julija 2019, vanjo pa so doslej vključili 55 otrok.
Osnovni namen je nadzorovana izguba, preprečevanje nadaljnjega pridobivanja in kontrola telesne mase otrok in mladostnikov. V šoli sodeluje tim strokovnjakov: zdravnik, dietetik, medicinske sestre in fizioterapevt, v prihodnosti pa se jim bo pridružil še psiholog. Kot pravijo, v šoli skušajo za otroke in starše ustvariti podporno okolje ter tako vplivati na spremembe življenjskega sloga celotne družine.
Obravnava poteka tako, da otrok skupaj s starši najprej obišče ambulanto, kjer skušajo prepoznati vzroke za porast telesne mase. Zatem opravijo oceno zdravstvenega in prehranskega stanja otroka z raznimi preiskavami in meritvami. »V obdobju enega meseca otroke povabimo na petdnevno hospitalizacijo, znotraj katere jim skozi različne skupinske igre predstavimo vsebine zdrave uravnotežene prehrane. Le tako lahko samostojno preoblikujejo trenutne, manj primerne prehranske navade in dalje razvijajo ustreznejše,« so povedali. Prikažejo jim tudi gibalne vaje, ves čas imajo na voljo sobno kolo in tekalno stezo.
Otroke in njihove starše pa spodbujajo tudi k ohranjanju telesne dejavnosti v domačem okolju; skupaj poiščejo aktivnosti, ki so otroku všeč in bi jih rad izvajal. Po zaključeni hospitalizaciji so otroci enkrat mesečno vabljeni na kontrolni ambulantni pregled, da spremljajo njegovo telesno maso in druge dejavnike.
Kot ugotavljajo, v Sloveniji že nekaj časa lahko govorimo o epidemiji čezmerne telesne mase in debelosti pri otrocih ter mladostnikih. Leta 2015 je bilo čezmerno težkih 18,2 odstotka in debelih 6,6 odstotka otrok in mladostnikov. Debelost je pogosto tudi družinski pojav, vendar ne toliko zaradi dedne zasnove, ampak življenjskega sloga celotne družine. Zato tudi otrok, ki ima povečano telesno maso, to težko normalizira, če se mu ne pridružijo vsi člani družine. S čezmerno težo so povezani tudi zapleti, kot so zgodnje faze sladkorne bolezni, zamaščenost jeter, povišan krvni tlak, motnje dihanja v spanju, motnje menstrualnega cikla in čezmerna poraščenost pri dekletih ter motnja spolnega razvoja pri fantih.