Pešci letos najbolj ogroženi
Letošnja prometna statistika izkazuje, da so za kolesarje, pešce, motoriste in mopediste najbolj tvegani dnevi od petka do nedelje. Največji davek so ceste do 19. marca terjale pri pešcih.
Kranj – Vse višje temperature na ceste že vabijo povečano število kolesarjev, pešcev, motoristov in mopedistov, zato Agencija za varnost prometa (AVP) vse voznike motornih vozil poziva k dodatni previdnosti. Že manjše napake in nepozornost za volanom, na primer bežen pogled na mobilni telefon, lahko privedejo do situacij, ki lahko posameznika zaznamujejo za vse življenje, poudarjajo na agenciji in opozarjajo, da so se letos za varnost ranljivih skupin udeležencev prometa kot kritični izkazali predvsem konci tedna.
Do 19. marca so po začasnih podatkih zabeležili 2.379 prometnih nesreč (lani v enakem obdobju 3.546), umrlo je deset oseb (lani 14), osemdeset (lani 94) je bilo hudo poškodovanih, 643 (lani 1.135) pa lažje. Kar šest letošnjih smrtnih žrtev so ceste terjale med petkom in nedeljo. Najbolj črna je letošnja statistika med pešci. Zabeleženih je namreč 89 prometnih nesreč z njihovo udeležbo, od tega so jih sedem povzročili sami. Življenje so izgubili že štirje pešci, nihče od njih ni bil povzročitelj prometne nesreče. Sedemnajst pešcev se je letos hudo poškodovalo, lažje pa 65. V enakem obdobju lani je bilo 159 prometnih nesreč z udeležbo pešca, dva sta umrla, hudo poškodovanih jih je bilo 27 in lažje 125.
Po začasnih podatkih sta do 19. marca v 77 prometnih nesrečah z njihovo udeležbo umrla dva motorista, enajst je bilo hudo ranjenih, 32 lažje. Kar dve tretjini (47 od 77) prometnih nesreč so povzročili motoristi sami. V enakem obdobju lani je bilo takšnih prometnih nesreč 87, en motorist je umrl, 13 je bilo hudo, 46 pa lažje poškodovanih. AVP napoveduje, da bo za zagotavljanje njihove večje varnosti 6. aprila za vse voznike enoslednih motornih vozil organiziral brezplačen dogodek na Zoomu s priznanimi strokovnjaki.
Od vseh ranljivih skupin udeležencev prometa je bilo letos na slovenskih cestah največ nesreč z udeležbo kolesarja – skupno kar 117, v njih pa se jih je 19 hudo poškodovalo in 73 lažje. Kar dve tretjini teh nesreč so povzročili kolesarji sami. V enakem obdobju lani je bilo zabeleženih 133 prometnih nesreč z udeležbo kolesarjev, 15 je bilo hudo, 102 pa lažje poškodovana. »Za varno udeležbo kolesarjev v prometu sta nujna tehnično brezhibno opremljeno kolo in zaščitna čelada, ki je predpisana do dopolnjenega 18. leta, priporočljiva pa v vseh starostih, saj so lahko poškodbe glave usodne oziroma imajo težke in dolgotrajne posledice že pri manjših trkih,« opozarja AVP.