Vse več Gorenjcev v Programu Svit
Marec je mesec boja proti raku debelega črevesa in danke, ko opozarjamo na pomen preprečevanja in zgodnjega odkrivanja bolezni. Gre za eno izmed redkih rakavih bolezni, ki jo je mogoče preprečiti s presejanjem v Programu Svit.
Program Svit je lani dosegel ciljno 70-odstotno odzivnost na Gorenjskem v občinah Železniki, Gorenja vas - Poljane, Žiri, Škofja Loka in Šenčur. Najslabša odzivnost je bila na Jesenicah.
Kranj – Na kranjski območni enoti Nacionalnega inštituta za javno zdravje so povedali, da je rak debelega črevesa in danke na Gorenjskem pri ženskah kot pri moških po pogostosti med raki na četrtem mestu.
Podatki o razširjenosti raka se v Sloveniji zbirajo v Registru raka. Zaradi zahtevnosti zbiranja in analize podatkov do njihove končne objave traja od dve do tri leta. Tako so zadnji dokončni podatki dostopni za leto 2017. V letu 2017 je bilo na Gorenjskem na novo odkritih 130 rakov debelega črevesa in danke; 82 pri moških in 48 pri ženskah. Istega leta je zaradi tega raka umrlo 46 moških in 20 žensk. V primerjavi s Slovenijo je na Gorenjskem stopnja novoodkritih rakov (incidenca) debelega črevesa in danke po letu 2010 nižja pri obeh spolih, nižja pa je tudi umrljivost moških in še bolj žensk zaradi tega raka.
Rak na debelem črevesu in danki je ena izmed redkih rakavih bolezni, ki jo je mogoče preprečiti s presejanjem. Program Svit je državni program presejanja in zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb ter raka na debelem črevesu in danki. S tem programom zmanjšujemo število na novo zbolelih oziroma raka odkrivamo v zgodnejših stadijih, kar bolniku omogoči lažje in učinkovitejše spopadanje z boleznijo ter posledično izboljša kakovost njegovega življenja. Odzivnost v program na Gorenjskem je vse od njegove uvedbe leta 2009 nadpovprečna in rastoča. V letu 2019 in nekaj predhodnih letih je bila regija po odzivnosti na prvem mestu, s covidom-19 zaznamovano leto 2020 pa je zaključila na drugem mestu. Odzivnost je v letu 2020 znašala 67,6 odstotkov za oba spola, pri ženskah je bila za skoraj devet odstotkov višja kot pri moških in je presegala ciljnih sedemdeset odstotkov (71,8 odstotka).
Najvišja stopnja novoodkritih rakov na debelem črevesu in danki za oba spola je bila tako leta 2010 kot leta 2017 v upravni enoti (UE) Jesenice, v letu 2017 pa je bila stopnja pri moških najvišja v UE Jesenice, pri ženskah pa v UE Tržič. Najvišjo stopnjo umrljivosti zaradi tega raka za oba spola in za ženske so imeli leta 2017 v UE Kranj, pri moških pa v UE Radovljica.
Program Svit je v letu 2020 dosegel ciljno 70-odstotno odzivnost na Gorenjskem v občinah Železniki, Gorenja vas - Poljane, Žiri, Škofja Loka in Šenčur, v vseh drugih občinah z izjemo Jesenic je odzivnost presegala 64 odstotkov, skoraj deset odstotkov slabša pa je bila v občini Jesenice (55,5-odstotna).