Po delovnem srečanju je bila novinarska konferenca, na kateri je sodeloval tudi premier Janez Janša. / Foto: AT

Pogodbe o cepivih naj bodo javne

Predsednik vlade Janez Janša je na včerajšnjem delovnem srečanju na Dunaju ocenil, da je bila odločitev za skupne nabave cepiv držav članic EU dobra, a je opozoril, da morata biti dostopnost in dobava cepiv v državah enakopravni.

Dunaj – Predsednik vlade Janez Janša se je včeraj na Dunaju pri avstrijskem zveznem kanclerju Sebastianu Kurzu udeležil delovnega srečanja na temo distribucije cepiv med državami članicami Evropske unije (EU). Srečanja sta se udeležila tudi predsednika češke in bolgarske vlade Andrej Babiš in Bojko Borisov, po video povezavi pa predsednika latvijske in hrvaške vlade Arturs Krišjanis Karinš in Andrej Plenković.

Pogovori voditeljev so bili osredotočeni na enakopravno dostopnost in dobavo cepiv proti covidu-19, na kar so opozorili tudi v nedavnem pismu, ki so ga naslovili na predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen in predsednika Evropskega sveta Charlesa Michela. V omenjenem pismu so voditelji na predsednika Evropskega sveta naslovili tudi poziv, da o enakopravni dobavi cepiv za vse države članice vsi voditelji držav članic EU čim prej opravijo razpravo.

Premier Janša se je zahvalil avstrijskemu kanclerju za organizacijo srečanja in za iniciativo, ki jo Janša razume kot pravočasno opozorilo pred tem, da EU pride v situacijo, ko bi recimo junija letos imeli polovico držav, kjer bi bila precepljenost prebivalstva 30-odstotna, in drugo polovico, kjer bi bila precepljenost 60-odstotna. »To bi namreč vodilo v povsem nepotrebno politično krizo v času, ko se bo morala EU ukvarjati predvsem z izhodno strategijo in s tem, kako omiliti in popraviti posledice, ki jih je epidemija povzročila v vseh državah članicah,« je dejal premier Janša.

Poudaril je, da je nujen korektivni mehanizem, ki bo delitev cepiv vrnil na izhodiščno točko, torej na odločitev, ki je bila skupaj sprejeta na Evropskem svetu, da se cepiva delijo glede na število prebivalcev posamičnih držav članic EU. »Noben tehnični dogovor, noben usmerjevalni odbor, noben tehnični postopek ne more spremeniti odločitve, ki je bila sprejeta z namenom dobrega za vse v EU,« je opozoril.

Nadaljeval je, da je Slovenija v tem trenutku, kar se tiče precepljenosti, nad evropskim povprečjem, vendar če mehanizem ne bo deloval, se to lahko hitro spremeni. »Zavedamo se, da nismo otok in da nobena država članica EU ne bo mogla živeti normalno, tudi če bo dosegla višjo stopnjo zaščite pred covidom-19, če bodo v soseščini države, ki te zaščite ne bodo dosegle, ker virus meja ne pozna in vrnitev v normalno življenje, kot smo ga poznali pred pandemijo, ne bo možna,« je ocenil premier in pozval, naj bodo pogodbe Evropske komisije s proizvajalci cepiv javne. Če je v pogodbah kaj narobe, kar bi bil lahko razlog za zamudo pri delitvi cepiv, naj se to popravi, je pozval premier Janša in opozoril, da je to treba storiti pravočasno. »Ta problem, o katerem smo danes govorili, je postal zelo viden predvsem zaradi zamud pri dobavi cepiv AstraZenece. To cepivo je mnogo držav naročilo v velikih količinah, ker je bilo v drugi polovici lanskega leta spoznano kot najbolj obetavno in kot da bo najprej odobreno.« Še vedno meni, da je bila odločitev za skupne nabave cepiv dobra, saj imamo po njegovih besedah EU za to, »da rešuje situacije, v katerih smo skupaj močnejši, kot če bi delovali posamično, vendar pa je treba principe in dogovore dejansko spoštovati«.

Svoj nagovor je premier Janša zaključil s tem, da Slovenija prevzema predsedstvo Sveta EU v drugi polovici letošnjega leta in da se pripravljamo, da bomo v bolj optimističnem ozračju gradili okrevanje EU po pandemiji.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / četrtek, 7. februar 2008 / 07:00

Nečednosti v Gorenjskem tisku

Ali je pri sporni prodaji Primoža Trubarja (brez soglasja lastnikov) poleg Edvarda Jurjevca sodelovala tudi nekdanja predsednica uprave Kristina Kobal?

Objavljeno na isti dan


Kronika / četrtek, 8. januar 2015 / 17:06

Na delavca padla kovinska konstrukcija

Škofja Loka – Danes dopoldne se je na območju podjetja Filc v industrijski coni na Trati zgodila delovna nesreča, v kateri sta se poškodovala dva delavca. Po naših podatkih se je med postavljanjem...

Gorenjska / četrtek, 8. januar 2015 / 16:42

Ministrica krajša vrste

Dolgoročno je davek na sladke pijače prava rešitev, bele napotnice ne pomenijo neenakosti med pacienti. Še več denarja naj bi bilo v letu 2015 za skrajševanje čakalnih vrst v zdravstvu in še več refer...

Razvedrilo / četrtek, 8. januar 2015 / 16:40

Novi val avtorske glasbe

Glasbeni trio Incident iz Cerkelj z ustvarjanjem avtorske glasbe, prežete z ritmi roka, folka in bluesa ter osebno liriko, vse bolj opozarja nase.

Kultura / četrtek, 8. januar 2015 / 16:39

Nebo v Bangkoku

Lutkovno gledališče Nebo, v katerem svoje ustvarjalne moči združujeta Petra Stare in Andrej Štular, je lani prejelo Linhartovo listino, ki jo podeljuje Javni sklad za kulturne dejavnosti, v novembru p...

Razvedrilo / četrtek, 8. januar 2015 / 16:38

Volk sit, koza cela

Kadar prijateljice sedijo na kavi in klepetajo o svojih 'problematičnih' moških, velikokrat slišim, da sploh ne vem, kako mi je fino, ker sem samska. Najraje bi jim odgovorila, da moram za...