![](/images/20210316/210319844-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Prvo leto v znamenju korone
Epidemija je vladi vzela osemdeset odstotkov časa, ocenjuje Janez Janša ob prvi obletnici nastopa aktualne vlade. Kot glavna strateška cilja premier omenja debirokratizacijo in decentralizacijo Slovenije. V pripravi je tudi prenova javnega plačnega sistema, iz katerega bodo izvzeti zdravstveni delavci.
Kranj – Ob obletnici nastopa vlade je v petek na Brdu pri Kranju potekala novinarska konferenca, na kateri je predsednik vlade Janez Janša skupaj s podpredsednikoma Zdravkom Počivalškom in Matejem Toninom ter ministrom za kmetijstvo iz vrst DeSUS-a Jožetom Podgorškom poudaril dosežke preteklega leta in predstavili poglavitne načrte do konca mandata.
Kot je dejal Janša, minulo leto nima primere v zgodovini, »morda bi ga lahko primerjali zgolj z letom 1991 in časom osamosvajanja«. Povedal je, da je Slovenijo pred štirimi leti obiskala delegacija Svetovne zdravstvene organizacije, ki je ocenjevala pripravljenost držav na morebitno epidemijo in Sloveniji podelila slabo oceno ter priporočila, katere ukrepe bi morala izvesti. »Ko danes gledamo nazaj, lahko ugotovimo, da ni bilo narejenega nič, kljub zelo jasnim napotkom Svetovne zdravstvene organizacije,« je dejal premier, ki meni, da je zaradi tega prejšnja vlada tudi »vrgla puško v koruzo«.
Janša meni, da drugi val ni bil dovolj resno vzet in se je pričakovalo, da bodo šle stvari kot v prvem valu. Ocenjuje, da je spopad z epidemijo vladi pobral osemdeset odstotkov energije oziroma časa, zato marsikaj drugega, kar bi po koalicijski pogodbi že morali narediti, ni bilo narejenega. Kvantitativno pa lahko, tako Janša, napore vlade v spopadu z epidemijo ocenimo skozi ukrepe, ki so zbrani v osmih protikoronskih paketih, v katerih so naslovili tudi številne skupine, ki so jih v drugih državah EU izpustili.
Kot je še povedal, se je pred letom dni Sloveniji napovedoval sedemodstotni padec BDP, konec leta 120 tisoč brezposelnih ter bistveno večji državni primanjkljaj, kot ga imamo. Danes je padec BDP dvajset odstotkov nižji od pričakovanega, brezposelnih pa je manj kot devetdeset tisoč, kar je posledica sprejetih ukrepov, ki so po besedah Janše ohranili na desettisoče delovnih mest.
V nadaljevanju je napovedal, da bodo skušali nadoknaditi padec BDP. »Za toliko kot smo lani padli, lahko letos zrastemo, z dodatnimi sredstvi, ki smo jih izpogajali znotraj programa EU za okrevanje in odpornost, pa k temu lahko dodamo še marsikaj drugega, kar bi že moralo biti narejeno, pa še ni,« je še dejal.
Poudaril je, da je v zaključni fazi postopka v državnem zboru zakon o demografskem skladu, ki »prinaša stabilnost v pokojninski sistem, pregledno upravljanje državnega premoženja in posledično razgradnjo mrež, ki negativno vplivajo na procese v slovenski ekonomiji in družbi«.
Med ključnimi nalogami do konca mandata je poleg obvladovanja epidemije poudaril debirokratizacijo in decentralizacijo. Prvi zakon iz paketa za debirokratizacijo je v obravnavi na vladi, Janša pa pričakuje, da bo sprejet in uveljavljen do konca poletja. S tem bodo po pričakovanju premierja v Sloveniji prihranili na desetine milijonov evrov in na milijone ur delovnega in prostega časa, ki se nepotrebno izgublja. Sledila bosta še dva paketa. Ko bodo sprejeti vsi paketi, bo Slovenija bistveno vitkejša, cenejša, storitve kvalitetnejše, ljudje pa bodo do njih prišli prej, je dodal. Drugi strateški cilj je decentralizacija, ki jo vlada uresničuje preko vseh sistemskih rešitev, ki jih sprejema in predlaga.
Napovedal je okrepitev zdravstvenega sistema ter oskrbe starejših. Dejal je, da se v zadnjih desetih do 15 letih v dolgotrajno oskrbo starejših ni vlagalo, manko pa je v veliki meri vplival tudi na žrtve v spopadu z epidemijo. Ta pa je razgalila tudi težave v slovenskem zdravstvenem sistemu. Kot enega od problemov je omenil pomanjkanje kadrov, kot drugega pa neustrezen plačni sistem. Zato je že napovedal izstop zdravstvenega sektorja iz enotnega plačnega sistema, zaključna faza priprav na prenovo plačnega sistema v javnem sektorju se je namreč že začela.