Ko pod Sv. Joštom zmanjka parkirnih prostorov, pohodniki avtomobile začno puščati ob cesti, na travnikih in gozdnih poteh ... / Foto: Gorazd Kavčič

Več reda pod Joštom

Kranjski mestni svetniki (za zdaj) niso podprli predloga, da bi parkirišča pod sv. Joštom postala plačljiva. V KS Jošt želijo večji red na priljubljeni pohodniški točki doseči tudi s kodeksom obnašanja.

Kranj – Najbolj priljubljena kranjska pohodniška točka Sv. Jošt je vse bolj oblegana, število pohodnikov pa se je v času epidemije covida-19, predvsem med zaprtjem občinskih mej, še občutno povečalo. Vse večji naval Kranjčanov na Jošt pa je prinesel tudi več nereda, predvsem zaradi parkiranja vsepovsod. Mestna občina Kranj je sicer v zadnjih treh letih pod Joštom zgradila pet parkirišč s 67 parkirnimi mesti, tako da imajo danes pohodniki na voljo skupno 82 urejenih parkirnih mest. Izkazalo se je, da je teh v konicah, ko je pod Joštom parkiranih tudi po sto avtomobilov in več naenkrat, premalo, pohodniki pa zato svoje avtomobile puščajo, kjer se jim zljubi – na travnikih, ob robu ceste, na gozdnih poteh … Občina se je zato na pobudo Krajevne skupnosti (KS) Jošt namenila na tem območju vzpostaviti več reda, v prvi vrsti z uvedbo parkirnine. Z razmerami na območju Jošta so se v sredo seznanili tudi kranjski mestni svetniki, ki pa rešitve s plačljivim parkiranjem (vsaj za zdaj) niso podprli. Strinjali pa so se, da je treba problematiko parkiranja pod Joštom in tudi na drugih priljubljenih pohodniških točkah v občini (Šmarjetna gora, Jamnik, Sorško polje) celostno urediti, o čemer pa je treba izvesti širšo javno razpravo, da se najdejo rešitve, ki bodo sprejemljive za vse.

»Prebivalci KS Jošt in pohodniki na Jošta že dlje časa opozarjajo na problematiko, ki jo vsak dan doživljajo zaradi številnih ljudi, ki peš ali z avtomobili obiskujejo Sv. Jošt in okolico. Zaradi avtomobilov, parkiranih ob cesti, je oviran promet, cesta je manj pregledna in zato bolj nevarna za prebivalce in obiskovalce,« je pojasnil predsednik KS Jošt Peter Zaletelj. »Ob zadnjem snegu izvajalec, ki skrbi za pluženje in vzdrževanje ceste v zimskih razmerah, ni mogel do skladišča peska za posipanje vozišča, ker je bil zaparkiran z avtomobili. Razmere na poledeneli cesti so bile zato zelo slabe, na cesti in sredi vasi so nastajali zastoji. Pri ureditvi parkiranja ne pomagajo niti obiski medobčinskih redarjev, saj ti lahko ukrepajo le na lastnini Mestne občine Kranj, prebivalci KS Jošt pa tudi ne morejo kar naprej klicati policije in prijavljati prekrškarjev,« je dodal.

Kot pravi Zaletelj, si domačini želijo bivati v miru, svoja zasebna zemljišča pa ohraniti obdelana in dostopna. »So gostoljubni, saj del zemljišč, po katerih potekajo poti, že dajejo v javno uporabo. Želijo, da se obiskovalci tega zavedajo in se temu primerno tudi vedejo. Največja težava so smeti in pasji iztrebki, ki se stalno pojavljajo ob parkiriščih in poteh. Puščajo jih brezvestni pohodniki in lastniki psov, za njimi pa jih pospravljajo Prijatelji Jošta, lastniki zemljišč in drugi pohodniki. Najbolj nemarni so tisti, ki vrečke s pasjimi iztrebki in pločevinke mečejo v travo. S tem širijo bolezni in ogrožajo življenja domačih živali,« je razložil.

Svet KS Jošt želi postopoma celostno urediti prometni režim, varovanje narave in okolja na celotnem območju Jošta, pri tem pa računajo na pomoč občine. Tako si prizadevajo za izgradnjo varnih parkirišč s parkirnino, za umik pohodnikov s ceste na urejene steze, za izgradnjo pločnika in kolesarske steze, za javno avtobusno linijo do pohodniških izhodišč in vasi. Pričakujejo večjo prisotnost in nadzor redarjev in prestavitev priklopa Pševske ceste na cesto v Laze. Za področje varovanja narave so pripravili Kodeks obnašanja obiskovalcev Jošta, s katerim poskušajo spodbuditi vrednote, kot so spoštovanje narave in njenih prebivalcev, spoštovanje lastnine in zakonov, spoštovanje sebe in drugih … Posebej bo treba urediti tudi vzdrževanje pohodniških in gozdnih poti, ki jih sedaj popravljajo posamezni planinci, še pojasnjuje Zaletelj.

Kranjski mestni svetniki so v razpravi na marčevski redni seji poudarjali, da uvedba parkirnine ne bo uredila nevzdržnih razmer pod Joštom, saj da bodo pohodniki z avtomobili še bolj kot sicer zasedali zasebna zemljišča, kjer jih občinski redarji ne morejo kaznovati, ali pa se bodo množično preselili na druge pohodniške destinacije, s čimer se bo problem parkiranja le preselil drugam. Predlagali so izgradnjo večjega parkirišča na občinskem zemljišču pod Joštom, a je podžupan Janez Černe opozoril, da to zaradi veljavnega prostorskega načrta ni izved­ljivo. Občina sicer načrtuje centralno parkirišče, ki pa ga je možno zgraditi le na trasi načrtovane zahodne kranjske obvoznice, ki je zagotovo še nekaj let ne bo. Med slišanimi predlogi je bila tudi uvedba javne linije do vznožja Jošta.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / petek, 22. junij 2007 / 07:00

Nesreče

Pobegnil po nesreči Kranj - V ponedeljek ob 5. uri se je na Cesti 1. maja v Kranju zgodila prometna nesreča, po kateri je povzročitelj pobegnil. 49-le...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / sreda, 31. marec 2010 / 07:00

Prireditev se kar udeležujejo

V anketi so prebivalci Selc odgovarjali tudi na vprašanja o problemih v vasi in o prisotnosti policije.

Gospodarstvo / sreda, 31. marec 2010 / 07:00

Vse točke za marmelado

Franc Gogala iz Dvorske vasi je na ocenjevanju za razstavo Dobrote slovenskih kmetij za domačo mešano marmelado dobil največje možno število točk.

Cerklje na Gorenjskem / sreda, 31. marec 2010 / 07:00

Zahtevajo cenejše odpadke

Cene storitev ravnanja z odpadki v Cerkljah bi se zaradi ločenega zbiranja in redkejšega odvoza morale znižati, menijo občinski svetniki.

Škofja Loka / sreda, 31. marec 2010 / 07:00

V spomin na padle na Planici

Krajevne skupnosti Bitnje, Jošt in Žabnica 27. marca praznujejo v spomin na dogodek leta 1942, ko je bila na pobočju Malega Rovta pri Planici najbolj tragična bitka na območju sedanje kranjske občine.

Kamnik / sreda, 31. marec 2010 / 07:00

Umrl je France Tomšič

Prvega predsednika SDS, ki je v četrtek umrl v 73. letu starosti, so v nedeljo pokopali na kamniških Žalah.