Sven Pádraig Ó Siochfhradha Prešern / Foto: osebni arhiv

Najboljši študent v letniku

Sven Pádraig Ó Siochfhradha Prešern iz Žirovnice, nekdanji dijak Gimnazije Kranj v programu mednarodne mature, je med redkimi izbranci, ki kot tujec študira na prestižni univerzi v Cambridgeu.

Pri svojem študiju je Sven Pádraig Ó Siochfhradha Prešern uspel povezati vse svoje interese, saj ga že od nekdaj zanimajo tuji jeziki, obenem pa se navdušuje nad angleško literaturo in zgodovino. Izbrani program na univerzi v Cambridgeu se po njegovih besedah osredotoča prav na to – na preučevanje jezikov, kultur in zgodovinopisja britanskega otočja in Skandinavije, učijo pa se tudi starih jezikov, kot so stara angleščina, nordijščina (stara islandščina), stara irščina, stara valižanščina in latinščina. Latinščino, staro grščino in francoščino se je učil že v srednji šoli, povsem samostojno pa se je intenzivno posvečal še učenju irskega jezika. Njegova navdušenost nad njim se odraža tudi v njegovem imenu, ki mu je dodal Pádraig Ó Siochfhradha. »To je bil eden prvih aktivistov, ki je začel promocijo irskega jezika in opozarjal na pomen ohranjanja nacionalne identitete,« je pojasnil.

Na študij v Cambridge se je odpravil jeseni 2019, in kot je pojasnil, prav veliko uvajanja ni bilo, ampak so morali kar takoj začeti delati. Semester je sicer dolg osem tednov, a kljub temu je tempo učenja in usvajanja nove snovi izredno hiter. Poleg predavanj in konzultacij mora vsak teden oddati tudi do šest tisoč besed dolg raziskovalni esej o določeni tematiki, ki jo obravnavajo pri posameznem predmetu. Kot pravi, je treba biti zelo organiziran, da lahko slediš temu tempu. »Enostavno te vržejo v globok bazen in se moraš naučiti plavati,« se pošali in doda, da se je sam hitro navadil na ta sistem dela. »Zagotovo mi ni nikoli dolgčas, osem tednov zelo hitro mine,« se posmeje. Veseli ga, da so se profesorji pripravljeni prilagoditi vsakemu študentu posebej. »Pri meni so hitro opazili, da je moja raven predznanja v primerjavi z drugimi zelo visoka, zato so mi zagotovili dodatno gradivo, da lahko svoje znanje ves čas nadgrajujem in ne stagniram.« Po njegovi oceni na teden študiju za pripravo eseja posveti okrog petdeset ur, potem pa ima še predavanja in druge dejavnosti na fakulteti. »A čeprav kroži mit o elitnih univerzah, da ne smeš imeti nobenega prostega časa, to ni čisto res,« iskrivo prizna. Sam je vsaj pred epidemijo vsaj do tri večere na teden preživel zunaj v družbi prijateljev. »Pomembno je le, da se pri učenju strogo držiš zastavljenega urnika.« Le enkrat se mu je zgodilo, da se tega ni držal, pa je bil potem pravi kaos, je priznal, zato tega ni več ponovil.

Se je pa marsikaj spremenilo z epidemijo covida-19, ki je tudi v Angliji vsa predavanja na fakultetah prestavila na splet, druženje pa je bilo mogoče le v »mehurčkih«. Priznal je, da je bilo to nekaj zelo težkih mesecev, saj se je na začetku epidemije večina študentov vrnila domov, tako da včasih tudi po več dni skupaj ni videl nikogar. »V stavbi, kjer sem bival prejšnje leto, nas je ostalo le pet od tristotih študentov.« Ob prihodu na študij je tudi načrtoval, da se bo po vsakem semestru vračal domov, kar potem tudi zaradi zaprtja letališč ni bilo mogoče. »V tistem času sem se zato povsem posvetil izpitom.« V veliko uteho so mu bili stiki z domačimi vsaj prek računalniškega ekrana in sprehodi po okolici. Dodatno se je zapletlo z brexitom. »Zame vsaj šolnina ostaja enaka, to je devet tisoč funtov na leto, po novem pa bo za tuje študente študij trikrat dražji. Obenem so ukinili štipendije za tuje študente, niti ni več mogoče dobiti ugodnih študentskih posojil.« Zato ga malce skrbi, kako bo z njegovim nadaljnjim študijem, saj namerava opravljati tudi magisterij. Računa, da mu bo pri tem pomagal njegov sloves, ki ga je pridobil pri profesorjih, saj je po rezultatih najboljši študent v letniku. »V program, ki me zanima, se vsako leto vpiše okrog petdeset študentov, med katerimi jih izberejo dvajset, med temi pa še deset, ki jim pokrijejo vse stroške študija,« je razkril svoj ambiciozni načrt.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / petek, 27. julij 2007 / 07:00

Praznično na Jezerskem Vrhu

Jezerski Vrh - Junija se je na Jezerskem zvrstilo več prazničnih dogodkov. Eden od njih je bil povezan tudi z dogodki med slovensko osamosvojitveno vojno in osvojitvijo Jezerskeg...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / ponedeljek, 16. december 2019 / 17:29

Milijonska tožba zoper Dars

Kranjski Iskratel, ki pred leti ni dobil posla za uvedbo sistema elektronskega cestninjenja, je zoper Dars podal odškodninsko tožbo v vrednosti skoraj osemnajst milijonov evrov.

GG Plus / ponedeljek, 16. december 2019 / 17:20

Ko pride ta čas, se bom preprosto vklopil nazaj

V knjigi z naslovom »Vidiš, tukaj boš pa zdaj doma« enajst moških na prestajanju kazni zapora na Dobu in v Mariboru pripoveduje svoje življenjske zgodbe.

Gospodarstvo / ponedeljek, 16. december 2019 / 17:20

Hotel Razor gre na licitacijo

Za najstarejši kranjskogorski hotel, Hotel Razor iz leta 1902, bo 17. decembra potekala elektronska dražba na način zniževanja izhodiščne cene 1,55 milijona evrov.

Razvedrilo / ponedeljek, 16. december 2019 / 17:19

Darila za otroke iz rejniških družin

Tradicionalni gorenjski novoletni Rotary ples je priložnost, ko se zberejo rotarijci iz vseh gorenjskih klubov in si v dobrodelnem duhu izmenjajo novoletna voščila ter želje.

Gorenjska / ponedeljek, 16. december 2019 / 13:55

Uresničili zastavljene cilje

Na srečanju ob dnevu Pokrajinske zveze društev upokojencev (PZDU) Gorenjske so v Kulturnem domu Joža Ažmana v Bohinjski Bistrici podelili priznanja za leto 2019.