Pogled na novo občasno razstavo v Kobariškem muzeju / Foto: Boštjan Lužnik

Prva vojna od Alp do Jadrana

Ponovno odprtje so v Kobariškem muzeju pospremili z odprtjem občasne razstave 29 mesecev bojev ob Soči. Po poteh prve svetovne vojne od Alp do Jadrana s povezano vstopnico.

Kobarid – Zaradi ukrepov v času pandemije je tako kot ostali muzeji v državi tudi Kobariški muzej po mesecih zatišja – na kratko je bil odprt le v času božično-novoletnih praznikov – v teh dneh ponovno odprl svoja vrata. Da bo s prihajajočo pomladjo v dolino Soče posijalo sonce in privabilo številne obiskovalce, upa tudi direktor muzeja Martin Šolar, ki hkrati vabi v njihove razstavne prostore, kjer ohranjajo in predstavljajo dediščino soške fronte.

Ob 30-letnici Kobariškega muzeja so pripravili novo občasno razstavo z naslovom 29 mesecev bojev ob Soči, ki so jo tokrat zastavili na nekoliko drugačen način. Če so pretekle razstave v ospredje postavljale osebne zgodbe vojakov z obeh strani frontne črte, tokratna muzejska postavitev predstavlja kronološki pregled dogodkov na soški fronti. Tako razstava obiskovalcem ponuja jedrnat pregled dogodkov na celotni dolžini soške fronte, od Rombona do Jadranskega morja, poleg tega pa obiskovalce seznani tudi z dogodki, ki so pripeljali do prve svetovne vojne ter kasneje tudi odprtja same soške fronte.

Predstavljen je proces, v katerem so predvojna zavezništva ter diplomatske igre lokalni spopad spremenili v svetovno morijo. Kot da sama prva svetovna vojna ne bi bila dovolj, pa je tudi povojna politika pogrnila na celi črti. Namesto da bi prva svetovna vojna končala vse vojne, je zaradi nesposobnosti politike ter kratkovidnosti njenih odločitev postavila temelje vojnam 20. stoletja, na neki način pa njene posledice čutimo še danes. »Razstava, ki jo je pripravil naš kustos Jaka Fili in oblikovala Barbara Bogataj Kokalj, obiskovalcu ponuja razmislek o nesmiselnosti vojne, predstavljeni dogodki pa v kombinaciji z vsemi konflikti 20. in 21. stoletja postavljajo pod vprašaj tezo, da je zgodovina učiteljica življenja,« pojasnjuje Martin Šolar in pri tem opozarja na pomembno novost, ki so jo pripravili za vse pomnike dediščine prve svetovne vojne v Sloveniji. Gre za Pot miru od Alp do Jadrana, ki povezuje tri med seboj povezane točke: Kobariški muzej, Park miru na Sabotinu in Pomnik miru na Cerju. S Fundacijo Poti miru od Alp do Jadrana so združili moči v prizadevanju za ohranjanje kulturno-zgodovinske dediščine prve svetovne vojne ter še bolj prijazno približevanje dragocenega narodnega bogastva ostalin in obeležij soške fronte obiskovalcem.

Kot so zapisali v Fundaciji, se vsi trije muzeji z vsebino, ki sestavlja celovito pripoved o dogajanju na soški fronti in v zaledju med majem 1915 in oktobrom 1917 z varovanjem spomina na tragedijo naše pol pretekle zgodovine, na eni strani poklanjajo zaslužnim za svobodo, ki jo uživamo danes kot gospodarji na svoji zemlji, na drugi pa z ozaveščanjem o nesmislu vonj prispevajo k preprečevanju ponavljanja grozodejstev, ki so za vedno zaznamovala ta prostor. Tako popotnikom na Poti miru od Alp do Jadrana od pretekle sobote naprej ponujajo cenovno prijazen obisk treh muzejev, ki s povezano vsebino omogočajo celovito razumevanje vzrokov in posledic prve svetovne vojne ter dogajanja na soški fronti vzdolž celotne trase, od Rombona do Jadrana. Ob nakupu vstopnic v enem od muzejev ali infotočk na omenjeni poti je vstopnica za ostala dva muzeja dvajset odstotkov nižja.

S posodabljanjem muzejskih zbirk, povezovanjem ohranjenih ostalin vojne vzdolž celotne trase Poti miru od Alp do Jadrana, ki se vije čez teritorij Slovenije in Italije, ter z digitalizacijo, izobraževanjem in s premišljeno promocijo sporočila po sodobnih komunikacijskih kanalih lahko skupaj še bolj prepričljivo in učinkovito opravljamo pomembno poslanstvo, so še prepričani v Fundaciji, saj je njihova želja, da s povezano vstopnico in spodbujanem k obisku vseh centrov povečajo zanimanje obiskovalcev za bogastvo in sporočilo svojih zbirk.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / četrtek, 7. februar 2019 / 23:02

Smučarski upi za Pokal Loka

Škofjeloški Smučarski klub Alpetour bo ta konec tedna pripravil že 44. Pokal Loka, na njem pa bo lansko ekipno zmago branila reprezentanca Slovenije.

Objavljeno na isti dan


Šport / sreda, 30. maj 2007 / 07:00

V vojski je bil padalec

Janez Bohorič danes največ časa posveti igranju golfa, še vedno pa ga privlačijo tudi adrenalinski športi. Mika ga celo, da bi se enkrat peljal s formulo 1.

Šport / sreda, 30. maj 2007 / 07:00

Mož s prepoznavnimi brki

Drago Frelih, nekdanji član jugoslovanske kolesarske reprezentance, je kariero kot član Save končal leta 1983. Danes se udeležuje tekmovanj v gorskem teku.

Šport / sreda, 30. maj 2007 / 07:00

Rekorderja iz iste družine

Brat in sestra Kosovelj iz Nove Gorice, Mitja in Mateja, sta postavila nova mejnika teka na Osolnik.

Šport / sreda, 30. maj 2007 / 07:00

Boštjan Nachbar - vodilni član ekipe New Jersy Nets

Boštjan Nachbar, ki ga prijatelji kličejo Boki, preživlja že četrto sezono v ligi NBA, najboljši košarkaški ligi na svetu. Letos je zaigral v ekipi New Jersey Nets, kjer dosega povprečno 9,2 točke na...

Slovenija / sreda, 30. maj 2007 / 07:00

Začenja se javna razprava

Vlada je predstavila tri pokrajinske zakone, ki jih predlaga v parlamentarni postopek: zakon o pokrajinah, zakon o financiranju pokrajin in zakon o volitvah v pokrajinah.