Z dvema odmerkoma je bilo doslej cepljenih 2,3 odstotka prebivalstva, največ v starostni kategoriji nad osemdeset let. / Foto: Gorazd Kavčič

Pritisk na bolnišnice popušča

Vlada je za zdaj še podaljšala veljavne ukrepe, nadaljnjega sproščanja se po projekcijah lahko nadejamo čez dobrih štirinajst dni. Ko bodo izpolnjeni pogoji za rumeno fazo, se bodo v srednje šole vrnili vsi dijaki, odprle se bodo fakultete, odpravljena pa bo tudi tako imenovana policijska ura.

Tisti, ki so covid-19 že preboleli, si kot dokazilo lahko s portala zVem natisnejo rezultat testa PCR ali testa HAG in tako za izdajo potrdila ne obremenjujejo osebnega zdravnika. Natisnjeno dokazilo velja tudi za vstop v državo brez negativnega testa in napotitve v karanteno.

Kranj – Vlada je v sredo na Brdu pri Kranju znova pretresala epidemiološke razmere v državi, a pogoji za nova sproščanja za zdaj niso izpolnjeni. Epidemija se sicer počasi umirja, popušča predvsem pritisk na bolnišnice. To kažejo podatki: sedemdnevno povprečje števila okužb je včeraj znašalo 768, v bolnišnicah pa so skrbeli za 619 bolnikov s potrjeno koronavirusno okužbo. Število postelj, namenjenih bolnikom s covidom-19, zmanjšujejo tudi v obeh gorenjskih covidnih bolnišnicah. V Splošni bolnišnici Jesenice so v sredo zdravili še 27 bolnikov s covidom-19 (za primerjavo: še 19. januarja so jih zdravili kar 55). Enega od covidnih oddelkov so tako že zaprli. V Kliniki Golnik so še 6. februarja imeli kar sedemdeset bolnikov s covidom-19, v sredo pa še trideset. Zaprli so že en covidni oddelek in sproščene kapacitete namenili rednim bolnikom.

Kdaj rumena faza

Pogoji za prehod v rumeno fazo bodo izpolnjeni, ko bo sedemdnevno povprečje novopotrjenih primerov nižje od 600, hospitaliziranih pa bo manj kot 500 pacientov s covidom-19. Po vladnem načrtu sproščanja ukrepov so takrat predvideni vrnitev ostalih dijakov v šole, predavanja na fakultetah, pa tudi odprava prepovedi gibanja v nočnem času po vsej državi. Po projekciji Instituta Jožef Stefan bi rumeno fazo lahko dosegli v začetku marca. Epidemija počasi upada, so zapisali, ocenjeno reprodukcijsko število je približno R=0,83, kar pomeni, da en okuženi na novo okuži manj kot eno osebo.

V domovih za starejše vse manj okužb

Na vladni novinarski konferenci je Janez Cigler Kralj, minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, spregovoril o razmerah v domovih za starejše. Te se umirjajo, v celem tednu so potrdili okužbe pri 23 stanovalcih, na dan 5. februar je bilo v domovih še 213 aktivno okuženih (sredi decembra še 2233).

»Ostajamo pa previdni in moramo biti pripravljeni, predvsem zaradi novih variant virusa, ki so jih zaznali v sosednjih državah in nekatere tudi že pri nas,« je opozoril minister in poudaril, da se morajo zato še naprej izvajati vsi preventivni ukrepi. Domovi nadaljujejo redno testiranje zaposlenih in uporabnikov s hitrimi antigenskimi testi. S pomočjo uvedbe rednega testiranja se je število okužb v domovih začelo umirjati že konec novembra. Razmere zelo pozorno spremljamo, je dejal minister in poudaril pomembno povezavo med upadom števila okužb in cepljenjem stanovalcev in zaposlenih. Glede na usmeritev stroke naj bi tiste, ki so covid-19 že preboleli, cepili šest mesecev po potrjeni okužbi, enako velja za tiste, ki so zboleli po cepljenju s prvim odmerkom. Še ta mesec bi se lahko cepili tudi tisti, ki so interes izrazili naknadno, in stanovalci, ki so v dom prišli kasneje.

Za cepljenje se odločajo tudi številni zaposleni, ki so doslej oklevali.

Minister je poudaril, da se skladno s sproščanjem ukrepov v državi normalizira tudi življenje v domovih za starejše, temu se prilagajajo tudi izhodi in obiski, seveda ob doslednem upoštevanju preventivnih ukrepov. Potekajo tudi novi sprejemi v domove, samo januarja so izvajalci v domove sprejeli 787 novih stanovalcev.

Poklicali smo v enega od gorenjskih domov, Dom upokojencev dr. Franceta Bergelja Jesenice, kjer nam je v. d. direktorice Karmen Arko povedala, da so že od sredine novembra brez okužb, zato so rdečo cono izpraznili. Že od božiča so ponovno dovoljeni tudi obiski, ki morajo biti napovedani, potekajo pa ob upoštevanju vseh preventivnih ukrepov. Cepila se je večina stanovalcev, prejeli so že oba odmerka cepiva, prav tako je Arkova zadovoljna s precepljenostjo kadra. Od novega leta naprej sprejemajo v dom nove stanovalce, v domu pa potekajo številne aktivnosti, tako kot pred epidemijo.

Dovoljene tudi skupinske vadbe v telovadnicah

V ponedeljek so se sprostili tudi ukrepi na področju športa. Tako lahko telovadijo vse generacije prebivalcev tako na prostem kot v zaprtih športnih prostorih, a v skupinah do največ deset vadečih in ob stalnem vzdrževanju vsaj dvometrske razdalje. V zaprtih prostorih je med drugim dovoljeno igranje tenisa, badmintona, vadba na fitnes napravah, plavanje, plezanje, drsanje in skupinske vadbe. Na prostem se znova lahko izvajajo tečaji smučanja za do deset oseb v posamezni skupini.

V športni proces so se vrnili tudi vsi registrirani športniki, ponovno so dovoljeni treningi za vse mlajše selekcije športnikov, a v skupinah do največ deset športnikov in ob stalnem vzdrževanju vsaj dvometrske razdalje. Strokovni delavci, ki vodijo proces športne vadbe športnikov, in voditelji športno-rekreativne dejavnosti se morajo testirati tedensko s hitrimi antigenskimi testi.

Dovoljeno je tudi izvajanje športnih tekmovanj na državni ravni v kolektivnih športnih panogah hokej na ledu, košarka, nogomet, odbojka, rokomet, vaterpolo in futsal. V individualnih športnih panogah je dovoljeno izvajanje ligaških tekmovanj na državni ravni in državnih prvenstev za člane ter dodatno za mladince.

Prisotnost gledalcev na športnih tekmovanjih pa še vedno ni dovoljena. Prav tako vadba še ni omogočena športnikom v kontaktnih športih.

Cepljenje starejših od osemdeset let

Prihodnji teden bodo cepljeni vsi oziroma še zadnji starejši od osemdeset let, za katere so osebni zdravniki zaprosili za cepivo. Po besedah direktorja NIJZ Milana Kreka naj se vsi ostali, starejši od osemdeset let, ki bi se še želeli cepiti, prijavijo pri osebnem zdravniku in bodo cepljeni prednostno.

Do 14. februarja je bilo sicer v državi z enim odmerkom cepljenih 70.888 oseb, to je 3,4 odstotka prebivalcev, z dvema odmerkoma pa 47.693 oseb, to je 2,3 odstotka.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / ponedeljek, 7. februar 2022 / 10:23

Domžale prve, Šenčur drugi

Košarkarji zaključujejo prvi del tekmovanja. Na lestvici vodijo Helios Suns, ki imajo zmago več od Gorenjske gradbene družbe Šenčur.

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / petek, 19. februar 2021 / 14:05

Pasijonsko romanje na Brezje

Škofja Loka – Prosvetno društvo Sotočje Škofja Loka vabi na četrto pasijonsko romanje na Brezje, ki bo 20. februarja, na prvo postno soboto. Začetek romanja bo pri kapucinih v Škofji Loki ob 6. uri...

Slovenija / petek, 19. februar 2021 / 22:03

Samo ja pomeni ja

Tudi na Gorenjskem poteka zbiranje podpisov za spremembo kazenskega zakonika na področju, ki ureja spolno nasilje in posilstvo.

Mengeš / petek, 19. februar 2021 / 22:02

Vdor virusa v Našo hišo

Po prejemu prvega odmerka cepiva so v enoti Naša hiša Varstveno-delovnega centra INCE Mengeš zaznali večje število okužb z novim koronavirusom.

Kronika / petek, 19. februar 2021 / 17:29

V visokogorju obstaja možnost snežnih plazov

Ta konec tedna bodo policisti prisotni na več izhodiščih in najbolj obiskanih planinskih turah, kjer bodo planince opozarjali na nevarnost snežnih plazov. Razmere v gorah preverite doma in na terenu,...

Kronika / petek, 19. februar 2021 / 16:23

So prijeti roparji delovali tudi na Gorenjskem

Po prijetju storilcev, ki so oropali župnika v Logatcu in Višnji Gori, se zastavlja vprašanje, ali so isti kriminalci pred leti »obiskovali« tudi župnišča po Gorenjskem.