Vlada podaljšala večino ukrepov
V skladu z načrtom sproščanja smo še vedno v oranžni fazi, zato je vlada na včerajšnji seji podaljšala veljavnost večine ukrepov.
Bojana Beović ne bo več vodja svetovalne skupine na ministrstvu za zdravje.
Ljubljana – Včeraj je bilo ponovno potrjenih manj okužb kot dan prej, in sicer 872. V državi je 11.246 aktivnih primerov okužb, v bolnišnicah se zdravi še 619 pacientov s covidom-19. Povprečje okužb v zadnjih sedmih dneh znaša 768 (dan prej še 838).
Vladna govorka Maja Bratuša je na današnji novinarski konferenci o aktualnem stanju glede bolezni covid-19 povedala, da med občinami po številu novih okužb izstopajo Koper z 49, Piran s 17, Kranj s 35, Škofja Loka s 15, Nova Gorica s 15, Ptuj z 19, Ljubljana s 116 in Maribor s 36 včeraj potrjenimi okužbami.
V skladu z načrtom sproščanja smo še vedno v oranžni fazi, vlada je zato na včerajšnji seji podaljšala večino ukrepov. Je pa sklenila, da se po novem kot izjema za vstop v državo brez napotitve v karanteno in brez predložitve negativnega izvida testa kot dokazilo šteje tudi rezultat testa PCR ali testa HAG, ki ga oseba sama natisne s portala zVem. Po novem tudi velja, da se strokovni delavci, ki vodijo proces športne vadbe športnikov, in voditelji športno-rekreativne dejavnosti testirajo tedensko s hitrim antigenskim testom, razen če predložijo negativni rezultat testa.
Na novinarski konferenci je sodelovala prof. dr. Bojana Beović, vodja svetovalne skupine ministrstva za zdravje, ki je med drugim povedala, da se razmere pri nas izboljšujejo. To je posledica ukrepov, ki so veljali pred desetimi do štirinajstimi dnevi, Beovićeva pa upa, da se nedavno sproščanje ukrepov ne bo odrazilo na ponovnem zviševanju števila okuženih. Pomembno je tudi, da je v bolnišnicah dovolj prostora, da lahko poskrbijo za bolnike.
Glede novih različic virusa, zlasti britanske in južnoafriške, je dejala, da nas bolj mora skrbeti južnoafriška varianta, saj cepiva, ki so na voljo pri nas, ščitijo pred britansko različico, medtem ko je zaščita pred južnoafriško slabša. Obe sta sicer bolj kužni, kar pomeni, da hitreje zboli več ljudi. Iz Velike Britanije poročajo o večji umrljivosti, medtem ko za južnoafriško različico ni podatkov, da bi povzročala hujši potek bolezni.
In kaj nas čaka v prihodnje? Govori se o tretjem valu, je dejala Bojana Beović, in kakršnokoli prehitro in pretirano sproščanje ukrepov zares lahko prinese tretji val, in to brez tega, da bi prišlo do pojava novih variant virusa. Po nekaterih podatkih je sicer tudi pri nas že prisotna britanska različica, a nam jo očitno z obstoječimi ukrepi uspeva zamejevati, je dejala.
»Še vse poti so odprte, epidemije še ni konec, a vsak lahko na osebni ravni poskrbi, da zmanjša število prenosov,« je poudarila in opozorila na pomen rednega testiranja, hitre osamitve, če smo pozitivni, in na pomen cepljenja. Cepljenje sicer poteka počasneje, kot bi bilo dobro za ustavljanje epidemije, večjo količino cepiva lahko pričakujemo šele aprila.
Po ocenah je sicer prekuženih okrog trideset odstotkov populacije, kar prav tako vpliva na ustavljanje epidemije.