Daša v spotu pove, da ni dovolila epilepsiji, da bi vladala njenemu življenju. / Foto: posnetek zaslona

Daša pleše kljub epilepsiji

»Bolezni nisem pustila, da bi mi preprečila to, kar imam najrajši, in to je ples. Sedaj sem že štiri leta brez napadov. Kar sem se naučila, je to, da moramo vse gledati s pozitivne strani ter da nikoli ne smeš dovoliti bolezni, da vlada tvojemu življenju ...« pravi mlada plesalka Daša.

Marjana Mastinšek Šuštar je mama osebe z epilepsijo. Poudarja, da je zelo pomembno, »da imajo ti bolniki svojo socialno mrežo, pomembno je, da se pove sorodnikom, sošolcem, tistim, ki so v neposrednem stiku. Ti napadi so lahko videti dramatično in otroci imajo radi občutek, da lahko pomagajo ...«

"Ime mi je Daša. Imam 21 let in sem plesalka. Na državnem prvenstvu sem na odru doživela najdaljšo odsotnost od vseh in dobesedno zmrznila. Postavili so mi diagnozo epilepsija ..." Tako v spotu, ki so ga v društvu Liga proti epilepsiji ob podpori ministrstva za zdravje posneli ob letošnjem svetovnem dnevu epilepsije, ki smo ga obeležili 8. februarja, pripoveduje mlada plesalka. Daša skozi svojo izkušnjo pove, da epilepsija ni ovira, da ne bi mogla izpolniti svojih ciljev pri plesu.

Še vedno predsodki

A to nevrološko motnjo, za katero je značilna nagnjenost k ponavljajočim se epileptičnim napadom, še vedno spremljajo predsodki. Ob svetovnem dnevu epilepsije je zato potekal spletni pogovor STAkluba, ki sta ga pripravila STA in društvo Liga proti epilepsiji, na katerem so med drugim poudarili, da epilepsija ni ovira pri doseganju življenjskih ciljev. Pomaga pa, če je okolica z epilepsijo seznanjena in jo sprejema.

Epilepsija je ena najpogostejših nevroloških bolezni, v Sloveniji naj bi bilo okoli dvajset tisoč bolnikov, vsako leto pa na novo zboli približno tisoč ljudi. Najpogostejša je v otroški in mladostniški dobi ter v starosti, pri starejših ljudeh je to tretja najpogostejša nevrološka bolezen, za demenco in možgansko kapjo.

Kot je povedala specialistka otroške nevrologije in predsednica Društva Liga proti epilepsiji Slovenije Natalija Krajnc, so epileptični napadi praviloma kratkotrajni, lahko so tudi zelo diskretni, zgolj v obliki spremenjenih občutkov v določenem delu telesa, lahko pride do kratkotrajne odsotnosti bolnika ... Napadi v obliki krčev, ki jih javnost najbolj povezuje z epilepsijo, pa niso najpogostejši.

Pri okoli 70 odstotkih bolnikov lahko napade sicer uspešno preprečujejo z zdravili, je povedala vodja odseka za nevrologijo Splošne bolnišnice Murska Sobota Dominika Novak Pihler. Pri nekaterih najtežjih primerih pa je potrebna tudi kirurška pomoč. Tovrstnih posegov v Sloveniji ne izvajajo, pač pa bolnike napotijo v zdravljenje v tujino. A število bolnikov v Sloveniji je že na tisti meji, ko bi lahko tudi Slovenija razmišljala o vzpostavitvi lastnega kirurškega tima za te posege, so opozorili.

Bolezen naj te ne ustavi

Ob tem pa je zelo pomembno, da bolniki ne pustijo, da bi jih bolezen zaustavila pri uresničevanju njihovih ciljev. Tako kot Daša: "Bolezni nisem pustila, da bi mi preprečila to, kar imam najrajši, in to je ples. Sedaj sem že štiri leta brez napadov. Kar sem se naučila, je to, da moramo vse gledati s pozitivne strani ter da nikoli ne smeš dovoliti bolezni, da vlada tvojemu življenju ..."

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / sreda, 7. februar 2024 / 16:20

Na priporočeni listi šest novih sort krompirja

Letos je na priporočeni sortni listi za krompir štiriindvajset sort, med njimi je kar šest novih.

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / petek, 19. februar 2021 / 00:54

Trendi floristike tokrat iz domačega naslonjača

Letošnje Trende v floristiki je Biotehniški center (BC) Naklo gostil s pomočjo spleta. Glavno besedo so ponovno imele barve, kreacije in oblike, aktualno in novosti s področja stroke oziroma oblikovan...

Slovenija / petek, 19. februar 2021 / 00:39

Pomoč tudi po zdravljenju

Program podpore zdravljenim alkoholikom in drugim zasvojenim je pomemben zlasti zato, da se jim tudi po končanem osnovnem zdravljenju ni treba vračati v nestabilno okolje.

Nasveti / petek, 19. februar 2021 / 00:34

Za rekreativcem ostane oblak izdihanih kapljic

Najverjetnejši prenos okužbe je, če sta sprehajalca, tekača ali kolesarja postavljena neposredno drug za drugim. Pri prehitevanju se je treba izogniti oblaku aerosolov.

Gospodarstvo / petek, 19. februar 2021 / 00:28

Novo vodstvo gorenjske kmetijsko-gozdarske zbornice

Na ustanovni seji sveta kranjske območne enote Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije so za predsednico izvolili Barbaro Lombar iz Babnega Vrta, za podpredsednika pa Staneta Berganta iz Kokre in Janez...

Razvedrilo / petek, 19. februar 2021 / 00:16

En par čevljev za prvi zmenek ni bil dovolj

Janko in Tončka Bajt iz Stražišča sta 4. februarja praznovala šestdeseto obletnico poroke. Tončka bo letos stara 83 let, Janko pa 86.