Kandidata za predsednika vlade Karla Erjavca je na tajnem glasovanju podprlo 40 poslancev. / Foto: arhiv GG

Koaliciji KUL ni uspelo odstaviti tretje Janševe vlade

Opozicijskim strankam, združenim v koalicijo KUL, s Karlom Erjavcem ni uspelo odstaviti vlade. Razprava o konstruktivni nezaupnici je postregla z opozicijskimi očitki o neobvladovanju epidemije in rušenju ustavnih načel ter koalicijskimi kritikami o izkoriščanju epidemije za boj za oblast. Premier Janez Janša je po seji ponovil poziv k sodelovanju.

Ljubljana – Kandidata za predsednika vlade Erjavca je na tajnem glasovanju podprlo 40 poslancev, sedem jih je glasovalo proti. Poslanci so sicer prevzeli 53 glasovnic, vse so bile vrnjene. Šest glasovnic je bilo neveljavnih.

Konstruktivno nezaupnico je sicer predlagalo 11 poslancev iz petih opozicijskih poslanskih skupin LMŠ, SD, Levice, DeSUS in SAB. Vodja poslanske skupine LMŠ Brane Golubović je v uvodni razpravi glasovanje o konstruktivni nezaupnici označil kot zadnjo priložnost za zaščito države pred brezobzirno in skrajno politiko SDS. Vlado bi bilo po njegovih besedah treba ustaviti, ker da od prevzema oblasti sistematično krši temeljna načela ustavne ureditve.

Prvak DeSUS Erjavec je v predstavitvi programskih zasnov vlade izpostavil, da bi nova vlada krepila zaupanje v vse tri veje oblasti, v stroko in v znanstveno dokazana dognanja. Politika nove vlade bi bila usmerjena v krepitev zaupanja državljanov, njen cilj pa bi bil narediti Slovenijo zopet normalno državo, je dejal. Večkrat pa je vladi očital neučinkovit spopad s pandemijo covida-19.

Janša pa je v odgovoru predlagateljem konstruktivne nezaupnice ocenil, da zapravljajo čas in denar davkoplačevalcev. Sicer ne vidi nobenega problema, so se v koaliciji pač še enkrat prešteli, je dejal. Predlagateljem pa je očital nagajanje in navedel, da zaradi seje nastaja zastoj pri delu vlade. Obenem je izrazil prepričanje, da je aktualna vlada naredila bistveno več od prejšnje, in to v bistveno krajšem času in težjih pogojih pandemije.

Glede očitkov o nespoštovanju demokracije je dejal, da je bil indeks demokracije v Sloveniji v času, ko je on vodil vlado, višji kot takrat, ko so vlade vodili premierji iz strank, ki so predlagateljice konstruktivne nezaupnice.

Vsebinsko podobne argumentacije kot uvodničarji so v razpravi nanizali tudi predstavniki koalicijskih opozicijskih poslanskih skupin.

Predlagatelji konstruktivne nezaupnice so vladi očitali neobvladovanje epidemije koronavirusa, obsežno zadolževanje in sporne kadrovske menjave v ključnih ustanovah, neuspešno obvladovanje širjenja okužb v domovih za starejše, kritični so bili tudi do ukrepov področju mladih, izobraževanja in športa.

Predstavniki koalicije in SNS pa so očitke zavračali in izpostavljali številne ukrepe, ki jih je sprejela vlada, med drugim številne protikoronske zakone, predlagateljem pa očitali, da epidemijo izrabljajo za politični boj za oblast.

Nekaj po 21. uri so poslanke in poslanci opravili tajno glasovanje in izkazalo se je, da Erjavec ne uživa zadostne podpore. Prvak DeSUS je v prvem odzivu izrazil obžalovanje, saj da je pričakoval boljši izid. Po seji je ugotavljal, da čas še ni dozorel za spremembe. Zdaj se bo posvetil konsolidaciji DeSUS, je napovedal.

DZ trenutno ocenjuje politiko aktualne vlade kot dobro politiko, je ugotavljal Erjavec. A meni, da je vprašanje, kaj se bo dogajalo po zaključku rednega mandata. Takrat bodo o novi vladi odločali volivci, ki pa, tako Erjavec, niso zadovoljni.

Kot je ugotavljal, je šest neveljavnih glasovnic očitno odločilo o tem, ali bi lahko uspel z oblikovanjem nove vlade. Na vprašanje, ali rezultat razume tudi kot nezaupnico strankinih poslancev njemu osebno, pa je odgovoril, da o tem ne želi špekulirati.

Premier Janez Janša pa je izid glasovanja pospremil z zapisom na Twitterju. Kot je navedel, je za vladno ekipo še en naporen dan priprav na dve redni tedenski seji vlade. Medtem so se v DZ prešteli, KUL pa da je dobila pičlih 40 glasov. Na Facebooku pa je Janša ponovno k sodelovanju povabil vse poslanske skupine.

Na Twitterju sta se odzvala tudi predsednika drugih dveh koalicijskih strank. Prvak SMC Zdravko Počivalšek je zapisal, da gre za pričakovan izid in pozval k združevanju sil za prihodnje izzive. Tudi prvak NSi Matej Tonin je izrazil zadovoljstvo, da so se v DZ prešteli in da je jasno, da je vlada trdna.

V strankah KUL pa so v odzivih napovedali nadaljnje sodelovanje v opoziciji, med drugim ob razpravah o vloženih interpelacijah. Koordinator Levice Luka Mesec je ocenil, da bo KUL obstala in da mora opozicija ostati trdna.

Predsednik LMŠ Marjan Šarec je po glasovanju ocenil, da problem ni bil v ponujenem mandatarju Erjavcu. Kar se tiče LMŠ, o novem poskusu konstruktivne nezaupnice v tem mandatu ne razmišljajo.

Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han in predsednica SAB Alenka Bratušek sta vsak za svojo poslansko skupino zagotovila, da so vsi poslanci glasovali za nezaupnico. Bratuškova je med drugim dejala, da če bi imela vlada trdno večino, bi bilo vsaj 46 glasov proti, tako pa jih je bilo proti le sedem.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Pisma bralcev / sobota, 7. februar 2009 / 07:00

Napoved protestne akcije

proti zgrešeni politiki Mestne občine Kranj do mestnega jedra ob 8. februarju, prazniku kulture V mesecu avgustu lanskega leta je Mestna občina Kranj brez predhodne javne razprave do skrajnosti z...

Objavljeno na isti dan


Kultura / ponedeljek, 26. november 2012 / 07:00

Anketa: Študij, internet in branje

V torek smo ob dnevu splošnih knjižnic obiskovalce Mestne knjižnice Kranj povprašali, kaj njim pomeni knjižnica in zakaj jo najpogosteje obiskujejo. Ali ob izposoji knjig posegajo tudi po novih tehnol...

GG Plus / ponedeljek, 26. november 2012 / 07:00

Od majhnih razvad do trdovratnih navad

Grizenje nohtov, sesanje prsta, vrtanje po nosu, navijanje las okrog prsta in podobne "razvade" so lahko znak povečane psihične napetosti pri otroku.

GG Plus / ponedeljek, 26. november 2012 / 07:00

Književnost kot živa digitalna kultura

"Z nelagodjem in z zadovoljstvom obenem," odgovori prof. dr. Miran Hladnik na vprašanje, kako je sprejel državno nagrado za življenjsko delo na področju visokega šolstva.

Zanimivosti / ponedeljek, 26. november 2012 / 07:00

Srečanje veteranov gorskih reševalcev

Hotel Kokra je prejšnji petek gostil šesto srečanje veteranov gorskih reševalcev Zveze gorske reševalne službe Slovenije.

Šenčur / ponedeljek, 26. november 2012 / 07:00

Kanalizacija tudi na severnem delu občine

Občina Šenčur bo prihodnje leto nadaljevala gradnjo kanalizacije na Visokem in v Lužah.