Spomenik Wikipediji v Slubicah na Poljskem. Sestavljanka (»puzzle«) iz črk različnih pisav, ki jo nosijo človeške postave, je simbol Wikipedije. / Foto: Wikipedija

Wikipedija, dvajset let

Wikipedija je eden največjih in najbolj uporabnih fenomenov, ki jih je omogočil internet. Ta večjezična splošna enciklopedija s prosto vsebino se je rodila 15. januarja 2001 in nedavno dopolnila dvajset let …

Prosta enciklopedija

Odgovor na vprašanje, kaj je ta mlada in vsakomur dosegljiva Wikipedija, najdemo kar na njej sami. »Wikipedija (angleško Wikipedia) ali Vikipedija je prosta spletna enciklopedija, ki nastaja s sodelovanjem stotisočev prostovoljcev z vsega sveta. Vsebuje geselske članke v več kot 300 različnih jezikih in njihovih različicah, sponzorira pa jo nepridobitna fundacija Wikimedia. Zajema tradicionalne enciklopedične teme, obenem pa služi tudi kot almanah in zbornik. Ustanovitelj Jimmy Wales jo opisuje kot 'poskus, da bi ustvarili in ponudili prosto enciklopedijo najvišje mogoče kakovosti prav vsakemu posamezniku v njegovem lastnem jeziku'. Wikipedija je eno od največkrat navedenih spletišč in dnevno doživi okoli 50 milijonov obiskov. Wikipedija vsebuje več kot 40 milijonov geselskih člankov, od katerih jih je preko šest milijonov v angleščini in preko milijona še v 15 jezikih. Slovenska Wikipedija, ki ima do dne 19. 01. 2021 ustvarjenih 171.019 člankov, se uvršča med 50 Wikipedij z največ članki. Od svojih začetkov – ustanovljena je bila 15. januarja 2001 kot dopolnitev projekta Nupedia – je nepretrgoma rasla in hkrati spodbudila nastanek novih projektov, kot so Zbirka, Wikislovar, Wikinavedek, Wikiknjige in Wikivir. Geselske članke urejajo prostovoljci v načinu wiki lastnemu sistemu: članke lahko spreminja kdorkoli in kadarkoli. Sodelavci Wikipedije sami skrbijo za nepristranost člankov, tako da so pogledi strokovnjakov ali citati iz literature povzeti, ne da bi želeli iz njih izluščiti 'objektivno resnico'. Zaradi svoje odprte narave je dovzetna za netočnosti in vandalizem. Pomen Wikipedije kot referenčnega dela je nekoliko sporen. Po eni strani prejema pohvale, ker je prosto dostopna, ker jo lahko vsakdo ureja in ker pokriva nadvse širok razpon tem. Po drugi strani jo kritizirajo, ker ima v nasprotju s tradicionalnimi enciklopedijami šibko osrednjo avtoriteto ter zaradi sistematične pristranskosti, na primer zaradi slabše pokritosti tradicionalnih enciklopedičnih tem. Geselski članki Wikipedije so na voljo pod pogoji, ki jih navaja licenca Creative Commons – Deljenje pod enakimi pogoji – Priznanje avtorstva (CC-BY-SA) in so zrcaljeni na številnih strežnikih po svetu. Medtem ko večina različic Wikipedije v opredmeteni obliki še ni izšla, je bila nemška različica maja 2005 predstavljena na DVD-plošči.«

Jimmy Wales

Ustanovitelja Wikipedije sta podjetnika Jimmy Wales in Larry Sanger. Jimmy Donal »Jimbo« Wales je ameriški poslovnež, roj. 7. avgusta 1966, Huntsville, Alabama, ZDA. Diplomiral in magistriral je iz financ, že prijavljenega doktorata pa ni dokončal, ker ga je pritegnila strast do borznega mešetarjenja. Na borzi je zaslužil veliko denarja in se umaknil živet na podeželje Floride. S svetovnim spletom se je začel ukvarjati leta 1996, ko je ustanovil spletni portal Bomis. Zaslužek je leta 2000 uporabil za zagon Nupedie, predhodnice Wikipedije, ki jo je ustanovil z Larryjem Sangerjem, in leto kasneje še Wikipedije. Za upravljanje projekta je leta 2003 zasnoval neprofitno Fundacijo Wikimedia, kjer ima danes položaj častnega predsednika … Jimmy Wales je dvakrat poročen in enkrat ločen. Z drugo ženo Christino ima hčerko Kiro.

Larry Sanger

Lawrence Mark Sanger je ameriški podjetnik in publicist, roj. 16. julija 1968, Bellevue, Washington, ZDA. Leta 1986 je končal srednjo šolo in obiskoval Reed College, smer filozofija. Na fakulteti se je začel zanimati za internet in njegov potencial v založništvu. Kot študent je postavil e-poštni seznam kot medij za interakcijo med študenti in učitelji izven tradicionalnega univerzitetnega okolja. S svetovnim spletom se je začel ukvarjati leta 1998. Zaslužek je leta 2000 uporabil za zagon Nupedie, predhodnice Wikipedije, ki jo je ustanovil z Jimmyjem Walesom, in leto kasneje še Wikipedijo, za katero je Sanger skoval ime in napisal znaten del prvih pravil delovanja. Kmalu po ustanovitvi Wikipedije ga je projekt razočaral, zato ga je že leta 2002 zapustil. Od takrat nastopa kot viden kritik Wikipedije, ustanovil ali podprl pa je tudi več drugih spletnih projektov, kot sta Citizendium in Everipedia, ki so bližje njegovi predstavi o prosti spletni enciklopediji. Sanger se je poročil decembra 2001 v Las Vegasu. Leta 2005 se je z ženo preselil v Santa Cruz v Kaliforniji, da bi delal za Digital Universe. Svojega sina je začel učiti branje že pred drugim rojstnim dnevom in na spletu objavljal videoposnetke, da bi to demonstriral. (Navedeno in prirejeno po člankih na Wikipediji.)

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Humor / petek, 21. december 2012 / 07:00

Dobrodošli v (na) koncu sveta

"Naj tapru bo uhtekla voda. Pol bo pa usga fertik," je zapisano v starem zapisu, ki so ga našli tam nekje pod slapom Savica.

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / torek, 27. junij 2017 / 21:38

Spominski plošči hraniteljem orožja

Škofja Loka, Jezersko – Ko je leta 1990 takratni jugoslovanski politični vrh grozil z uvedbo izrednih razmer in razorožitvijo slovenskih obrambnih sil, se je zoper zahtevano oddajo orožja uprla več...

Jezersko / torek, 27. junij 2017 / 21:38

Zmagalo je domoljubje

Na Gorenjskem v teh dneh potekajo spominske slovesnosti v počastitev obletnice osamosvojitvene vojne leta 1991.

Razvedrilo / torek, 27. junij 2017 / 21:35

Koncert pesmi Iztoka Mlakarja

Kranj – V petek, 30. junija, bo ob 21. uri KluBar gostil koncert pesmi Iztoka Mlakarja v izvedbi etno skupine Poseben gušt.

Razvedrilo / torek, 27. junij 2017 / 21:35

Prihaja SubArt Festival

V Kranju se v četrtek, 29. junija, začenja že deveta izvedba glasbeno-ustvarjalnega SubArt festivala. Eden izmed vrhuncev festivala bo že petkov koncert zasedbe Laibach v Letnem gledališču Khislstein.

Gorenjska / torek, 27. junij 2017 / 18:13

Umik v senco pred vročino

Letošnji junij je na Gorenjskem po povprečni temperaturi zraka za zdaj za okoli dve stopinji Celzija toplejši od dolgoletnega povprečja. Zelo pomembno je, da z upoštevanjem napotkov za ravnanje v času...