Sindikati zahtevajo ustavno presojo
Sindikalne centrale so v ustavno presojo vložile določili sedmega protikoronskega zakona, ki zadevata upokojevanje starejših. Na izredni seji je o tem razpravljal tudi Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje.
Kranj – Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (ZPIZ) prejšnji teden na izredni seji ni sprejel predloga sindikatov, naj se pridruži zahtevi za odpravo določil sedmega protikoronskega zakona v zvezi s tako imenovanim prisilnim upokojevanjem. Gre za upokojevanje starejših, ki jih lahko delodajalec odpusti brez navedbe vzroka, če izpolnijo pogoje za upokojitev (šestdeset let starosti in štirideset let pokojninske dobe). To naj bi namreč vplivalo tudi na vzdržnost pokojninske blagajne, kajti upokojencev bo več, zavarovancev pa manj.
Sindikati so že pred sprejetjem zakona takim rešitvam nasprotovali, prejšnji teden pa jih je vseh sedem sindikalnih central tudi vložilo v ustavno presojo in zahtevalo njihovo začasno zadržanje. Menijo namreč, da so omenjene določbe protiustavne, da diskriminirajo starejše delavce, da se znižujejo pravice starejših in ogrožajo tudi njihovo socialno varnost. Poleg tega pa se tako posega v delovno zakonodajo brez sodelovanja socialnih partnerjev in brez poprejšnjega socialnega dialoga. Zakonska novost pa je tudi v nasprotju s prizadevanji države po čim poznejšem upokojevanju zaposlenih, saj Slovenija velja za državo na dnu lestvice po delovni aktivnosti starejših.
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti kot predlagatelj zakona vse te očitke zavrača. Omenjena določila so bila v zakonodajnem postopku vključena v zakon po intenzivnem demokratičnem procesu v državnem zboru z utemeljitvijo, da bo to hiter odgovor na dogajanje na trgu dela, kjer je vse več brezposelnosti zlasti med mladimi, je utemeljil minister Janez Cigler Kralj. Menil je, da bodo ti ukrepi izboljšali zaposljivost mladih in tudi starejših ... Podobnega mnenja so tudi delodajalci: v Združenju delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije se ne strinjajo z izjavami, da gre za prisilno upokojevanje, saj zakon zgolj dopušča možnost starostne upokojitve za delavce, ki imajo izpolnjene pogoje, ni pa nujno, da se bo delodajalec za to tudi odločil.
Po podatkih ZPIZ bo letos pogoje za upokojitev izpolnilo 16 tisoč delavcev, po oceni generalnega direktorja Marijana Papeža pa vsem tem ne bo takoj prenehalo delovno razmerje, temveč je takšnih okoli devet tisoč. Izdatki zavoda bi se ob tej oceni povečali za okoli 120 milijonov evrov. Svet zavoda se je na izredni seji, kjer je prisluhnil tako delodajalski kot sindikalni strani, zgolj seznanil z določbami protikoronskega zakona, ki se dotikajo zakona o delovnih razmerjih in zakona o javnih uslužbencih o odpovedi pogodbe o zaposlitvi iz poslovnih razlogov brez utemeljevanja razlogov, če delavec oziroma javni uslužbenec izpolnjuje pogoje za pridobitev pravice do starostne pokojnine v skladu s pokojninskim zakonom. Sprejel pa je sklep, na podlagi katerega bo zavod pripravil analizo učinkov teh zakonskih rešitev ne le na dolgoročno finančno vzdržnost pokojninskega sistema, ampak tudi na dostojno nadomestitveno razmerje med plačami in pokojninami.