Pohvala in zahvala Sloveniji
Vzgoja in izobraževanje v slovenskem jeziku na vseh ravneh, od jasli do mature, in krepitev kulturne ter gospodarske moči slovenskih manjšin v sosednjih državah so bistveni za njihov obstoj in razvoj. V mandatu te vlade je bilo storjenih kar nekaj prebojev, od zgodovinske vrnitve tržaškega Narodnega doma Slovencem do podpisa sporazuma med slovensko in madžarsko vlado o sodelovanju pri gospodarskem in družbenem razvoju narodnostno mešanega območja na obeh straneh državne meje, kar bi lahko storili tudi s kakšno drugo državo, je dejal predsednik slovenske vlade Janez Janša na ponedeljkovi seji Sveta vlade za Slovence v zamejstvu, ki ga tudi vodi. Na seji sveta so poleg zastopnikov v Italiji, Avstriji, na Hrvaškem in na Madžarskem živečih Slovencev sodelovali tudi nekateri ministri slovenske vlade, ki so vključeni v sodelovanje Slovenije s Slovenci v sosednjih državah, ter po video zvezi tudi predstavniki Slovencev iz Avstralije, Brazilije, Združenih držav Amerike in Srbije. Ideja o enotnem slovenskem kulturnem prostoru je živa in je vključena tudi v nedavno sprejeti Nacionalni program za kulturo.
Predstavniki Slovencev iz sosednjih držav so predstavili razmere, v katerih živijo in ki jih je v zadnjih dveh letih zaznamovala tudi epidemija. Prilagoditi so se morali novim razmeram in marsikatere dejavnosti prestaviti na splet. Posebej pa so opozorili na upadanje znanja slovenščine in na pomanjkanje kakovostnega pedagoškega kadra. Ohranjanje jezika in identitete sta osnova za preživetja slovenstva v zamejstvu. Na seji sveta so bile predstavljene tudi možnosti čezmejnega sodelovanja in projekti v okviru evropskega čezmejnega sodelovanja do leta 2027. Pri njihovem uresničevanju imajo svojo vlogo tudi avtohtone slovenske skupnosti. Slovenija namerava vzpostaviti mrežo kontaktnih točk, ki bodo pomagale zamejskim strukturam.
Člani sveta iz sosednjih držav so se zahvalili za odlično in učinkovito delo slovenske vlade v zadnjih dveh letih pri zavzemanju za zboljšanje njihovega položaja. Še posebej so pohvalili delo ministrice dr. Helene Jaklitsch, ki je bila pogosto med njimi.