Ob plazu se bo sprožil alarm
Na Koroški Beli so doslej izvedli več ukrepov za zagotovitev večje varnosti pred pobočnimi masnimi premiki. Tako prek senzorjev spremljajo premike plazov, naslednji korak pa bo vzpostavitev sistema javnega alarmiranja.
Jeseniška Civilna zaščita je pripravila osnutek načrta evakuacije in določitev evakuacijskih mest za Koroško Belo. Pripravili so tudi osnutek zloženke s predlaganimi zbirnimi mesti v primeru sprožitve plazu, ki jo bodo letos predstavili krajanom.
Jesenice – Terenske raziskave geologov so pred leti pokazale, da Koroški Beli zaradi masnih premikov nad vasjo grozijo plazovi. Aktivnih je več kot dvajset zemeljskih plazov in podorov, najbolj resno grožnjo naselju pa predstavljata plazova Urbas in Čikla. Oba bi ob sprožitvi pomenila veliko nevarnost za Koroško Belo, so pokazale raziskave. Opozorila geologov in zaskrbljenost krajanov, ki so se združili v civilni iniciativi, sta tako država kot Občina Jesenice vzeli resno in doslej izvedli več ukrepov za zagotovitev večje varnosti.
Tako so se najprej lotili sanacije zaraščene struge potoka Bela v vasi, uredili pa so tudi zaplavne pregrade nad vasjo, ki so namenjene zadrževanju materiala, ki ga hudournik prinese iz zalednih grap.
Poleg tega so predlani na plazova Urbas in Čikla namestili sistem opazovanja s kamerami in tipali, ki zaznavajo premike plazov in merijo odpiranje razpok. Meritve senzorjev se nenehno prenašajo na strežnik, spremljajo jih lahko tudi na Civilni zaščiti Občine Jesenice in na GARS Jesenice.
"Meritve na plazu Urbas so pokazale, da je trend počasnega lezenja nekaj milimetrov na mesec. Večji premiki so bili zaznani v novembru 2019, ki velja za padavinsko najbolj izdatnega, v tem času je hitrost premikov presegla 15 milimetrov na mesec. Meritve na plazu Čikla so pokazale konstantno premikanje bloka ne glede na padavine. V času izvajanja monitoringa pa ni bilo ekstremnih padavinskih dogodkov, ob katerih bi lahko prišlo do bistveno večjih premikov, zato je zelo pomembno tudi nadaljnje neprekinjeno vzdrževanje monitoringa in spremljanje ter strokovna interpretacija podatkov," so ob tem pojasnili na Občini Jesenice.
Poleg tega so na plaz Urbas v okviru evropskega projekta GIMS namestili inovativne, prototipne naprave, ki s pomočjo posebne antene omogočajo spremljanje površinskih premikov v realnem času. Rezultati meritev so pokazali, da se je v devetih mesecih v spodnjem delu plaz premaknil za 31 centimetrov, ostale enote pa so pokazale površinske premike od štiri do pet centimetrov v devetih mesecih.
Pri tem pa je zelo pomembno, da bodo o nevarnosti plazu pravočasno obveščeni krajani. Tako so lani v občini Jesenice popolnoma prenovili sistem alarmiranja, ki ga upravlja Regijski center za obveščanje 112. Poleg sistema javnega alarmiranja načrtujejo tudi postavitev mobilnega sistema javnega alarmiranja, ki se bo sprožil, če bo prišlo do premika plazu.
Kot so zagotovili na Občini Jesenice, bodo tudi letos v sodelovanju s strokovnjaki in pristojnimi službami nadaljevali aktivnosti, da bi zmanjšali ogroženost prebivalcev Koroške Bele pred morebitnimi posledicami sprožitve zemeljskih plazov.