Potrdili pranje denarja
Preiskovalna komisija je politično odgovornost za domnevno pranje denarja in financiranje terorizma preko NLB pripisala Marku Kranjcu, Borutu Pahorju, Francetu Križaniču in Samuelu Žbogarju.
Komisija potrdila sume pranja denarja
Preiskovalna komisija državnega zbora, ki ji predseduje Jani Möderndorfer (SMC), je prejšnji teden predstavila javni del ugotovitev iz končnega poročila o ugotavljanju domnevnega pranja denarja in financiranja terorizma v NLB, preko katere je iranski državljan Iraj Farrokhzadeh z britanskim potnim listom na približno 9400 računov prenakazal okoli milijardo evrov od decembra do 2009 do julija 2010, potem pa so se zaradi evropskih sankcij zoper Iran transakcije ustavile. V poročilu je potrdila sume pranja denarja, ki je bilo po ugotovitvah komisije del iranske državne sheme. Komisija je politično odgovornost za to, da se je kaj takega lahko zgodilo, pripisala nekdanjemu guvernerju Banke Slovenije Marku Kranjcu, tedanjemu predsedniku vlade Borutu Pahorju in njegovima ministroma Francetu Križaniču in Samuelu Žbogarju. Komisija je pregledovala tudi sporne posle italijanskih državljanov, ki naj bi v poslovalnicah Nove KBM uprizarjali t. i. italijansko tipologijo, ko visokemu nakazilu na bančni račun sledi takojšen dvig gotovine, a dela zaradi pomanjkanja časa in izmikanja nekdanjega prvega moža NKBM Aleša Hauca ni končala. Na podlagi dosedanjih ugotovitev pa bo vseeno zoper nekdanjega uslužbenca banke Primoža Britovška podala štiri ovadbe zaradi suma kaznivih dejanj. Italijansko tipologijo je komisija odkrila tudi v primeru državljanke BiH Dijane Đuđić, pri kateri je SDS najel posojilo in ga po izbruhu afere takoj vrnil, zato predlaga, da nov sklic državnega zbora ustanovi novo komisijo, ki bi raziskala tudi ta primer.
SDS ne pripada odškodnina
Okrožno sodišče v Ljubljani je pred dnevi v celoti zavrnilo odškodninsko tožbo SDS, ki je od države zahteval 886.257 evrov odškodnine zaradi domnevnega vpliva procesa Patria na volitve leta 2014. Sodba še ni pravnomočna. Na državnem odvetništvu so pojasnili, da je sodišče zavrnilo tožbeni zahtevek, ker SDS ni dokazal protipravnosti ravnanja sodnikov vseh treh stopenj v kazenski zadevi zoper predsednika stranke Janeza Janšo. Okrožno sodišče je ugotovilo, da že osrednji element odškodninske odgovornosti države, to je protipravnost, ni podan, so navedli na državnem odvetništvu. Predsednik SDS Janez Janša, ki je bil edina zaslišana priča na obravnavi, je sicer navedel, da je proces Patria, do katerega ob zakonitem ravnanju tožilcev in sodnikov sploh ne bi smelo priti, stranki povzročil veliko in težko izmerljivo škodo. Po objavi zavrnilne sodbe pa je Janša na Twitterju kritično zapisal, da sodnica »sploh ni izvedla resnega dokaznega postopka«, a da nad njo »ni samo modro nebo«. Janša sicer zaradi procesa Patria tudi sam za 900.000 evrov odškodnine toži nekdanjo tožilko in tri sodnike, ki so sodelovali v postopku.
Zavrnjena ovadba zoper Pahorja
Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani je v začetku tedna zavrnilo kazensko ovadbo zoper predsednika republike Boruta Pahorja zaradi njegove vloge pri sklenitvi arbitražnega sporazuma o meji s Hrvaško, ki jo je konec aprila podal nekdanji diplomat in zdajšnji predsednik stranke Novi socialdemokrati Milan Balažic. Državno tožilstvo je ovadbo zavrnilo, ker ni bil podan utemeljen sum, Balažic pa pravi, da je tožilstvo s tem padlo na izpitu iz pravne države. Po njegovih besedah so skupaj z ovadbo priložili okoli 400 strani dokaznega materiala, zato se mu zdi nenavadno, da je okrožno državno tožilstvo potrebovalo samo tri tedne za preučitev celotnega materiala in odločitev o utemeljenosti ovadbe. Kot je ocenil, je tožilstvo »bodisi delovalo malomarno ali pa je šlo preprosto za politično odločitev.«
Ogoljufal 3500 Slovencev
Mariborski kriminalisti so ta teden v Ljubljani odvzeli prostost 28-letnemu Ljubljančanu, ki naj bi med 13. in 15. januarjem preko SMS-sporočil oglaševal prodajo letne slovenske avtocestne vinjete po polovični ceni. Ljubljančanu, ki naj bi ogoljufal okoli 3500 Slovencev, ki so klicali na komercialno številko in bili tako oškodovani za okoli 40 tisoč evrov, je preiskovani sodnik odredil pripor. Vodja mariborskih kriminalistov Robert Munda je razložil, da je osumljenec na spletni strani hallokupon.si objavil oglas, da lahko interesenti kupijo vinjeto za 55, namesto siceršnjih 110 evrov, v lažnem oglasu pa je navedel premijsko telefonsko številko 090, ki jo je zakril z mednarodno klicno številko Slovenije 00386. Potencialne kupce je h klicem vabil le zato, da bi prejel plačilo na podlagi klicev na komercialno številko.