Zaman čakali na obtoženca
V sredo jim v Kranju ni uspelo izvesti predobravnavnega naroka zoper makedonskega Albanca Djemila Alo, ki naj bi bil domnevni idejni vodja ropa, v katerem je novembra 2014 v Nomenju umrl Pavel Zupan.
Kranj – V sodni dvorani kranjskega okrožnega sodišča s(m)o v sredo popoldne sedeli sodnica Polona Kukovec, zapisnikarica, višja državna tožilka Marija Marinka Jeraj, odvetnik Dušan Csipö in novinarji, ne duha ne sluha pa ni bilo o obtožencu Djemilu Ali, domnevnem idejnem vodju nasilnega ropa novembra 2014 v Nomenju, v katerem je umrl Pavel Zupan. Zakaj Ala, zoper katerega sta bila dolgo razpisana mednarodna tiralica in evropski nalog za prijetje, ni prišel na sodišče, ni vedel nihče od pristojnih, niti njegov zagovornik po uradni dolžnosti, ki je pojasnil, da s svojim klientom še ni stopil v stik. Izvedbo predobravnavnega naroka je zato sodišče prestavilo za nedoločen čas.
Sodnica Polona Kukovec je v uvodu pojasnila, da je bilo izkazano, da je obtoženi Djemil Ala v Makedoniji 17. decembra lani prevzel vabilo na predobravnavni narok, za odsotnost pa se ni opravičil. Ob tem je ugotavljala, da sta bila februarja 2017 odrejen pripor zaradi begosumnosti in mednarodna tiralica, ki po razpoložljivih podatkih še nista bila preklicana. Nikjer tudi ni zaznala, da bi bil obtoženi sploh prijet, je pa bil v Skopju ob sodelovanju tamkajšnjega sodišča že zaslišan v fazi preiskave. »Obtoženi očitno sodna pisanja prevzema, a se nanje ne odziva. Pripor je odrejen, tiralica razpisana in sama ne vidim več nadaljnjih korakov, ki bi jih sodišče lahko naredilo,« je ugotavljala sodnica. Tožilka Jerajeva je nato napovedala, da bo opravila poizvedbe, ali sta tiralica in nalog za prijetje še aktivna. Če sta bila umaknjena, bo zoper Alo znova predlagala pripor, tokrat zaradi zagotovitve navzočnosti na sodišču.
Djemil Ala je edini od četverice, vpletene v Zupanov rop in umor, ki mu na kranjskem sodišču še niso sodili. Za Zupanov umor je bil kosovski državljan Alban Thaci leta 2016 v Kranju obsojen na 17-letno kazen, višje sodišče pa je kasneje kazen povišalo še za pet let. Obsojena sta bila tudi Shklqim Banushi in Jeton Fido. Za sostorilstvo pri ropu, ki sta ga priznala, sta prejela kazen zapora leto in osem mesecev, ki pa sta jo opravila v obliki družbenokoristnega dela. Vsi trije so Djemila Alo navedli kot idejnega vodjo ropa, ki se še vedno uspešno izmika roki pravice.
Na sojenju leta 2016 je sicer Alban Thaci priznal, da je 2. novembra 2014 iz hiše 58-letnega Pavla Zupana v Nomenju želel ukrasti denar, v kar so ga nagovorili trije makedonski Albanci, ki so pri Zupanu opravljali gradbena dela in sumili, da v hiši hrani 100 tisoč evrov. Ob vstopu v hišo je Zupana s kleščami in gasilsko sekirico večkrat udaril po glavi, zaradi prejetih ran pa je učitelj čez nekaj ur umrl. Morilec, ki je po lastnih besedah v hiši našel le od petsto do tisoč evrov gotovine, je po dejanju pobegnil v tujino, policisti pa so ga prijeli v Sloveniji februarja 2016.