Slovenščina od vrtca do mature
Na Koroškem so se že začele priprave na občinske volitve in na volitve županov, ki bodo 28. februarja. Potekale bodo drugače, brez javnih predvolilnih shodov in drugih aktivnosti, pač pa preko spleta in drugih medijev. Slovenci imajo dva župana, izvoljena na slovenski listi: Franca Jožefa Smrtnika v Železni Kapli in Bernarda Sadovnika v Globasnici.
Slovenci na Koroškem večinoma pozitivno ocenjujejo odnos avstrijske republike in dežele Koroške do njih. Omenjajo povečanje podpor za delovanje slovenskih organizacij, vključitev Slovencev in slovenščine v proslave v počastitev 100. obletnice koroškega plebiscita in pripravljenost oblasti na dialog in na uresničevanje obveznosti, ki jih nalagata državna pogodba in zakoni. Slovencem veliko pomeni tudi opravičilo avstrijskega predsednika Aleksandra Van der Bellena na celovški plebiscitni proslavi zaradi zamud pri uresničevanju njihovih pravic. Upajo, da se bodo pozitivni koraki nadaljevali tudi letos in prihodnja leta.
Predsednik Skupnosti koroških Slovenk in Slovencev in župan dvojezične občine Globasnica Bernard Sadovnik, ki je po novem tudi predsednik sosveta za slovensko narodno skupnost pri uradu zveznega kanclerja, postavlja med pričakovanji na prvo mesto skrb in financiranje vzgoje in pouka v slovenščini od jasli do mature, saj je prav neprekinjeno učenje slovenščine na tej poti bistveno. Sadovnik upa, da lansko povečanje finančne podpore države in dežele za kulturne dejavnosti ni bilo enkratno dejanje. Vrata so se odprla in njihov prag je treba prestopiti, pravi. Z jezikom smo ali pa nismo, poudarja. Pa ne samo na Koroškem, ampak tudi v Gradcu in na Dunaju, kjer že živi več Slovencev kot na Koroškem. O vlogi sosveta, ki mu predseduje, pravi, da je njegova naloga predvsem svetovati deželni in zvezni vladi, kaj mora storiti za manjšino, ki sama najbolje ve, kaj potrebuje.
Predsednik Narodnega sveta koroških Slovencev dr. Valentin Inzko v oceni lanskega položaja Slovencev na Koroškem poudarja tri pozitivne stvari: izvolitev koroškega Slovenca dr. Jožeta Marketza za celovško-krškega škofa, dogovor o postavitvi 22 dvojezičnih krajevnih tabel v občini Šentjakob v Rožu in opravičilo zveznega predsednika za krivice, ki so bile storjene Slovencem. Dr. Inzko poudarja, da bo 26. aprila letos minilo deset let od podpisa memoranduma o postavitvi 164 dvojezičnih krajevnih tabel. Memorandum ima tudi odprto klavzulo, ki omogoča postavitev novih dvojezičnih tabel in ukrepov v prid Slovencem na Koroškem. Letos in v prihodnjih letih je priložnost za uresničitev tudi tega dela memoranduma.