Snega je dovolj, a so zaradi epidemije žičnice znova ustavljene. Fotografija je simbolična. / Foto: Gorazd Kavčič

Žičničarji razočarani zaradi zaprtja

Žičničarje, ki so bili v petek znova primorani ustaviti naprave, jezi nenadno spreminjanje odlokov. Če v prihodnjih dneh ne bodo našli rešitve za nastalo situacijo, bodo svoje ukrepe zaostrovali, pravijo.

Ljubljana – Od 11. decembra, ko je začelo obratovati smučišče v Kranjski Gori, do danes, so bile žičniške naprave z odloki vlade dvakrat ustavljene, prvič v času med decembrskimi prazniki, drugič pa od minulega petka dalje. Zato so v Združenju slovenskih žičničarjev v petek sklicali sejo upravnega odbora, na kateri so odločali o nadaljnjih aktivnostih.

Vlada se je za vnovično ustavitev med drugim odločila, kot je v četrtek povedal minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec, da ob že tako zaostreni epidemiološki situaciji zdravstvenega osebja in bolnišnic ne bi dodatno obremenjevale še morebitne poškodbe na smučiščih.

Kot je v izjavi za javnost po seji upravnega odbora povedal podpredsednik združenja Boštjan Paradiž, jih je odločitev vlade presenetila, predvsem pa argument ministra Vrtovca. »Stroka očitno ni preverjala, koliko je bilo poškodb na smučiščih, saj smo od 1. januarja do 1. julija, ko smo poslovali, imeli le eno poškodbo, ki je potrebovala bolnišnično oskrbo,« je dejal Paradiž, ki je dodal še, da ne razume, zakaj so se morala smučišča ponovno zapreti, saj je smučanje oblika rekreacije na prostem, kjer je stik med ljudmi majhen, zaradi upoštevanja vseh drugih ukrepov NIJZ pa je možnost okužbe še zmanjšanja.

Poudaril je, da sezona na smučiščih traja le sto dni, prav zdaj pa so ob obilici zapadlega snega razmere najboljše. »Z vlado želimo doseči konstruktiven dialog o tem, kako nam bodo povrnili stroške, kako bodo zagotovili normalne pogoje delovanja smučišč za naprej, predvsem pa to, da ne bomo v tako nedefinirani situaciji kot doslej, ko se odloki spreminjajo čez noč, brez vsakršnih usklajevanj in organizacije,« je dejal podpredsednik združenja žičničarjev, ki je opozoril na to, da imajo nekatera smučišča zaposlenih od petdeset do sedemdeset ljudi, pred zadnjim koncem tedna pa so zaposlila še dodatno delovno silo, da bi lahko pripravila proge za smučarje.

Žičničarji želijo biti v prihodnje pravočasno obveščeni o morebitnih spremembah odlokov, želijo pa tudi, da bi definirali pogoje, pod katerimi bodo lahko poslovali.

Kot je dejal Paradiž, so podjetja v panogi v težki finančni situaciji, nekaterim grozi celo plačilna nesposobnost, zato pomoč pričakujejo čim prej. »V šestem protikoronskem paketu je bilo dogovorjeno, da bo finančna pomoč do 20. januarja – in do takrat jo tudi pričakujemo, vsaj prvi del o pokrivanju fiksnih stroškov,« je še dejal in dodal, da pričakujejo tudi, da se bodo z vlado v prihodnjih dneh dogovorili še o priznanju stroškov, ki zaradi zaprtja nastajajo zdaj. Opozoril je, da na vrhuncu sezone ne ustvarjajo le dohodkov za plače, temveč tudi za odplačevanje investicij, ki so jih izvedli v preteklih letih, in druge stroške obratovanja.

Kakšna je konkretna izguba, še ni znano, po besedah Paradiža pa so od odprtja smučišč do konca minulega leta ustvarili le 9,8 odstotka prihodkov v primerjavi z enakim obdobjem v predlanskem letu. V panogi je zaposlenih okoli 1500 ljudi, skupaj s preostalimi delavci v turizmu pa okoli pet tisoč, je pojasnil Paradiž.

Težave so v petek predstavili tudi ministroma Vrtovcu in Zdravku Počivalšku, s katerima so dogovorjeni, da bodo v prihodnjih dneh poiskali rešitve. Če do tega ne bo prišlo, bodo svoje aktivnosti zaostrovali. »V tem primeru bomo pripravili še eno sejo upravnega odbora, na kateri se bomo odločili, ali je smiselno, da imamo smučišča odprta. Če bomo ocenili, da je sezona propadla, bomo sneg pripeljali v Ljubljano in ga pustili tukaj, da ga bodo lahko ljudje okušali,« je sklenil podpredsednik združenja žičničarjev, ki sicer meni, da je rešitev nastale situacije še možna.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Preddvor / sreda, 11. julij 2012 / 07:00

Nova predstavnika občine v svetu šole

Preddvor - Občinski svetniki v Preddvoru so se na junijski seji odločali o dveh predstavnikih občine v svetu javnega zavoda Osnovna šola Matije Valjavca Preddvor. Mandatna komisi...

Objavljeno na isti dan


Mularija / torek, 17. februar 2015 / 17:29

Pust, pust krivih ust

Dragi otroci! Čeprav je pust zgolj šega in ni praznik, vam vseeno čestitamo za pusta, ker vam toliko pomeni. Za dva ali celo tri dni se spremenite v nekoga drugega in z velikimi očki zvonite po sos...

Mularija / torek, 17. februar 2015 / 16:41

V času Franceta Prešerna

Vzgojiteljice Tatjana, Martina in Tadeja iz vrtca na Kokrici, vzgojno-varstvene enote pri OŠ Franceta Prešerna Kranj, so poskrbele, da so se otroci iz skupine Sovica, ki so stari od tri do pet let,...

Šport / torek, 17. februar 2015 / 15:02

Jubilejni pokal odnesli Norvežani

Konec tedna sta Škofja Loka in Stari vrh gostila najboljše mlade alpske smučarje sveta, ki so se najprej pomerili v nočnem slalomu, nato pa še na veleslalomski in slalomski tekmi.

Kranj / torek, 17. februar 2015 / 15:00

Odločajo naj se po interesih

Tako je devetošolcem, ki so obiskali informativni dan Srednje ekonomske, storitvene in gradbene šole Kranj, glede izbire poklica svetovala ravnateljica omenjene šole Nada Šmid.

Kronika / torek, 17. februar 2015 / 14:54

Delavca zasula zemlja

Zgornja Bela – Pri gradnji kanalizacije v bližini krajevnega doma oziroma vrtca na Zgornji Beli v občini Preddvor se je včeraj okoli 13.30 zgodila delovna nesreča, v kateri je umrla ena oseba. Po p...