»Pred današnjim srečanjem smo imeli veliko razgovorov o podpisu izjave o postopnem vračanju v vzgojno-izobraževalne ustanove, ki nam je bila ponujena. Bolj kot v sami izjavi vidim smisel v medsebojnem sodelovanju, da smo večkrat povabljeni v take razprave. Da tudi mi, ki prihajamo iz stroke, podelimo znanja, izkušnje,« je na posvetu povedala Janja Bogataj, predsednica Skupnosti vrtcev Slovenije. / Foto: posnetek zaslona

Premier Janša: Tveganje odprtja šol je lahko preveliko

»Šolstvo je prioriteta, ampak nič ne bomo dosegli, če vse odpremo in nato po tednu ali dveh vse zapremo in smo potem zaprti do aprila, maja,« je na današnjem posvetu s predstavniki vzgojno-izobraževalnih ustanov ocenil premier Janez Janša. Vrnitev v šolske klopi prihodnji teden, kot kaže, ni prav verjetna, o tem bo vlada odločila na jutrišnji redni seji.

Ljubljana – Predsednik vlade Janez Janša se je danes sestal s predstavniki vzgojno-izobraževalnih ustanov. Sodelovali so tudi ministrica za izobraževanje Simona Kustec, državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Alenka Forte, državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Marjan Dolinšek, državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje Damir Orehovec ter direktor republiškega zavoda za šolstvo dr. Vinko Logaj. Udeleženci so govorili o morebitnem ponovnem odprtju in varnem delovanju vsaj dela vzgojno-izobraževalnih institucij v času epidemije.

»Če odpremo šolo, je smiselno, da jo nekaj časa pustimo odprto«

Aktualno situacijo z epidemijo sta najprej predstavila direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) Milan Krek in vodja svetovalne strokovne skupine prof. dr. Bojana Beović. Krek je poudaril, da »če odpremo šolo, je smiselno, da jo nekaj časa pustimo odprto«. Kot je poudaril, je treba pred očmi imeti tudi tisto, kar se dogaja zunaj šole. »Zaradi situacije, kakršna je sedaj z epidemijo, je ogroženost šol večja, prav tako je tudi večja možnost, da virus v šolo vdre. Pomembno je varovati vse v šoli: učitelje, otroke, kuharje, voznike …« Beovićeva je predstavila število okužb, širjenje virusa in vpliv cepljenja. »Šole so začele šolanje na daljavo 19. oktobra, zaprle so se pri manjšem številu obolelih, krivulja okuženih je takrat naraščala in z ukrepi se je preprečilo, da se je vrh epidemije obdržal na nekem nivoju,« je dejala. Predstavila je tudi število obolelih v vzgojno-izobraževalnih ustanovah in poudarila, da so šole pri nas bolj kot kje drugje generator okužb. Poudarila je, da moramo ob odpiranju šol imeti v mislih tudi ranljivost učiteljskega kadra, predvsem starejšega, in problematiko zbolevanja otrok s hujšimi oblikami covida-19.

»Če zdaj tvegamo, bomo imeli šolanje na daljavo do aprila ali maja«

Predsednik vlade Janez Janša je dejal, da pozna sistem šolanja na daljavo, saj ima dva šoloobvezna otroka. »Vsi si želimo, da bi se ta čas nenormalnosti čim bolj skrajšal, vendar pa je pri epidemiji tako, da posledice pridejo z zamikom. Podatki, ki smo jih videli za včerajšnji dan, bodo imeli ključne posledice za zdravstveni sistem čez 14 dni,« je dejal premier in dodal, da nekaj tisoč okužb na dan predstavlja toliko več odstotkov zasedenih postelj v bolnišnicah, tistih, ki potrebujejo intenzivno nego, tistih, ki potrebujejo umetno predihavanje, in števila smrti. »Če bi imeli večje rezerve v zdravstvenem sistemu, bi lahko bolj tvegali s sproščanjem ukrepov,« je povedal premier in dodal, da je zdravstveni sistem temeljni dejavnik ravnanja vseh vlad na svetu. Prav tako po njegovih besedah skoraj nobenega od omejitvenih ukrepov ne bi bilo treba imeti, če bi se splošna pravila obnašanja v času pandemije (nošenje mask, socialna distanca, higiena rok in kašlja ...) v celoti upoštevala.

»Šolstvo je prioriteta, ampak nič ne bomo dosegli, če vse odpremo in nato po tednu ali dveh vse zapremo in smo potem zaprti do aprila, maja,« je ocenil premier Janša. »Če tu naredimo veliko tveganje, kar mnogi pričakujete z začetkom šole in fizično prisotnostjo učencev in učiteljev, je lahko posledica ta, da bomo imeli šolanje na daljavo do aprila ali maja,« je dejal premier Janša in nadaljeval, da si tega ne želimo in da moramo ta val, ki prihaja zaradi božično-novoletnih praznikov, skupaj obvladati in še malo potrpeti. »Če bo epidemiološka slika dobra, lahko v februarju preidemo v oranžno fazo in začnemo sproščanje, kot je predvideno.« Kot je še dejal, so starši, ki želijo, da se šole čim prej odprejo, in so starši, ki si tega še ne želijo, ker se zavedajo tveganja prenosa okužb.

Predsednik vlade je poudaril tudi vmesno možnost glede odpiranja vrtcev: »V primeru boljše slike v nekaterih regijah bi, kar se vrtcev tiče, bilo mogoče uporabiti regijski pristop.«

Pripravljenost stroke, da prispeva k varnemu vračanju

Ministrica za izobraževanje Simona Kustec je sicer na zadnji dan starega leta napovedala, da naj bi se 11. januarja v osnovne šole vrnila prva triada in da naj bi se takrat odprli tudi vrtci. Zato so glavnega tajnika Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije Branimirja Štruklja današnje izjave pristojnih na posvetu presenetile. »Če sem namreč prav razumel, opozarjate, da razmere niso take, da bi omogočale odprtje vrtcev in osnovnih šol,« je dejal. Ponovil je stališče sindikata, da je treba šole in vrtce odpreti čim prej. »Seveda pa mora biti to varno,« je opozoril.

Predsednica Zveze srednjih šol in dijaških domov Slovenije Fani Al-Mansour je povedala, da se pri njih zavzemajo za šolanje po modelu C, ki se spreminja na 14 dni.

Da si želijo čimprejšnje odprtje šol in vrtcev, so poudarili tudi ministrica za izobraževanje in še drugi predstavniki vzgoje in izobraževanja. Vendar so tudi oni poudarili, da si želijo, da bi vračanje potekalo varno ter da se šole in vrtci ne odpirajo za vsako ceno. Izrazili so polno pripravljenost, da prispevajo k varnemu vračanju.

Skupne izjave (še) niso podpisali

»Pred današnjim srečanjem smo imeli veliko razgovorov o podpisu izjave o postopnem vračanju v vzgojno-izobraževalne ustanove, ki nam je bila ponujena. Bolj kot v sami izjavi vidim smisel v medsebojnem sodelovanju, da smo večkrat povabljeni v take razprave. Da tudi mi, ki prihajamo iz stroke, podelimo znanja, izkušnje,« je na posvetu povedala Janja Bogataj, predsednica Skupnosti vrtcev Slovenije. Kot je poudarila, so bili vrtci eni prvih, ki so se začeli ukvarjati z okužbami. »Marca so nas zaprli, kar nam ni bilo všeč, otroci so se namreč potem varovali vsepovsod, nanje so pazili tudi stari starši. Naš vrtčevski sistem, ki je odličen, pa je bil neizkoriščen. Zelo smo bili veseli majskega odprtja, dobra je bila tedaj tudi komunikacija z ministrstvom za izobraževanje in NIJZ. Ta komunikacija se je nekoliko ohladila v jesenskem času, ostali smo brez novih pravih navodil.«

Napovedane skupne izjave o postopnem vračanju v vzgojno-izobraževalne ustanove niso podpisali. Nekateri so do nje skeptični, saj da se odgovornost za to, če bi šlo kaj narobe, preveč prenaša na šole. Premier Janša je zato predlagal, da pripravijo novo besedilo in izjavo podpišejo prihodnji teden, če bo sprejemljiva za večino.

»Gremo v tisto, kar smo napovedovali – v najbolj zaostreno obdobje v celotnem času epidemije,« je še povedal predsednik vlade Janez Janša in dodal, da obstajajo sicer tudi vmesne možnosti glede odpiranja šol, kar izvajajo v nekaterih drugih državah, a da je to v rokah šolnikov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / sobota, 26. november 2022 / 16:22

Knjižni sejem in branje

To pot ne predstavljamo nove knjige, ampak vabimo na sejem, na katerem si lahko ogledamo in kupimo tako rekoč vse novejše knjige na slovenskem knjižnem trgu. Slovenski knjižni sejem je v letih 2020...

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / petek, 7. avgust 2020 / 16:48

V Kranju potrdili nekaj novih okužb

Ljubljana, Kranj – V sredo so med 771 testiranimi v Sloveniji odkrili 15 okužb z novim koronavirusom, od začetka epidemije pa skupaj 2223. Od ponedeljka do vključno srede so zaradi bolezni covid-19...

Gorenjska / petek, 7. avgust 2020 / 14:10

Po ocenah NIJZ epidemiološke razmere v Sloveniji trenutno relativno ugodne

Epidemiološke razmere v Sloveniji so po ocenah Nacionalnega inštituta za javno zdravje trenutno relativno ugodne, zadnji dan je bilo 10 primerov okužbe z novim koronavirusom. Nekaj več je primerov, vn...

Slovenija / petek, 7. avgust 2020 / 13:49

Kmetijska ministrica pod drobnogledom

Ministrica in predsednica DeSUS Aleksandra Pivec se je po medijskih razkritjih in očitkih o gostovanju v podjetju Vinakras znašla še pod očitki glede plačila nočitev na dveh službenih obiskih v Izo...

Slovenija / petek, 7. avgust 2020 / 13:35

Mitja Leskovar bo škof

Škofovska posvetitev kokriškega rojaka bo jutri, v soboto, v ljubljanski stolnici.