Film je eno od velikih gibal naših predstav o ljubezni
Kateri je tisti film, ki ponazarja vašo ljubezensko zgodbo, se je na spletnem kulturno-umetniškem večeru Filmska umetnost pod žarometi psihoanalize, ki ga je pripravil JSKD OI Kranj, spraševala Škofjeločanka Nina Krajnik.
Kranj – Doktorica filozofije, predavateljica in psihoanalitičarka Nina Krajnik, ki je študirala na univerzi v Parizu, se v svojem delu ukvarja s kliniko novih simptomov ter povezavo med psihoanalizo in umetnostjo. Je predsednica Slovenskega društva za lacanovsko psihoanalizo, ustanoviteljica mednarodnega gibanja Lakan Balkan in članica Svetovne psihoanalitične zveze. Na omenjenem dogodku je na podlagi lacanovske psihoanalitične obravnave kultnih filmskih odlomkov ter znamenitih ljubezenskih izjav iz zgodovine filma odprla vprašanja užitka ob spremljanju romantičnih filmov. Pojasnjevala je, kakšno vlogo imajo filmske zgodbe pri oblikovanju idej o našem ljubezenskem razmerju, kaj pomeni zaljubiti se v filmski lik, kakšna je vloga filmskih igralcev in igralk v erotičnih predstavah gledalca, kje je meja med filmom in življenjem, kaj pomeni učiti se ljubiti in na osnovi česa se vzpostavlja ljubezen kot realna.
»Upodobitev ljubezni na filmskem platnu, ki je ena od velikih gibal naših predstav o ljubezni in njegova psihoanalitična analiza, je tema, ki je zelo popularna, a premalokrat izpostavljena,« je poudarila Krajnikova in dodala, da se filmska umetnost in življenje pri tem prepletata v nizu označevalcev, ki kreirajo želje in dajejo polet subjektovim fantazmam romance. Psihoanaliza in film sta nastala v istem času, in ko ju združimo, se najprej postavi vprašanje razmerja med realnostjo in fikcijo. »Sama realnost je strukturirana kot fikcija, saj zgodbe, ki jih spremljamo na platnu, ne predstavljajo le fantazmatske zgodbe, ampak imajo velik vpliv na samo subjektivnost in naše predstave,« je pojasnila in dodala, da je povezava med filmsko zgodbo in realnim življenjem zelo tesna.
Ko govorimo o ljubezenskem filmu, ne moremo mimo glagola ljubiti. Kaj pomeni ljubiti? »Ljubiti pomeni govoriti o ljubezni. Ni ljubezni brez simbolnega in brez jezika. V tem smislu je filmska umetnost, enako kot literarna, večkrat lahko simbolna opora jezika in izrekanja ljubezni,« je dejala in nadaljevala: »Žanr ljubezenskih filmov je označevalni sistem, preko katerega se subjekt uči ljubiti. Ljubezen je povezana s kulturnimi kodi. Način, kako ljubimo, ni nekaj, kar pride spontano in naravno. Ljubezen je namreč nekaj, kar se subjekt nauči.« Po besedah Krajnikove sta hollywoodska in tudi evropska filmska produkcija postavili temelje o predstavi romantične ljubezni, ki jo živimo v 21. stoletju. »Na način, kot ljubimo danes, se pred sto leti ni ljubilo,« je dejala in še dodala, da je film umetnost, ki lahko zareže in spreminja ter vodi k novemu označevalcu.