Tudi za mejami so Slovenci
Mediji imamo pri obveščanju slovenske javnosti o bivanju in življenju Slovencev v sosednjih državah pomembno vlogo in za Gorenjski glas lahko trdim, da jo opravljamo odgovorno in profesionalno. Glavna vloga pri obveščanju Slovencev v Sloveniji o križih, težavah, uspehih in načrtih Slovencev v sosednjih državah pa je bila zaupana Radioteleviziji Slovenija. Kako ta medijska hiša opravlja svoje poslanstvo, je decembra ocenjevala tudi komisija za programske vsebine RTVS, namenjene Slovencem v sosednjih državah, ki je obiskala tudi uredništvo slovenskega programa avstrijske radiotelevizije ORF v Celovcu. S predstavniki komisije se je pogovarjala tudi ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu dr. Helena Jaklitsch.
Za mnenje o medijski podobi Slovencev v sosednjih državah smo prosili predsednika Komisije za programske vsebine RTVS, namenjene Slovencem v sosednjih državah, dr. Janka Malleja.
»Tendence, da bi slovenska vlada RTV Slovenija znižala finančne podpore, so skrb vzbujajoče tudi za Slovence v sosednjih državah. Omejevanju financ navadno sledi omejevanje programov. Podatki gledanosti in slišnosti RTVS o Slovencih v sosednjih državah že sedaj pričajo o maloštevilnem interesu,« ugotavlja dr. Malle. »Zadovoljen ugotavljam, da je v zadnjih desetih letih uspelo izboljšati vidljivost programov RTVS predvsem v Avstriji, kjer je satelitska in kabelska pokritost boljša kot med Slovenci v Italiji, na Hrvaškem in na Madžarskem. Zavzemam se za to, da bi RTVS tudi Slovencem v sosednjih državah zagotovila dostop do svojih programov preko spletne aplikacije na mobilnih napravah, ki so dandanes nekaj povsem normalnega v moderni komunikacijski tehnologiji. Zagovarjam pozitivno in kvalitetno medijsko podobo o Slovencih zunaj Slovenije. Zato bi morali nameniti več pozornosti tankočutnejšemu obravnavanju te problematike kot integralnega dela medijske oskrbe v celotnem slovenskem kulturnem prostoru, ki presega meje slovenske države. Po potrebi bi bilo treba okrepiti dopisniško mrežo s prispevki uredništev slovenskih medijev ali med Slovenci v sosednjih državah delujočih novinarjev. Tako bi v večji meri zagotovili avtentičnost in raznolikost delovanja Slovencev v sosednjih državah. Sinergije in novinarske kapacitete slovenskih medijev bi bilo treba povezati preko meja vseh petih držav, v katerih živimo Slovenci. Tu se sprožajo potenciali slovenskega povezovanja na kulturnem in na drugih področjih ob meji ... Želim si, da ne bi poročali samo o politiki in njeni negativni konotaciji, ampak o projektih, ki Slovence v sosednjih državah izkazujejo kot uspešne promotorje celovitega kulturnega življenja.«