Domžalčanu zasegli petarde
Domžalski policisti so 34-letniku zasegli 176 kosov prepovedanih petard. Policija poziva, da se odrečemo uporabi vsakršne pirotehnike, ki številnim predstavlja stres, breme ali celo nevarnost.
Domžale – Domžalski policisti so v torek po zbranih obvestilih in pridobljeni odredbi opravili hišne preiskave pri 34-letnemu moškemu zaradi sumov prekrška po zakonu o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih. V hišnih preiskavah so našli in zasegli 176 kosov pirotehničnih izdelkov (petard) kategorij F2 in F4, katerih posest ali uporaba je prepovedana. Policisti zoper 34-letnika z območja Domžal vodijo prekrškovni postopek zaradi kršitev Zakona o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih. Kot so pojasnili na Policijski upravi Ljubljana, so Domžalčana v preteklosti že obravnavali za istovrstne kršitve.
Pirotehnični izdelki, predvsem predelani ali kupljeni na črnem trgu, vsako leto povzročijo hude in trajne poškodbe, najpogosteje pri mladih, opozarjajo policisti in pozivajo vse, naj ne uporabljajo prepovedanih pirotehničnih izdelkov, odsvetujejo pa tudi uporabo dovoljene pirotehnike, ki jo kljub letošnji prepovedi prodaje policisti občasno še vedno zaznajo na terenu.
Poškodbe zaradi pirotehnike so različne, od manjših opeklinskih ran brez večjih funkcionalnih posledic do precej hudih poškodb z obsežnimi funkcionalnimi in estetskimi posledicami, kot so poškodbe rok, oči in obraza. »Žal so poškodbe najbolj pogoste prav pri mladih ljudeh, ki se nato celo življenje spopadajo tako s fizičnimi kot psihičnimi posledicami, ki predstavljajo breme tudi za njihove družine,« opozarjajo policisti.
Nepravilna ali objestna uporaba pirotehnike ni nevarna zgolj za uporabnika in mimoidoče, temveč lahko povzroči škodo tudi na bližnjih objektih. V prazničnem času se tako pogosto poveča število požarov, saj posamezniki petarde ali druge pirotehnične izdelke mečejo v koše za smeti in zabojnike, da bi dosegli močan pok. »Takšno početje je izjemno nevarno, saj se požar lahko hitro razširi tudi na parkirane avtomobile ali stanovanjske zgradbe, ki so v bližini. Lahko se zgodi, da se ponesrečijo tudi ognjemeti, ki namesto v zraku končajo v bližnjem objektu,« svari policija. Ne pozabite tudi, da se pokov ne bojijo le ljudje, temveč tudi živali (domače in divje), ki jim december prav zaradi uporabe pirotehnike predstavlja izjemno stresen čas v letu.
Letos pa se je treba še posebej zavedati, da so zaradi epidemije covida-19 zdravniki izjemno obremenjeni. Vsaka dodatna poškodba, ki bi jo lahko preprečili, zdravstvene delavce le še dodatno obremeni, zato se poskusimo izogniti tveganjem in jih tako razbremenimo dodatnega dela. Enako seveda velja tudi za gasilce, ki imajo delo zaradi nepotrebnih požarov, še poudarjajo na policiji.