Cepljenje proti covidu-19 steklo tudi med zaposlenimi na kliniki Golnik
Na kliniki Golnik v teh dneh cepijo zaposlene s cepivom proti covidu-19. Predvidevajo, da bodo tako zagotovili imunost na virus blizu 75 odstotkov zaposlenih, kar se zdi direktorju Alešu Rozmanu dobro. Vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin je poudaril, da med doslej cepljenimi nikjer po Sloveniji ni bilo stranskih učinkov.
Golnik – Na Univerzitetni kliniki za pljučne bolezni in alergijo Golnik se je za cepljenje prijavilo 307 zaposlenih, je včeraj novinarjem povedal Rozman. Prejeli so sicer nekaj manj doz cepiva, saj bodo približno 60 zaposlenih, ki so bolezen preboleli pred kratkim, v skladu z navodili proizvajalca cepili nekaj pozneje.
S cepljenjem bodo zaključili v soboto in Rozman pričakuje, da bodo uspeli precepiti približno polovico zaposlenih, skupaj s tistimi, ki bodo cepljeni pozneje, pa pričakuje, da bo med zaposlenimi v bolnišnici na virus imunih od 70 do 75 odstotkov. »To ocenjujemo kot dobro,« je dejal in dodal, da bodo k cepljenju poskusili prepričati tudi preostale.
»Cepiva smo veseli, jemljemo ga kot darilo za novo leto,« je dejal Rozman. Če bomo v tretji fazi dovolj pametni in se vsi držali ukrepov, pričakuje sproščeno poletje. »Nekje do 1. maja, velike noči bi lahko s covidom-19 zaključili,« je menil.
Sam se je cepil v torek in z izjemo rahle bolečine v rami dan pozneje stranskih učinkov ni imel. »Zame je to konec strahu pred koronavirusom,« je dejal. Da doslej med cepljenimi nikjer po Sloveniji ni bilo opaziti alergijske reakcije ali kakšnega drugega odziva na cepivo, je potrdil tudi Kacin.
Kacin si želi, da bi se po zaposlenih v bolnišnici na Golniku zgledovali tudi drugi zdravstveni delavci, v domovih starejših in posebnih varstvenih zavodih, da bi s tem zmanjšali nevarnost okužbe med stanovalci in varovanci.
V Slovenijo sta doslej prispeli dve pošiljki cepiva ameriškega Pfizerja in nemškega BioNTecha, v prihodnjem tednu pa je pričakovati registracijo tudi cepiva podjetja Moderne, kar pomeni, da bi lahko naša država prejela vsak teden po več kot 16.000 doz cepiva. »Potem bo lahko celotno prebivalstvo normalno zaživelo in poskušalo nadoknaditi to, kar nam je leto 2020 vzelo,« je dejal Kacin.