![](/images/20201231/201239975-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Cepljenje gre po načrtih
Včeraj je v Slovenijo prispela nova pošiljka cepiva proti covidu-19, skoraj sedem tisoč odmerkov. Na nivoju Osnovnega zdravstva Gorenjske bodo naročanje omogočili v tednu po praznikih, pri vrstnem redu za cepljenje bodo upoštevali prednostne kriterije, ki jih je določilo ministrstvo za zdravje.
Ljubljana, Kranj – V torek so v Sloveniji opravili 5764 klasičnih PCR-testiranj na koronavirus in potrdili 1848 novih okužb. Delež pozitivnih je bil 32,1-odstoten. S hitrimi antigenskimi testi so opravili še 7402 testiranj in potrdili 562 novih okužb. Delež pozitivnih je bil 7,6-odstoten. Kot je na včerajšnji novinarski konferenci povedal vladni govorec Jelko Kacin, je testiranj vse več in s tem odkritih tudi več asimptomatskih covidnih bolnikov. Množično testiranje s hitrimi testi je potekalo tudi včeraj po Gorenjskem: v Kranju, Škofji Loki, Bohinjski Bistrici, Zgornjih Gorjah, Cerkljah, Naklem, Šenčurju.
V bolnišnicah je bilo v torek hospitaliziranih 1172 covidnih bolnikov, 210 jih je potrebovalo intenzivno nego. Umrlo je 34 covidnih bolnikov. Med slovenskimi občinami, v katerih so v torek potrdili več novih okužb, sta Medvode z 21 pozitivnimi izvidi in Tržič z 20.
V tržiškem domu začasno ustavljeni obiski svojcev
Zaradi slabe epidemiološke slike v Domu Petra Uzarja Tržič so se odločili, da do 7. januarja ustavijo obiske stanovalcev. Še vedno pa svojcem omogočajo klice in videoklice. Med božičnimi prazniki je t. i. rdečo cono zapustilo pet stanovalcev, v njej pa jih je trenutno 20. V tržiškem domu starejših so sicer v nedeljo cepili 87 stanovalcev in 25 zaposlenih, ki še niso preboleli koronavirusne bolezni.
V šole najprej otroci s posebnimi potrebami
Skladno z odločitvijo ustavnega sodišča se prihodnji teden v šole vračajo učenci in gojenci zavodov za otroke s posebnimi potrebami. Po besedah ministrice za izobraževanje Simone Kustec bo testiranje vseh zaposlenih v teh zavodih na koronavirus 4. januarja, dan pozneje se bo začel pouk. Kaj pa preostali šolarji in tudi vrtčevski otroci? Včeraj pozno popoldne je zasedala vlada v ožjem sestavu, na seji je bila navzoča tudi ministrica za izobraževanje, ki je predstavila predlog postopnega odpiranja vrtcev in šol. Vlada bo na podlagi zadnje epidemiološke ocene tudi presojala, kdaj ali kaj bi bilo mogoče. Prav tako je vlada razpravljala o ukrepih na silvestrovo. Do zaključka časopisne redakcije odločitve niso bile znane.
Večina odmerkov je bila porabljena že prvi dan
Dr. Marta Grgič Vitek, nacionalna koordinatorica programa cepljenja na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) je na včerajšnji novinarski konferenci poudarila, da je zelo zadovoljna, da se je tudi v Sloveniji cepljenje začelo tako uspešno in po načrtih. V soboto je k nam prispela prva pošiljka 9750 odmerkov cepiva, cepiti so začeli v nedeljo, cepivo je bilo razdeljeno na 79 dostavnih mest (67 v zdravstvene domove in 12 v bolnišnice). Največ odmerkov, kar 8600, je bilo namenjenih stanovalcem domov za starejše in 600 za tamkajšnje zaposlene ter še 550 za zdravstvene delavce. Večina odmerkov je bila porabljena že prvi dan. »Prednostno cepimo najranljivejše, da se to zanje opravi takoj, ko je mogoče, da čim prej pride do zaščite,« je pojasnila Grgičeva in poudarila, da je prvo registrirano cepivo v EU proizvajalcev Pfizer in BioNTech varno in učinkovito. Več kot štirideset tisoč preiskovancev je bilo udeleženih v kliničnem testiranju cepiva, stranski učinki, o katerih so poročali, so bili največkrat bolečine na mestu vboda, glavobol, utrujenost, mrzlica, povišana temperatura, bolečine v sklepih in mišicah. Kot pa je poudarila dr. Grgičeva, so ti stranski učinki blagi in zmerni in so izzveneli v nekaj dneh. Približno 95-odstotna zaščita se vzpostavi približno sedem dni po drugem odmerku.
Cepivo proizvajalcev Pfizer in BioNTech za starejše od šestnajst let
»Cepljenje naj bi pomenilo začetek konca epidemije in upajmo, da bo res tako. Ublažitve učinka epidemije, javnozdravstvene, ekonomske in družbene škode ne bo mogoče ublažiti brez cepljenja čim večjega števila ljudi.« Prvi trije cilji cepljenja pa so po besedah dr. Grgičeve zmanjšanje umrljivosti zaradi koronavirusne bolezni, preprečitev težjega poteka te bolezni in razbremenitev zdravstvenega sistema. Po prednostni cepilni listi bodo po cepljenju stanovalcev domov za starejše in tamkajšnjih zaposlenih ter zdravstvenih delavcev prišli na vrsto starejši, ki bivajo zunaj institucionalnega varstva. Potem tudi kronični bolniki, drugi zaposleni v kritični infrastrukturi in nazadnje vsi preostali.
Včeraj je v Slovenijo prispelo še 6825 odmerkov cepiva, ki je namenjeno predvsem zdravstvenim delavcem v bolnišnicah. Obljubljene so sicer tedenske pošiljke po 16 tisoč odmerkov cepiv.
Cepivo proizvajalcev Pfizer in BioNTech je registrirano za starejše od 16 let. »Lahko se bodo ta priporočila tudi spremenila, ko bo pregledana dokumentacija tudi za otroke,« je razložila dr. Grgičeva.
Pričakujejo zeleno luč tudi za cepivo Moderne
Evropska komisija pričakuje, da bi tudi cepivo proizvajalca Moderna 6. januarja dobilo odobritev Evropske agencije za zdravila. A če se začne cepljenje z ene vrste cepivom, mora biti drugi odmerek iste vrste. »Ko bo na voljo več različnih cepiv, bo stroka tista, ki bo presodila, ali je morda katero učinkovitejše od drugega, denimo pri starejših,« je pojasnila dr. Grgičeva.
Britanska agencija za zdravila pa je že odobrila uporabo cepiva švedsko-britanskega farmacevtskega podjetja AstraZeneca in britanske univerze Oxford.
Cepljenje v gorenjskih zdravstvenih domovih
Strokovni direktor Osnovnega zdravstva Gorenjske (OZG) prim. dr. Aleksander Stepanović, dr. med., je včeraj povedal, da bo cepljenje znotraj OZG potekalo po vseh njihovih večjih enotah (zdravstvenih domovih), ki bodo organizirale centralna cepilna mesta. Sistem naročanja bodo omogočili s pomočjo spletnih obrazcev in po telefonu, v tem trenutku pa prim. dr. Stepanović prebivalce vljudno poziva, naj ne kličejo, ker bo naročanje mogoče v tednu po praznikih, o čemer vas bodo sproti obvestili v medijih in na spletnih straneh. Kot je še dejal Stepanović, bodo pri naročanju (kdaj kdo pride na vrsto) upoštevali prednostne kriterije za cepljenje, ki jih je določilo ministrstvo za zdravje (najprej starejši, kronični bolniki ...), ter določili datum in uro cepljenja. Kako hitro bo vse skupaj potekalo, je odvisno od tega, kdaj bodo cepivo prejeli in koliko ga bo na voljo.