Napotki za obnovo objektov
Javni zavod Triglavski narodni park (TNP) je v sodelovanju s Šolo prenove in avtorico prof. dr. Živo Deu izdal digitalni in tiskani priročnik Tipologija bohinjskih planin ter usmeritve za vzdrževanje in obnovo planšarskih objektov.
Bled – Priročnik so izdali z namenom ohranjanja neprecenljive dediščine stavbarstva bohinjskih planin ter spodbujanja lastnikov objektov k njihovi obnovi in vzdrževanju tako, da sledijo značilnostim stavbne tipologije objektov na planinah, so sporočili iz javnega zavoda TNP. Priročnik je na voljo v vseh informacijskih središčih TNP, na upravi parka in Občini Bohinj, digitalna različica je dostopna na spletni strani TNP, v pripravi pa je tudi krajša zgibanka.
Kot so navedli v javnem zavodu TNP, je v Bohinju evidentiranih kar 52 planin, na katerih je skupno več kot tisoč objektov. »Čeprav je to veliko raznovrstnih planšarskih objektov, namenjenih raznoliki kmetijski rabi (spravilo sena, vhlevitev živali, bivanje planšarjev, sirarstvo), ki ležijo na obsežnem ter reliefno, višinsko in vegetacijsko raznolikem območju, pa je tipologija objektov na bohinjskih planinah prepoznavna, berljiva, uglašena, funkcionalna, preprosta in z izjemnim občutkom vtkana v prav tako izjemno naravno okolje,« so poudarili v Javnem zavodu TNP in dodali, da so bohinjske planine nedvomno eden najlepših primerov sožitja med naravno in kulturno krajino. A kot opozarjajo, stoletno tradicijo priučenega načrtovanja, umeščanja, skrbne izbire, priprave in uporabe gradiva ter vzdrževanja objektov na bohinjskih planinah načenjajo spremembe v kmetijstvu skupaj s splošnimi družbenimi spremembami. »Nenapisano, iz roda v rod preneseno znanje o gradnji planšarskih objektov bledi, kmetijsko namembnost zamenjuje potreba po udobnejšem začasnem bivanju, to pa v prostor nehote prinaša manj sožitja in skladnosti.«
V priročniku so najprej nadrobno predstavili tipologijo planšarskih objektov z umestitvijo stavb v prostor in na zemljišče, s fotografijami in risbami so prikazali tudi značilne tlorisne velikosti, višino in obliko stavb skupaj z oblikovanjem fasadnih odprtin. »Strokovno je utemeljena izbira značilnih vrst gradiva, nazorno in uporabno predstavljena tehnika gradnje ter končna obdelava podstavka, sten, strehe, stropov, stavbnega pohištva in zunanjih elementov,« so razložili v Javnem zavodu TNP. V nadaljevanju pa so s prikazom dobrih in slabih zgledov podali tudi konkretne usmeritve za vzdrževanje in obnovo objektov. »Ustrezno evidentiranje tipologije bohinjskih planin in strokovna interpretacija te, ki jo poljudno, uporabno in javno širimo med zainteresirano javnostjo, je poleg uradnih postopkov za posege v prostor in rednega nadzora najpomembnejša podlaga za dolgoročno ohranjanje dediščine bohinjskih planin,« so še dejali in dodali, da so lahko tipološke značilnosti planšarskih objektov zaradi svoje navidezne preprostosti, funkcionalnosti in uporabe trajnostnih materialov zgled za obnovo in vzdrževanje tudi drugih vrst objektov – stanovanjskih, počitniških in turističnih – na območju Bohinja.