Med prvimi, ki so se cepili, je bila tudi gospa Katarina iz Doma upokojencev Kranj. / Foto: Gorazd Kavčič

Začetek težko pričakovanega cepljenja

V nedeljo smo tudi v Sloveniji začeli težko pričakovano cepljenje zoper covid-19. Prve odmerke cepiva, za katero pristojni pravijo, da pomeni začetek konca epidemije, so prejeli najbolj ogroženi v domovih za starejše.

Ljubljana, Kranj – Praznovanje božiča in dneva samostojnosti in enotnosti je v precejšnji meri minilo tudi v pričakovanju prve pošiljke cepiva proizvajalcev BioNTech in Pfizer, ki je prispela v Slovenijo v soboto, cepljenje pa se je v domovih za starejše začelo v nedeljo.

»Ne moremo že reči, da gre za konec, lahko pa rečemo, da gre za začetek konca. Cepivo je pomembno, ampak še bolj pomembno je, da se za cepljenje odločimo,« je v soboto dejala državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Marija Magajne, predstojnik centra za nalez­ljive bolezni na NIJZ Mario Fafangel pa je opozoril, da je cepivo varno in učinkovito, kljub temu da so ga razvili v sorazmerno kratkem času. »Pri pripravi cepiva niso sekali ovinkov, da bi prišlo prej. Do cepiva smo prišli v desetih mesecih, a zgodba se je začela že prej, pred 17 leti, leta 2003, ko je prišel prvi virus sars, in še celo prej, pred tridesetimi leti z raziskavami DNK in RNK,« je na kratko povzel razvoj znanosti, ki je pripeljal tudi do tega dosežka, in podobno kot Magajnejeva opozoril, da cepivo samo po sebi ne bo rešilo problema, temveč se moramo za cepljenje v čim večji meri odločiti. »Če je bila priprava cepiva podvig znanosti, bo cepljenje podvig naše družbe, saj ga bomo morali prinesti tja, kjer ga potrebujemo. Samo cepljenje je tisto, kar bo dejansko rešilo živ­ljenja. Zato je pomembno, ko bo cepivo pripravljeno za nas, da bo sprejeta racionalna odločitev, ki temelji na znanosti,« je dejal Fafangel.

Cepili so se tudi stanovalci domov na Gorenjskem

V Domu Taber se je v nedeljo od 150 cepilo 122 stanovalcev, kar pomeni več kot osemdeset odstotkov vseh oskrbovancev doma v Šmartnem pri Cerkljah. Cepilo pa se je tudi 18 domskih zdravstvenih delavcev, kar pomeni približno polovica vseh bolničarjev in sester v domu.

Direktorica Doma upokojencev Kranj Nadja Gantar je povedala, da se je pri njih v nedeljo cepilo 82 od skupaj 181 stanovalcev, drugi so covid-19 preboleli, 14 jih pa ne soglaša s cepljenjem. Zaposlenih v domu je 165, cepili so se v nedeljo le trije, ki delajo z obolelimi s covidom-19. Med stanovalci je interes za cepljenje velik, medtem ko jih med zaposlenimi trenutno tretjina soglaša s tem. Kot je še pojasnila Gantarjeva, med cepljenimi niso zaznali stranskih učinkov, spremljali so vitalne funkcije pred cepljenjem in po njem, ki so bile brez odstopanj.

V Centru slepih, slabovidnih in starejših (CSS) Škofja Loka imajo okrog dvesto stanovalcev. Direktorica Silva Košnjek je povedala, da se je v nedeljo cepilo 82 stanovalcev, torej vsi, ki so to želeli in koronavirusa še niso preboleli. Bolezen covid-19 je pri njih sicer že prebolelo 119 stanovalcev. V tej prvi skupini se je cepilo tudi pet zaposlenih in včeraj še 15 od skupaj 140 zaposlenih. Kot je dejala Košnjekova, v nedeljo kakšnih težav oziroma stranskih učinkov po prejemu cepiv niso zaznali. Cepljenje je potekalo v okviru ambulante CSS in s pomočjo epidemiologinje doc. dr. Irene Grmek Košnik.

Vsak teden 16.575 odmerkov

V Slovenijo je s prvo pošiljko prispelo 9750 odmerkov cepiva, prav toliko ljudi pa je bilo tudi cepljenih. Prvi odmerki so namenjeni najbolj ogroženi skupini, stanovalcem v domovih za starejše, ki okužbe še niso preboleli, in najbolj izpostavljenim zaposlenim v domovih in bolnišnicah. Sledila bodo cepljenja bolnikov in starejših zunaj institucij, nato pa bo na vrsti splošna populacija. Kot je v nedeljo povedala Magajnejeva, se bo cepljenje splošne populacije, torej zdravih mladih odraslih začelo verjetno marca. Precej pa je odvisno tudi od tega, kako hitro bomo dobili tudi cepiva drugih proizvajalcev, ki še čakajo na dovoljenje za uporabo.

V naslednjih dneh bomo prejeli še eno manjšo pošiljko, tako da bomo imeli do konca leta torej 16.575 odmerkov cepiva, toliko pa jih bomo v naslednjih mesecih prejemali vsak teden. Po besedah vladnega govorca Jelka Kacina bi tako lahko sprva vsak mesec cepili okoli šestdeset tisoč ljudi, ker je nato treba zagotoviti še drugi odmerek, bi se lahko število nato nekoliko zmanjšalo, a ker v prihodnje pričakujemo tudi pošiljke prvih cepiv drugih proizvajalcev, bi ob ustreznih količinah lahko cepili tudi sto tisoč oseb mesečno.

Za zagotovitev najvišje, 95-odsotne imunosti sta potrebna dva odmerka cepiva BioNTecha in Pfizerja v razmiku 21 dni. Imunost po preboleli bolezni traja približno tri mesece, s cepljenjem pa lahko dosežemo tudi osemmesečno imunost. Kot kažejo študije, pa je imunost, ki jo zagotavlja cepivo, precej boljša kot imunost, ki jo telo razvije po preboleli bolezni.

Janša: Pripravljenost na cepljenje je precej visoka

Predsednik vlade Janez Janša je začetek cepljenja označil za začetek zadnje tretjine spopada z epidemijo. »Če tega cepiva ne bi bilo, bi ob dosedanjih projekcijah iz epidemije izšli šele aprila, hkrati pa ne bi imeli garancij, da se ne bo ponovila. Pred nami je čas, ko je luč na koncu tunela vse močnejša, hkrati pa zelo občutljiv čas, ko je morda nekoliko težje biti previden, ker marsikdo že misli, da je že vse končano. Ni še vsega konec, vemo pa približno, kdaj bomo zmagali,« je dejal Janša in poudaril, da bomo morali do konca epidemije kombinirati možnosti, ki nam jih prinaša cepivo, kjer je mogoče, s hitrimi testi omogočati sprostitve, pa tudi kombinirati ukrepe, ki smo jih poznali doslej. Meni, da je pripravljenost na cepljenje v Sloveniji relativno visoka, predvideva pa, da bo, ko se bodo pokazali učinki cepljenja v okolici, v kateri živimo, še precej višja. Pripravljenost na cepljenje je po njegovem vprašanje zdravega razuma in zaupanja v znanost.

Med prazniki še vedno določene omejitve

Med izjeme za prehajanje občinskih meja znotraj regije je vlada uvrstila športno dejavnost na prostem. Posamezniki ali osebe iz istega gospodinjstva se tako lahko odpravijo na rekreacijo ali sprehod v naravi tudi zunaj svoje občine (ne pa tudi regije). Sprostitev gibanja je v prazničnem koncu tedna povzročila tudi več prometnih zastojev na območju Kranjske Gore in pravi prometni kaos na cesti od Kranjskega Raka do Velike planine.

Sicer še vedno veljajo omejitve ponujanja blaga in storitev. Odprte so lahko le trgovine z živili, izdelki za osebno nego in čiščenje, lekarne in prodajalne z medicinskimi in ortopedskimi pripomočki, bencinski servisi, pošta in dostavne službe, od včeraj pa tudi frizerski saloni, tržnice in trafike.

Testiranja na Gorenjskem

Po vsej državi poteka brezplačno množično testiranje s hitrimi testi. Veliko zanimanje je v minulih dneh vladalo tudi v Kranju. Testiranje je potekalo tudi včeraj, kot pa so sporočili z Mestne občine Kranj, bo hitri test na okužbo s koronavirusom možno opraviti tudi danes in jutri, če bo za to dovolj zanimanja.

V Škofji Loki se bo množično testiranje s hitrimi testi izvajalo jutri, v sredo, od 9. do 17. ure v Športni dvorani Poden. Na testiranje bo potrebno počakati zunaj na prostem z varno razdaljo med posamezniki.

V sredo bodo testiranje izvedli tudi v prostorih nekdanje Gorenjske lekarne na Trgu Davorina Jenka 13 v Cerkljah. Potekalo bo od 9. do 17. ure, za odvzem brisa pa tako kot drugod ni potrebna najava. Oseba, ki se želi testirati, mora imeti s seboj veljaven osebni dokument in kartico zdravstvenega zavarovanja.

Testiranje s hitrimi testi poteka danes od 9. do 17. ure tudi na Tržnici Medvode.

Boljša od Gorenjske le Goriška

Po podatkih NIJZ do vključno 27. decembra je povprečje potrjenih primerov v zadnjih sedmih dneh v Sloveniji 427,4, v Gorenjski statistični regiji pa 301,7. Boljše stanje kot Gorenjska je imela le Goriška regija.

V nedeljo so v Sloveniji opravili 1976 testiranj (s PCR- in hitrimi testi) in ugotovili 517 novih okužb. Delež pozitivnih je bil 26,2-odstoten. Hospitaliziranih je bilo 1221 covidnih bolnikov, 207 jih je potrebovalo intenzivno nego. Umrlo je 30 oseb.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / četrtek, 29. december 2011 / 07:00

Za rojstni dan doma

Sirec Mahmud Alhalal, ki je bil v Sloveniji priprt od oktobra, bo lahko novo leto in štirideseti rojstni dan praznoval v krogu družine.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 2. november 2023 / 17:22

Lanina fletna malinca

Lana Kokl prihaja iz Preddvora in je nedavno v Zagrebu zmagala na regijskem prvenstvu v pripravi kave. Z njo smo v kranjski kavarni Brioni – seveda ob skodelici kave – poklepetali o svetu kave, sedanj...

Kranj / četrtek, 2. november 2023 / 17:21

Pomembnost duševnega zdravja

V avli Mestne občine Kranj je potekala zaključna prireditev ob letošnjem svetovnem dnevu duševnega zdravja.

Žiri / četrtek, 2. november 2023 / 17:20

Bojijo se ukinitve krajevnega urada

Vršilec dolžnosti načelnika Upravne enote (UE) Škofja Loka Iztok Hostnik je občinskim svetnikom Občine Žiri predstavil novosti pri poslovanju upravne enote in krajevnega urada Žiri.

Gorenjska / četrtek, 2. november 2023 / 17:15

Na Gorenjskem že potekajo priprave na napovedane nalive

Tržič/Bohinj – Na obilne padavine z močnimi nalivi se pripravljajo tudi v gorenjskih občinah. Župan občine Bohinj Jože Sodja je za STA potrdil, da je občinski štab od Civilne zaščite RS in...

Gospodarstvo / četrtek, 2. november 2023 / 17:08

Prioritete

Obrestno obrestni račun je najmočnejša sila v vesolju. Kdor ga razume, zasluži, kdor ne, plača,« so besede, ki naj bi jih izrekel Albert Einstein. Glavna lastnost obrestno obrestnega račun...