Včerajšnji dan je bil nekaj posebnega
Nekaj več kot osem tisoč stanovalcev domov za starejše se je včeraj odločilo za cepljenje s prvim odmerkom cepiva proti covidu-19. Cepljeni so bili vsi stanovalci, ki so izrazili interes za to in koronavirusne bolezni še niso preboleli. Cepilo se je tudi že nekaj zaposlenih v domovih za starejše in zdravstvenih delavcev.
Ljubljana – V Sloveniji so včeraj opravili 1976 testiranj na koronavirus (s PCR- in hitrimi testi) in potrdili 517 novih okužb. Na širšem Gorenjskem so več kot deset okužb potrdili samo v občini Kamnik (15). V občini Škofja Loka so na novo ugotovili 9 okužb, v občinah Kranj in Medvode po 4, v Gorenji vasi - Poljanah in na Bledu po 3, v večini drugih občin pa po eno. V občinah Kranjska Gora, Radovljica, Gorje, Naklo, Tržič, Jezersko, Komenda in Vodice so bili včeraj brez potrjene okužbe. Sedemdnevno število potrjenih primerov na sto tisoč prebivalcev v vseh statističnih regijah skupaj je 427,4, v Gorenjski statistični regiji pa 301,7. Boljšo sliko od Gorenjske ima samo Goriška statistična regija.
Porabljena že večina cepiva iz prve pošiljke
Skoraj polovica stanovalcev v slovenskih domovih za starejše je prebolela covid-19. Starostniki, ki so bolezen preboleli, naj bi bili vsaj tri mesece nanjo imuni, verjetno še nekoliko dlje, je na današnji popoldanski vladni novinarski konferenci povedala državna sekretarka na ministrstvu za zdravje mag. Marija Magajne. Nekaj več kot osem tisoč stanovalcev pa se je včeraj odločilo za cepljenje s prvim odmerkom cepiva od skupaj dveh odmerkov v časovnem razmiku. »Cepljeni so bili vsi stanovalci, ki so izrazili interes za to in koronavirusne bolezni še niso preboleli,« je povedala Magajnejeva. Večina cepiva iz prve pošiljke (9570 odmerkov) je bila porabljena že včeraj, cepili so tudi že nekaj zaposlenih v domovih za starejše in nekaj najbolj izpostavljenih zdravstvenih delavcev (ti bodo cepljeni tudi še jutri). »Včerajšnji dan je bil res nekaj posebnega, kar nam je vlilo dodatnega optimizma. Predvsem stanovalci domov za starejše so cepljenje lepo sprejeli. Vse je potekalo brez posebnih zapletov, posebna zahvala gre zato vsem, ki so sodelovali pri tej poti: od proizvajalca cepiva, ki ga je dostavil v Slovenijo, lekarne UKC Ljubljana, ki je sprejela cepivo, do Nacionalnega inštituta za javno zdravje, ki je cepivo pripravil in ga razdelil zdravstvenemu osebju, da je to prišlo do stanovalcev domov za starejše,« je povzela Marija Magajne in dodala, da tudi informacij o morebitnih stranskih učinkih cepiva do zdaj ni bilo. »Interes za cepljenje tudi med zdravstvenimi delavci glede na prve podatke kar močno raste in verjamemo, da bo tega še več.« Cepljenje ostaja za vse skupine prebivalstva prostovoljno, nekaj, kar je v dobrobit družbe in vsakega posameznika, kot je še poudarila.
Včeraj so tudi ekipe Zdravstvenega doma Kranj cepile skupno 283 stanovalcev in zaposlenih v štirih gorenjskih domovih za starejše: v Socialnovarstvenem zavodu Taber v Šmartnem pri Cerkljah, Domu upokojencev Kranj, Domu upokojencev Naklo in Domu starejših občanov Preddvor. S preostankom cepiva so danes cepili najbolj ogrožene zdravstvenike, torej tiste, ki prihajajo v neposreden stik z okuženimi (zaposlene v covidni ambulanti, patronažni službi in nujni medicinski pomoči).
Na zeleno luč čakajo še drugi proizvajalci cepiva
V tem tednu pride še nekaj manj kot sedem tisoč doz cepiva istega proizvajalca Pfizer in BioNTech, ki bo v celoti namenjeno zdravstvenim delavcem in sodelavcem predvsem v bolnišnicah in domovih za starejše. »V prvem tednu januarja pričakujemo še 16.675 doz, ki bodo predvidoma v celoti namenjene vsem zaposlenim pri zdravstvenih izvajalcih,« je napovedala Magajnejeva. Na prednostni listi ostajajo tudi tisti stanovalci domov za starejše, ki koronavirusne bolezni še niso preboleli in se še niso cepili, pa si bodo o tem morda premislili.
Za zdaj ima odobritev za cepivo samo Pfizer in BioNTech, Marija Magajne je povedala, da so cepiva drugih proizvajalcev odvisna od tega, kdaj bodo dobila zeleno luč Evropske agencije za zdravila. Po napovedih bi bilo lahko to že sredi januarja. »Če se začne cepljenje z ene vrste cepivom, mora biti drugi odmerek iste vrste. So pa ravni imunosti primerljive med cepivi.«
Kdaj cepivo še za druge starejše in kronične bolnike
Kot je poudarila državna sekretarka, je zelo pomembno, da bodo verjetno nekje sredi januarja prve odmerke cepiva namenili tudi starejšim, ki bivajo zunaj institucionalnega varstva, in kroničnim bolnikom. Skratka tistim, pri katerih se pričakuje težji potek koronavirusne bolezni. »Ti bodo pri izbranih osebnih zdravnikih dobili informacije, kdaj bi bili lahko na vrsti za cepljenje. Izbrali smo sistem, ki že sicer velja za cepljenje proti gripi. Nekateri izbrani zdravniki cepljenj v preteklosti niso izvajali, zato je to tudi stvar dogovora z zdravstvenimi domovi oziroma tega, da se o tem več izvajalcev skupaj dogovori,« je pojasnila Marija Magajne in dodala, da proti koncu prvega četrtletja leta 2021 lahko računamo, da bo cepivo na voljo še za zdrave odrasle osebe, mlajše ...
Še pred cepljenjem splošne populacije pa bodo imele prednost tudi skupine, pomembne za delovanje sistema države, kot so gasilci, učitelji, policisti ..., je napovedala državna sekretarka.
Odziv na množično testiranje nad pričakovanji
Marija Magajne je prav tako povedala, da je bilo množično testiranje s hitrimi testi v preteklem tednu sprejeto nad pričakovanji. »Ta odgovornost posameznikov se mi zdi izjemno pomembna in pohvalna,« je poudarila. Kar nekaj sto ljudi, ki se je testiralo s hitrimi testi, je imelo asimptomatski potek bolezni, morda lažji prehlad, in sploh niso vedeli, da so okuženi. A kot je opozorila, tudi negativni test pomeni stanje na dan, ko je bil bris odvzet. »Če vemo, da smo bili v rizičnem stiku, se znaki bolezni lahko pojavijo tudi kasneje.«
Danes do poldneva se je testiranja s hitrimi testi samo na Slovenskem trgu v Kranju udeležilo nekaj manj kot dvesto ljudi. Zaradi velikega zanimanja bo testiranje na Slovenskem trgu potekalo tudi jutri, po potrebi še v sredo, so danes popoldne sporočili iz Mestne občine Kranj. Na odvzem brisa se ni treba posebej naročati, vsak udeleženec mora imeti s seboj osebni dokument in kartico zdravstvenega zavarovanja. Nujno je upoštevanje zaščitnih ukrepov, predvsem varnostne razdalje.
»Množično testiranje nam zelo pomaga pri obvladovanju epidemije. Tudi ko se bomo po praznikih vračali v delovna okolja (v številnih delovnih organizacijah testiranje sicer že poteka), svetujem, da se ga udeležimo in omogočimo sebi in drugim varna delovna in druga okolja,« je sklenila Marija Magajne. Da bi testirali tudi učence kot pogoj ob vračanju v šolo, pa je zagotovila, da o tem niso nikoli razmišljali, je pa to kot možnost dano zaposlenim v vzgoji in izobraževanju.
A šele ko se bo zadosti ljudi cepilo, bo cepljenje pripomoglo k pravi omejitvi epidemije. »Virus med nami še vedno kroži, skušajmo se tega zavedati v čim večji meri in upoštevajmo vsa pravila, kot je upoštevanje medosebne razdalje, tudi če smo zdravi, nosimo zaščitno masko, skrbimo za higieno rok in kašlja. Če imamo znake respiratornega obolenja, ne hodimo med ljudi, na obiske, v primeru bolj resnih znakov obiščimo svojega zdravnika. Da zares čim prej pridemo v življenje, kot smo ga imeli in si ga predstavljamo.«