Erjavec predlagal odhod DeSUS-a iz koalicije
Gantar za zaprtje vseh nenujnih dejavnosti
Vlada je v sredo podaljšala večino ukrepov, ki jih je sprejela za zajezitev epidemije covida-19. Veljali naj bi vsaj do sobote, ko bo morda vlada odločala tudi o sprostitvi nekaterih ukrepov. To je kar precejšnje presenečenje, saj se je minister za zdravje Tomaž Gantar močno zavzemal za štirinajstdnevno zaprtje vseh nenujnih gospodarskih dejavnosti, čemur pa je na drugi strani odločno nasprotoval gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Zdaj naj bi se tudi ob Gantarjevem strinjanju razmišljalo celo o sproščanju nekaterih storitvenih dejavnosti, kot so delovanje frizerjev, kozmetičarjev in vodoinštalaterjev, pa tudi javnega prometa, a ob strogem nadzoru. S tem želijo predvsem preprečiti delo na črno, ki se je v zadnjem mesecu razraslo in ki poteka brez vsakršnega nadzora nad izvajanjem zaščitnih ukrepov.
Erjavec ne želi biti minister v Janševi vladi
Karl Erjavec je po sobotni vnovični izvolitvi za predsednika DeSUS-a takoj stopil v akcijo. Že v ponedeljek je namreč poslanski skupini predlagal odhod stranke iz vlade Janeza Janše, za katero je poudaril, da v njej kot predsednik DeSUS-a ne bo sodeloval. Kot je dejal, je dvakrat že sodeloval v Janševih vladah, tretjič pa si tega ne želi. Poslanci DeSUS-a so v ponedeljek odhod iz koalicije zavrnili, z njimi (in vodstvom stranke) pa se je novi predsednik znova sestal včeraj. Erjavec, ki se ga omenja celo kot možnega mandatarja nove vlade, za katero si prizadeva koalicija KUL (ta za zdaj kot mandatarja ponuja ekonomista Jožeta P. Damijana), se je v tem tednu srečal tudi s predsednikoma LMŠ-ja in SMC-ja Marjanom Šarcem in Zdravkom Počivalškom. Koalicija KUL, v katero so vključene opozicijske LMŠ, SD, Levica in SAB, sicer za uspeh konstruktivne nezaupnice v državnem zboru potrebuje vsaj še sedem poslanskih glasov. Četudi bi vseh pet DeSUS-ovih poslancev podprlo konstruktivno nezaupnico, bi moral KUL na svojo stran privabiti vsaj še dva poslanca SMC-ja.
Sindikati grozijo s stavko zaradi minimalne plače
Sindikati se pripravljajo na splošno stavko. Priprave je minuli petek začelo predsedstvo Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije, ta teden pa so se pridružili še Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije, Zveza svobodnih sindikatov Slovenije in Konfederacija sindikatov Slovenije Pergam. Glavna zahteva je, da vlada iz sedmega svežnja protikoronskih ukrepov, katerega osnutek je v sredo potrdila, umakne določbe o začasni zamrznitvi povišanja minimalne plače, ki je predvideno s 1. januarjem 2021. Sindikati vladi očitajo, da jih je izključila iz postopkov oblikovanja in sprejemanja protikoronskih ukrepov, predlog o zamrznitvi minimalne plače brez predhodnega socialnega dialoga pa je bil ob vseh kršitvah pravil o delovanju Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) s strani vlade še zadnja kaplja čez rob.
Janša zastopal tudi Hrvaško
Slovenski premier Janez Janša je na včerajšnjem zasedanju Evropskega sveta v Bruslju zastopal tudi Hrvaško. Hrvaški premier Andrej Plenković, ki je v karanteni zaradi okužbe s koronavirusom, je to sporočil na sredini seji hrvaške vlade, ki se je je udeležil na daljavo. Za udeležbo na zasedanju je najprej prosil hrvaškega predsednika Zorana Milanovića, ki pa glede na predvidene teme ni želel odpotovati v Bruselj. Plenković je tako po poročanju hrvaških medijev predlagal, da Hrvaško zastopa kar Janša, s čimer se je Milanovič strinjal, predlog pa je sprejel tudi slovenski premier. Voditelji in voditeljice EU v Bruslju razpravljajo o madžarski in poljski blokadi svežnja za okrevanje Evrope s pandemijo, ki vključuje prihodnji sedemletni proračun EU in sklad za okrevanje, o podnebnih spremembah, boju proti terorizmu ter o odnosih EU – ZDA, Turčiji in južnem sosedstvu.
Finančno razbremenili občine
Državni zbor je v ponedeljek sprejel zakon o finančni razbremenitvi občin, ki bo občine v letu 2021 razbremenil za več kot 70 milijonov evrov. »K rezultatom tega dolgotrajnega projekta sta prispevali kar dve vladi, sodelovalo je sedem ministrstev, dve vladni službi in zavoda za zdravstveno ter za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Prav od začetka so aktivno sodelovala tudi vsa tri reprezentativna združenja občin in nekoliko neskromno lahko rečemo, da je šlo za skoraj vseslovenski projekt,« je zadovoljen minister za javno upravo Boštjan Koritnik.