Halo, pica!
V Kranj je prišel eden največjih ponudnikov dostave hrane na dom finski Wolt. Po novem je tudi v gorenjski prestolnici mogoče srečati dostavljavce hrane, največkrat na kolesih, ki na ramah tovorijo velikanske svetlomodre nahrbtnike s toplo hrano. Kranj se je tako pridružil Ljubljani in Mariboru, kjer ta ponudnik že deluje, sicer pa je prisoten v 23 državah, sodeluje pa z več kot 23 tisoč restavracijami po vsem svetu. Sistem naročanja je zelo enostaven: če si lačen, v spletni ali mobilni aplikaciji izbereš ponudnika hrane, jo z nekaj kliki naročiš ter plačaš kar na spletu.
Ob zaprtih restavracijah in gostilnah je dostava hrane postala nepogrešljiva. In če smo še pred leti po telefona lahko naročili samo pico, danes lahko z le nekaj kliki izbiramo med najrazličnejšo ponudbo. Ne le v Ljubljani ali Kranju, celo v Lescah ti danes na dom pripeljejo kitajsko, mehiško ali italijansko hrano, ameriške burgerje, sarajevske čevapčiče … Posebej razveseljivo je, da so se dostave lotili tudi lokalni ponudniki, vrhunske lokalne okuse na dom dostavlja kuharski mojster Uroš Štefelin iz Vile Podvin, zanimiva je pobuda mlade slaščičarke Veronike Benedik iz Zgornje Lipnice, ki dostavlja torte in druge sladice, pridružili pa so ji še nekateri mladi ponudniki lokalnih izdelkov in zdaj od vrat do vrat dovažajo tudi mleko in mlečne izdelke, moko, celo tatarski biftek. V nekaterih gostilnah pripravljajo kavo, sladice in sendviče za s seboj, posebno zanimiva je tudi ideja gostilne Kunstelj, kjer so postavili samopostrežni avtomat, v katerem je mogoče izbrati domače tortice, sadje, med, sokove …
Kot ugotavljajo ponudniki, dostava hrane na dom v zadnjem času cveti, ne le zaradi epidemije, temveč tudi zaradi hladnega vremena, ko smo vsi najraje na toplem, bi pa pojedli nekaj dobrega ... Ob tem pa se odpirajo tudi delovna mesta, o katerih še pred leti nismo slišali, kot je poklic dostavljavca hrane. Za to delo se menda odločajo tudi takšni, ki so prej delali v pisarnah, a so si zaželeli bolj dinamične in fleksibilne službe. Menda kurirji pri Woltu vsak dan prekolesarijo tudi več kot petdeset kilometrov, med njimi so predvsem takšni, ki uživajo v poganjanju pedalov in v službi, ki je manj stresna od marsikatere druge, še skrbijo za kondicijo …
Pri tem pa seveda ni slabo, če je dostavljavec hrane tudi zgovoren in prijazen. Zadnjič, ko sta si najstnika zaželela mehiško kosilo, je simpatični dostavljavec na vprašanje, koliko znaša račun, zagledal zanimivo ujemanje številk in je iznajdljivo odgovoril: »28 evrov, ker ste na hišni številki 28. Danes računamo po hišnih številkah ...« Smeh in napitnina za dostavljavca, ki poleg hrane do vrat prinese tudi dobro voljo!