V prodajo le pridelki s kmetije
Po predlaganih spremembah zakona o kmetijstvu bo kmetija lahko neposredno prodajala potrošniku samo pridelke, pridelane na kmetiji, s čimer naj bi preprečili goljufije in učinkovitejše nadzorovali tovrstno prodajo.
Kranj – Včeraj, v ponedeljek, se je končala dvotedenska javna obravnava sprememb in dopolnitev zakona o kmetijstvu. Večina sprememb je že bila v javni obravnavi, ki se je končala 11. avgusta letos, nove pa so spremembe glede plačilnih rokov za hitro pokvarljive in druge kmetijske in živilske izdelke, nedovoljenih ravnanj v verigi preskrbe s hrano in delovanja varuha odnosov v prehranski verigi. Ministrstvo je zaradi neusklajenosti iz zakonskega predloga izključilo definicijo kmeta in kmetijskega gospodarstva in bo za vse sprejemljivo rešitev poskušalo uskladiti v nadaljevanju postopka.
Poglejmo nekatere predlagane zakonske rešitve! Ker kmetijsko ministrstvo ni strokovno usposobljeno za spremljanje bilance organske snovi in hranil v kmetijskih tleh, kar je osnova za oceno emisij in toplogrednih plinov, bo za izvajanje te naloge podelilo javno pooblastilo. Zakon vzpostavlja sistematično spremljanje stanja kmetijskih tal in gnojenja, ureja uporabo ostankov kmetijske pridelave in predelave ter uvaja znak CE za sredstva za gnojenje. Po novem bo kmetija lahko neposredno prodajala potrošniku samo pridelke, pridelane na kmetiji, s tem bodo preprečili goljufije in lahko bolj učinkovito nadzorovali tovrstno prodajo. Da bi pri izvajanju ukrepov kmetijske politike poenostavili administrativne postopke, predlagajo za pašne in agrarne skupnosti uvedbo davčnih številk. Plačilni roki za hitro pokvarljive kmetijske in živilske izdelke naj bi bili največ trideset dni. Varuh odnosov v verigi preskrbe s hrano bo moral na vsake tri mesece pripravljati poročila glede nepoštenih poslovnih praks. Z zakonom naj bi tudi uskladili izvajanje javnih služb v kmetijstvu, uvedli nekatere nove evidence in uveljavili novo uredbo Evropske unije o ekološkem kmetovanju.