Državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo Aleš Mihelič je povedal, da bo v t. i. rdeči fazi ponovno sproščanje javnega potniškega prometa podobno počitniškemu voznemu redu – ob upoštevanju vseh drugih že zdaj veljavnih priporočil in varnostnih ukrepov. / Foto: posnetek zaslona

Trenutno smo v črni fazi, ukrepi so podaljšani

Vlada je sprejela in javnosti na popoldanski novinarski konferenci predstavila načrt sproščanja ukrepov v več fazah. Ker smo glede na število okužb s koronavirusom in število hospitalizacij v t. i. črni fazi epidemije, vsi veljavni omejitveni ukrepi ostajajo.

Ljubljana – Vlada je na predlog ministrstva za zdravje in strokovne svetovalne skupine določila kriterije za različne faze umirjanja epidemije covida-19, ki je pogojeno s številom hospitaliziranih oseb zaradi covida-19 in zabeleženih novih okužb v enotedenskem povprečju. Za črno fazo, v kateri smo še vedno z več kot 1350 okužbami in 1200 hospitaliziranimi, pomeni, da trenutno veljavni ukrepi ostanejo. Rdeča faza z manj kot 1350 okužbami in 1200 hospitaliziranimi pomeni sprostitev javnega potniškega prometa v omejenem obsegu, odprtje muzejev, knjižnic, frizerskih salonov, salonov za manikiro in pedikuro. V oranžni fazi z manj kot tisoč okuženimi in hospitaliziranimi bi se odprle servisne dejavnosti, trgovine, vrtci in šole za učence prve triade in učence s posebnimi potrebami, dovoljene bi bile športne aktivnosti na prostem (vključno s smučišči), zbiranje do deset oseb, prehajanje občinskih meja v vseh regijah, ki dosežejo to stanje. V rumeni fazi z manj kot šeststo okužbami in petsto hospitaliziranimi bi se odprle osnovne šole v celoti ter srednje šole za zaključne letnike, odpravila bi se prepoved prehajanja občinskih meja v celoti in gibanja v nočnem času. Zelena faza s številom okužb pod tristo pomeni odpravo vseh omejitev, ostanejo pa splošni higienski ukrepi in prepoved obratovanja barov, diskotek … Za sproščanje ukrepov zadostuje en kriterij v vsaki fazi, je na popoldanski vladni novinarski konferenci povedal minister za zdravje Tomaž Gantar.

»Ukrepi, ki jih ima Slovenija, so dokaj ostri. Od 16. novembra jih podaljšujemo, pričakoval sem v tem času boljše rezultate. Kljub vsemu nam je vsaj iz eksponentne rasti števila okužb, zasedenosti bolniških covidnih postelj uspelo krivuljo zravnati. Zadnji teden, deset dni je število zasedenosti bolniških postelj relativno konstantno, dnevno okrog dvesto v intenzivni terapiji in med 1000 do 1100 na običajnih covidnih oddelkih. Edina pot, da dosežemo izboljšanje stanja, je spoštovanje že sprejetih ukrepov, da bomo konec leta lahko preživeli v bistveno bolj sproščenem vzdušju,« je poudaril minister Gantar.

Dodajmo še eno današnje sporočilo vlade. Veljavnost turističnih bonov so podaljšali do konca leta 2021.

Včeraj potrdili 1772 novih okužb

Včeraj so v Sloveniji opravili 6704 testiranj na koronavirus in potrdili 1772 novih okužb. Delež pozitivnih je bil 26,4-odstoten. Dan prej je bil delež še višji, 33,84-odstoten. Tako visok delež pozitivnih testov je po besedah vladnega govorca Jelka Kacina posledica vse večje uporabe hitrih testov v zdravstvenih ustanovah in domovih starejših, kjer jih v primeru pozitivnega rezultata preverjajo še z zanesljivejšimi testi PCR. Hospitaliziranih je bilo včeraj 1289 covidnih bolnikov, štirje več kot v torek, v intenzivni negi jih je bilo 198, eden manj kot v torek. Umrlo je 45 covidnih bolnikov, od tega 30 v bolnišnicah in 15 v domovih za starejše.

Najvišjo 14-dnevno incidenco okužb na sto tisoč prebivalcev ima po zadnjih podatkih NIJZ Pomurska statistična regija, sledi Koroška. Povprečna incidenca v Sloveniji je 962, na Gorenjskem pa je incidenca 815, kar pomeni, da se je še znižala.

V domovih za starejše je bilo na včerajšnji dan 184 ozdravljenih stanovalcev in 38 zaposlenih.  Nove okužbe so potrdili pri 154 stanovalcih in 72 zaposlenih.

Testiranje s hitrimi testi

Zdravstveni minister Tomaž Gantar je glede množičnega testiranja s hitrimi testi pojasnil, da so predvideli nakup 1,5 milijona teh testov. Prvega pol milijona testov pričakujejo do 11. decembra. Prioriteta pri testiranju s hitrimi testi ostajata zdravstvo in domovi za starejše. Potem bodo (z drugim javnim naročilom) na vrsti še druge skupine znotraj posameznih resorjev, kot so učitelji, vojaki, policisti in morda tudi podjetja, odvisno od situacije v posameznem resorju. Kot je še pojasnil minister, v nadaljevanju želijo omogočiti testiranje s hitrimi testi vsem, ki bi to želeli brez predhodnega obiska zdravnika, kar naj bi zagotovili bodisi s podaljševanjem dela na vstopnih covidnih točkah bodisi z vzpostavljanjem dodatnih točk in mobilnih enot.  

Strategija cepljenja

Znano je, da je več cepiv že v postopku odobritve na Evropski agenciji za zdravila. Strategijo cepljenja proti covidu-19 pri nas je predstavila Doroteja Novak Gosarič, sekretarka z Direktorata za zdravstveno varstvo na ministrstvu za zdravje. Povedala je, da je že pripravljena pravna podlaga za izvedbo cepljenja. Ključno bo zaupanje prebivalcev v cepiva, Gosaričeva je napovedala pošteno, odkrito in strokovno komunikacijo.

»Na izvedbeni ravni smo v prvi fazi cepljenja določili dvajset cepilnih centrov, praviloma po bolnišnicah. Ko bo prvo cepivo dostopno na našem trgu, bo cepiva na voljo manj, kot bo dejanskih potreb. Cepljenje bo v prvi fazi potekalo na podlagi vnaprej pripravljenih prednostnih seznamov, ki bodo enakomerno razporejeni po državi. Proti koncu prve faze cepljenja, ki bodo na voljo tudi cepiva, ki ne bodo zahtevala skladiščenja pri minus 80 stopinj Celzija in bodo lahko shranjena v običajni hladilni verigi pa tudi v večjih zdravstvenih domovih.«

V drugi fazi, ko bo na voljo že večja količina cepiv več proizvajalcev, bodo kombiniran pristop cepljenja s primarno ravnjo zdravstva. V tretji fazi bodo lahko cepili tudi že izbrani zdravniki, in če bo treba še mobilne enote cepilnih centrov.

Kdo se bo cepil najprej? Gosaričeva je pojasnila, da so že zaprosili domove za starejše in druge socialnovarstvene zavode za odziv, koliko ljudi bi se cepilo, in prav toliko cepiv bodo imeli med prvimi tudi na voljo. Med prvimi bodo zaščitili tudi najbolj izpostavljene delavce v zdravstvu, potem pa bodo videli, koliko cepiv v tej prvi fazi še lahko razdelijo naprej po skupinah kritične infrastrukture.

»Že v januarju pričakujemo, da bodo na voljo cepiva vsaj dveh proizvajalcev, potem pa, da bo iz meseca v mesec na voljo več cepiv,« je napovedala Gosaričeva. Že zdaj pa je pozvala vse službe (med njimi tudi šolnike), naj začnejo zbirati odzive, koliko bi se jih želelo cepiti, da bodo že vnaprej lahko pripravili ustrezne razdelilnike.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / četrtek, 22. december 2011 / 07:00

Ponos na preizkušnji

Časi so, kakršni so, in če ne drugega, se človek prilagodi hitreje, kot si pa predstavlja, da je to možno. Misli mi uhajajo dvajset let nazaj, ko se ni vedelo, ali bomo dočakali naslednji dan ali...

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / četrtek, 3. december 2020 / 18:43

Trenutno smo v črni fazi, ukrepi so podaljšani

Vlada je sprejela in javnosti na popoldanski novinarski konferenci predstavila načrt sproščanja ukrepov v več fazah. Ker smo glede na število okužb s koronavirusom in število hospitalizacij v t. i. čr...

Železniki / četrtek, 3. december 2020 / 15:51

Pomoč po požaru v Lajšah

Občanu, ki je ostal brez strehe nad glavo, je stanovanje zagotovilo podjetje Domel, kjer je zaposlen. Rdeči križ je že sprožil akcijo zbiranja finančne pomoči.

Domžale / četrtek, 3. december 2020 / 15:50

Kamniška Bistrica je pogosto poplavljala ...

... zato se bo država lotila protipoplavnih ukrepov tudi na odseku Kamnik–Radomlje.

Zanimivosti / četrtek, 3. december 2020 / 15:50

Mladi v boju proti podnebnim spremembam

Kranj – Na spletnem srečanju z nemško ministrico za okolje, varstvo narave in jedrsko varnost Svenjo Schulze, namen katere je bila izmenjava izkušenj med mladimi in Evropsko unijo o boju proti podn...

Razvedrilo / četrtek, 3. december 2020 / 15:47

Miklavžev koncert

Letošnji, že 28. Dobrodelni Miklavžev koncert bo nekoliko drugačen. Na sporedu bo v soboto, 5. decembra, ob 20.05 na prvem programu Televizije Slovenija, ponovitev pa bo v sredo, 9. decembra, na dr...