Vedno več pastirskih koč na Veliki planini je premazanih s povsem neprimernim odpadnim motornim oljem; raziskovalci s tem projektom to želijo preprečiti.

Klop za preučevanje lesa

Raziskovalci z ljubljanske Biotehniške fakultete v okviru mednarodnega projekta razvijajo inovativne tehnologije za izboljšanje trajnosti tradicionalnih lesenih struktur in spodbujajo uporabo lesa iglavcev v gorskem svetu. Raziskovalni objekt so tako postavili tudi na Veliki planini.

Namen projekta je predstaviti okoljsko sprejemljive rešitve za izdelavo lesenih streh – tudi na Veliki planini, kjer nekateri lastniki za premaze lesa uporabljajo kar odpadno motorno olje.

Velika planina – Obiskovalci Velike planine so ob kapelici Marije Snežne te dni lahko opazili nekoliko nenavadno klop, ki je pravzaprav raziskovalni objekt, saj so ga v okviru mednarodnega projekta DURASOFT postavili raziskovalci z Biotehniške fakultete.

»V zadnjem obdobju opažamo, da se je na Veliki planini zelo razpasla nevarna in okolju zelo neprimerna navada premazovanja planšarskih in počitniških koč z odpadnim motornim oljem. Olje se s takih koč spira in prodira v podtalnico. V odpadnem olju je cel spekter težkih kovin, ki obremenjujejo okolje in lahko vplivajo tudi na zdravje ljudi. Mislim, da ni treba posebej opozoriti, da je uporaba odpadnega olja nelegalna. Verjamem, da so pozitivni zgledi in dobronamerno opozarjanje bolj učinkoviti kot tožarjenje. Z namenom dvigniti zavest zdrave rabe lesa in kot pozitiven zgled smo na Veliki planini postavili modelno klop, ki je izdelana iz lesa najpomembnejših iglavcev v Sloveniji, del pa je impregniran oziroma modificiran v skladu s postopki, ki so bili razviti v Sloveniji. Namen te klopi je, da obiskovalci in lastniki koč na primeru vidijo, kaj se dogaja z lesom,« nam je pojasnil Miha Humar in dodal, da je klop, sestavljena iz lesa navadne smreke, rdečega bora in macesna, opremljena s senzorji, ki dvakrat dnevno zabeležijo vlažnost lesa. »S pomočjo modelov lahko iz teh podatkov izračunamo, kakšna bo življenjska doba teh lesnih vrst. Les je v naših krajih tradicionalen gradbeni material, ki v zadnjem obdobju znova pridobiva pomen. Ker v Sloveniji (kot tudi v Evropi) primanjkuje odpornega lesa, ga moramo na takšen ali drugače način zaščititi, če mu seveda želimo zagotoviti ustrezno življenjsko dobo,« še pravi Humar.

A nobena še tako dobra raziskava in dobronamerna spodbuda ne bo učinkovita, če ne bo sprejeta pri lastnikih pastirskih koč na Veliki planini. Jeseni so zanje že nameravali pripraviti delavnico oziroma predavanje, a jim je to preprečila korona kriza. Bodo pa pri klopi »dan odprtih vrat« pripravili takoj, ko bodo razmere to dopuščale. Prav tako v okviru projekta načrtujejo, da bomo lastnikom koč ponudili brezplačno analizo vzorca lesa z njihovih streh.

Projekt je sicer mnogo širši in poteka v Italiji in Sloveniji; spodbuja trajnostno rabo avtohtonega lesa iglavcev in močvirskega trsa na gorskem in obmorskem območju južnih Alp. Pri nas so takšne klopi kot na Veliki planini postavili še v Ljubljani, Biljah, Sečovljah, Doberdobu in Pesnici.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / ponedeljek, 26. december 2011 / 07:00

Münchenska božična nevesta

Predbožični čas in adventne tržnice. Tisoče pisanih lučk, okrašene ulice, decembrski popusti, kuhano vino, punč. München, Dunaj, Salzburg.

Objavljeno na isti dan


Kronika / torek, 20. avgust 2013 / 07:00

Požar je uničil Porentov dom

V Kranjski Gori je v nedeljo zjutraj zagorela brunarica ob Porentovem domu, ogenj pa se je hitro razširil tudi na dom, ki je popolnoma uničen.

Zanimivosti / torek, 20. avgust 2013 / 22:39

Pod gorami je hladno

Kranjska Gora je na vrhuncu poletja polna obiskovalcev z vseh koncev sveta. Večina išče užitke v hladnem zavetju gora in bujnega zelenja, ki v krajih pod Triglavom vztraja avgustovski pripeki navkljub...

Razvedrilo / torek, 20. avgust 2013 / 22:30

Skromno, a odločno do devetdesetih

Rozalija Robič, Judita Ksenija Mezeg, Vida Kosmač, Friderika Burnik in Ana Košir so gospe, ki jih je pred kratkim ob občinskem prazniku v Kranjski Gori z obiskom in priložnostnim darilom razveselil žu...

Razvedrilo / torek, 20. avgust 2013 / 22:22

Piškoti za dve sedmici

Bioterme Mala Nedelja ležijo v osrčju Prlekije, v okolici Ljutomerja. Odkar imamo avtocesto, Gorenjcem ti kraji niso več tako daleč.

Zanimivosti / torek, 20. avgust 2013 / 14:57

Trniči z Velike planine

Te slane, posušene in posebej okrašene sirčke hruškaste oblike poznajo samo na Veliki planini, in čeprav se navodila za njihovo izdelavo iz ust prekaljene pastirice slišijo dokaj preprosto, jih zna iz...